Smoleńsk 2010. Spisek, który zmienił świat

Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Smoleńsk 2010 - Verschwörung, die die Welt veränderte
literatura faktu
Gonzales

Książka Jürgena Rotha osadza wydarzenia z 10 kwietnia 2010 roku w szerszym kontekście rosyjskiej historii, wewnętrznych i zewnętrznych wojen prowadzonych przez Putina, a także powiązań między rosyjską mafią a biznesem. Roth alarmuje, że choć od tragedii smoleńskiej minęło już ponad sześć lat, do tej pory nie została przeprowadzona wyważona ocena jej przyczyn. Każda krytyka oficjalnych...

Roth alarmuje, że choć od tragedii smoleńskiej minęło już ponad sześć lat, do tej pory nie została przeprowadzona wyważona ocena jej przyczyn. Każda krytyka oficjalnych raportów na temat okoliczności katastrofy była deprecjonowana jako teoria spiskowa i wytwór fantazji niezrównoważonych polityków. Z trudną do wytłumaczenia zaciekłością wyciszano wszelkie kwestie wskazujące na to, że w Smoleńsku mogło dojść do zamachu. Groteską jest przedstawianie oficjalnych rosyjskich ustaleń jako szczególnie poważnych czy wiarygodnych, co choćby w kontekście katastrofy malezyjskiego samolotu pasażerskiego MH-17 na Ukrainie lub aneksji Półwyspu Krymskiego jest wyjątkowo cyniczne.

Po zmianie sytuacji politycznej w Polsce autor postanowił przedstawić opinii publicznej kolejną – po Tajnych aktach S – publikację, w której rozszerza swój punkt widzenia na katastrofę smoleńską. Aby umożliwić czytelnikowi dokonanie samodzielnej oceny faktów, cytuje w całości raport Federalnej Służby Wywiadowczej (BND) wraz z załącznikami.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Arturion | 2016-12-05

Jak to jest, iż część ważnych książek o Polsce współczesnej piszą za nas cudzoziemcy? Rozumiem, że temat katastrofy rządowego Tupolewa z prezydentem RP na pokładzie wzbudza u nas wielkie emocje, a także i to, że został wciągnięty na sztandary w naszej wojnie domowej. Rozumiem, że sprawę bada kolejna komisja, rozumiem też, że każda publikacja zapewne byłaby odczytana w stylu: "czyją rację autor przedstawia?". Tak, tu chyba leży przyczyna. W każdym razie taki wniosek można wyciągnąć z lektury książki Rotha.
Za pewnik należy uznać, że raporty MAK i Millera nie mówią prawdy (w każdym razie większości prawdy). Jednak to one zdominowały dyskurs po jednej stronie naszej politycznej barykady, która zarazem przeciwnikom usiłuje wcisnąć wszystkie nieprawdopodobne hipotezy, jako traktowany poważnie wytwór chorej wyobraźni tychże przeciwników. Podobnie oceniana jest ta sprawa na Zachodzie, gdzie za poważne uważa się tylko takie polskie głosy, które dobiegają z jednej tylko strony barykady -...

jakijacek | 2017-01-01
Przeczytana: styczeń 2017

Smoleńsk 2010. Spisek, który szkoda,że nic nie zmienił.
Niestety po przeczytaniu tej książki taki tytuł bardziej odpowiada rzeczywistości.
Ponad połowa książki opowiada o różnych powiązaniach świata biznesu, polityki i przestępczości zorganizowanej. Pewnie jest to prawda co Autor tam pisze i nic tego nie zmieni. Taki jest teraz świat.
Druga moja uwaga to, że autor zarzeka się, że jest w pełni obiektywny, a niestety mam wrażenie, że koncepcja zamachu jest mu dużo bliższa. Od dziennikarza wymagałbym jednak odrobinę więcej obiektywizmu, a co za tym idzie i profesjonalizmu w analizie dostępnych dowodów.
Prawdą niewątpliwą podnoszoną przez Autora jest, że sposób wyjaśniania tej tragedii to ogromna rysa na honorze Polski. Żaden kraj nie powinien pozwolić, aby taka tragedia była wyjaśniana przez obce Państwo.

Smoleńsk 2010. Spisek, może nie spisek, nie wiem, który szkoda,że nic nie zmienił, a świat o nim zapomina.

Sahara9 | 2016-12-18

Ciekawy labirynt polityczno-przestępczych powiązań rządzących światem.
Pozycja dla wszystkich naiwniaków i pożytecznych idiotów.

książek: 1961
Ewa | 2017-11-30