Po drugiej stronie La Manche

Tłumaczenie: Magdalena Pietrzak-Merta
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Cross Channel

Ta wspaniała wyprawa za kanał La Manche, pełna uroku, dowcipu i subtelnej ironii, jest podróżą nie tylko w przestrzeni, ale i w czasie. Bogata wyobraźnia autora kreuje najrozmaitsze obrazy Francji i Francuzów, widzianych oczyma ich wyspiarskich sąsiadów. Niekiedy przybywali oni do kraju „za wodę” w charakterze najeźdźców bądź rywali, niekiedy zaś pomocnych sojuszników, zawsze jednak zadziwionych lub urzeczonych odmiennością krajobrazu, obyczajów, mentalności. Akcja opowiadań toczy się w różnych epokach - od zamierzchłej i mrocznej przeszłości wojen religijnych we Francji, poprzez odleglejszą lub bliższą współczesność, aż do czasów, które dopiero nadejdą, gdyż bohater ostatniego utworu odbywa luksusową podróż do Francji w roku 2009, snując wspomnienia swych niegdysiejszych wojaży za Kanał. Człowiecze uczucia, ambicje i dążenia - mówi nam Barnes - są wszakże wszędzie podobne, a choć bywają nieco inaczej wyrażane, stanowią ogniwo, które łączy ludzi mimo różnic historycznych i kulturowych.

Nathirra | 2016-11-26
Anna | 2014-09-12