Barnim. Ogień

Cykl: Barnim (tom 1)
Wydawnictwo: TEGONO
Barnim

Kiedy wśród położonych z dala od cywilizacji wzgórz płonie wieś, a jej mieszkańcy giną w niepokojących okolicznościach tajemniczy wędrowiec Barnim i jego spotkani na szlaku towarzysze postanawiają zaangażować się w wyjaśnienie zagadki. Pasmo wydarzeń niesie ich przez górskie uroczyska, opuszczone ruiny, miejsca zapomnianych i nadal żywych kultów, by znaleźć swój zaskakujący finał w...

Kiedy wśród położonych z dala od cywilizacji wzgórz płonie wieś, a jej
wyjaśnienie zagadki. Pasmo wydarzeń niesie ich przez górskie uroczyska, opuszczone ruiny, miejsca zapomnianych i nadal żywych kultów, by znaleźć swój zaskakujący finał w największej osadzie w okolicy.

źródło opisu: okładka książki

źródło okładki: http://www.tegono.com

Kolo96 | 2018-02-23
Przeczytana: 2017 rok

Trafiła mi się ta powieść zupełnie przypadkiem, dostałem ją podczas slamu poetyckiego w Poznaniu. Woziłem ją więc ze sobą jako podróżne czytadło i książka sprawdziła się w tej roli zupełnie świetnie, może dlatego, że sama opisuje wędrowanie,, zaskakujące spotkania na górskich szlakach i pełzające zagrożenia. Fajny debiut, tym bardziej, że jestem fanem serii od tego czasu.

eR_ | 2017-10-22
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 22 października 2017

Powieści, których głównym tematem jest post apokaliptyczna rzeczywistość jest od zatrzęsienia. A już ostatnimi laty, nastąpił prawdziwy wysyp tychże. Nieważne jak doszło, do najlepiej globalnej katastrofy. Zazwyczaj grupka nieszczęśników, którym udało się przeżyć wędruje przez, zazwyczaj zrujnowane rejony, szukając pożywienia, czy ewentualnie swojego miejsca w nowym świecie. Czasami życie toczy się w zamknięciu, a to przez różnego rodzaju promieniowanie. I nieważne co doprowadziło do nieszczęścia. Kosmici, wybuch bomby, czarna dziura, uderzenie meteorytu, czy krach finansowy. Po takim zdarzeniu, ludzkość cofa się niemalże w rozwoju, na porządku dziennym są rozboje, morderstwa i walka o jakieś pożywienia.

W jednym z takich światów, żyje Barnim. Nie wiemy, co doprowadziło do katastrofy, ale możemy się domyśleć. Bohater wędruje przez świat, spotyka po drodze towarzyszy, a jednocześnie próbuje przetrwać. W czasie jednej z wędrówki trafiają do spalonej wioski. Wszystko wskazuje na to,...

Saladyn | 2017-05-19
Przeczytana: 19 maja 2017

Od czasu do czasu w moje ręce wpadnie książka “nie postapokaliptyczna”. Czasami jest to nawet książka dobra. Tak było w przypadku „Barnim: Ogień” Bernarda Berga, którego twórczość do niedawna nie była mi znana.

Nie wiadomo gdzie dokładnie rozgrywa sie akcja – czy jest to jakiś świat alternatywny czy też „nasza Ziemia” kilka wieków wcześniej (może nawet po apokalipsie, ale to dość odważne założenie). Podróżnik Barnim zbacza ze szlaku gdy dostrzega dopalające się ruiny wioski. Odkrycia, których dokonuje na pogorzelisku dostarczają więcej pytań niż odpowiedzi. Barnim postanawia zbadać sprawę i wyrusza tropem człowieka lub ludzi odpowiedzialnych za śmierć dziesiątek osób. Po drodze spotka kilku sojuszników i postara się nie dopuścić do kolejnych tragedii. Tak zaczyna się ciekawa, moim zdaniem, opowieść o grupie samozwańczych detektywów.

Każdy z towarzyszy Barnima, i sam bohater, jest na swój sposób unikatowy. Ich rozmowy oraz zachowanie pozwalają czytelnikowi spojrzeć na te same...

Barnim Ogień można, z przymrużeniem oka, określić mianem syntezy Starej baśni, Gry o Tron i Robin Hooda. Powieść gwarantuje bowiem doskonałe opisy dzikiej przyrody, pikantne opisy spółkowania oraz podróż obrońcy uciśnionych bogatą w zwroty akcji, niebezpieczne porachunki z bandytami i triumf dobra w walce ze złem.

Barnim to po trosze samotnik górołaz, po trosze poszukiwacz mocnych wrażeń podejmujący się zleceń wszelakich, które albo dostarczają potężna dawkę adrenaliny, albo wzbogacają kieszeń. W wyniku niefortunnego splotu wydarzeń w miejscu realizacji kolejnego zlecenia – w Rączu – zostaje oskarżony o kradzież świętej ikony z małego, miejscowego kościoła. Tym samym jego zlecenie – odnalezienie kamiennego ołtarzyka – nie zostaje zwieńczone sukcesem. Musi uciekać w góry. A tam – zamiast ukojenia i samotności pakuje się w kolejne kłopoty. Na swojej drodze spotyka bowiem doszczętnie spaloną, wyludnioną wieś. Bydło puszczone samopas, brak śladów walki z żywiołem i obezwładniający...

czytambolubie | 2017-02-01
Przeczytana: 07 stycznia 2017

Barnim wyznaje zasadę, że na szlak wychodzi się w poszukiwaniu samotności. Cóż, najwidoczniej przewrotny los ma na ten temat inne zdanie i stawia na jego drodze towarzyszy. Jak się okazuje, tylko będąc razem mają szansę na wyjaśnienie tajemnicy ogni na szlaku i szalonego kaznodziei, który wydaje się być za nie odpowiedzialny. Rozwiązanie tej zagadki prowadzi ich od jednej miejscowości do następnej aż w końcu trafiają tam, gdzie ma się odbyć następny „występ” poszukiwanego przez nich mężczyzny. Tylko czy zdążą się przygotować zanim stanie się najgorsze?

Całość recenzji dostępna pod adresem: http://zapach-ksiazek.pl/barnim-ogien/

Bartosz_z_Chorzowa | 2017-01-27

Beznadziejna ksiazka. Seks jak z taniego pornola oblesny, Fabula cieniutka. Glowny bohater rozbity jak paczka dropsow. Szkoda czasu i kasy. Nie doczytalem do konca bo nie warto.

lechita | 2017-01-27

Nie jest to stricte fantastyka, klimaty postapokaliptyczne też mało wyraźne. Ciekawy myk z bohaterami, ale trochę trwa póki się człowiek połapie o co chodzi. Ale czyta się nieźle.

baltazar | 2017-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2017

Wyobrażaliście sobie kiedyś książkę fantasy opisującą polską wieś w czasach apokalipsy? Nie? To czas chwycić za sagę Barnima. Świat uroczysk, tajnych krwawych obrzędów i przesycony dekadenckim fanatyzmem religijnym, który każdego człowieka sprowadza do roli grzesznej ofiary. Niesztampowy główny bohater to starający się zachować moralność człowiek, który toczy wewnętrzną walkę dobra ze złem. I nie zawsze dobro w niej wygrywa. Pełna świetnego wiejskiego humoru powieść jest dobrym przerywnikiem codzienności. Autor Bernard Berg porusza nie tylko poważne tematy dociekając jak ludzie mogą się zachowywać w obliczu końca świata, ale ukazuje że zawsze można w codziennym zmaganiu się z rzeczywistością odnaleźć chwile które trzymają nas przy chęci do życia.
Narracja pierwszoosobowa delikatnie utrudnia zorientowanie się w książce, ale także skłania do poświęcenia większej uwagi wydarzeniom, co w ostatecznym rozrachunku jest znacznie na plus dla całej powieści. Mogę wam ułatwić czytanie...

R-Rafalski | 2017-01-27

Dla estety i bibliofila jakim jestem - ta książka to prawdziwa gratka. Pięknie wydana, dopracowane szczegóły, aksamitna okładka, świetne połączenie kolorów (czarny i ogniście pomarańczowy), na półce prezentuje się zacnie. Mam też opowiadanie Barnim Kamienie, utrzymane w tym samym klimacie, tylko czarno-szare. Pysznie.
Co do treści - polecam najpierw przeczytać opowiadanie (można pobrać ze strony barnimsaga.com), zrobi dobry wstęp do książki. Sama powieść dość wciągająca, szczególnie jeśli potraktować ją jako pierwszą część większej całości. Czekam na ciąg dalszy.

Patrycjusz | 2017-01-27

Na okładce jest napisane - powieść przygodowa dla dorosłych - fakt, sceny seksu dość ostre i sugestywne. Do tego krew się leje, momentami jest brutalnie (ale do Gry o Tron daleka droga!). Przeszłość czy przyszłość? Nie wiadomo do końca. Z jednej strony to fajnie, z drugiej może trochę denerwować, bo lubię konkrety. Kolejna sprawa - bohaterowie. Każdy mówi swoim stylem, więc w sumie łatwo można poznać kto i kiedy opowiada ze swojej perspektywy. Dopiero na końcu się wyjaśnia o co chodzi i chyba za jakiś czas przeczytam tą ksiażkę jeszcze raz, żeby wszystko wyłapać.
Fajna czarna ognista okładka i super pasująca zakładka, wizualnie dobrze pomyślane.