Giaur

Okładka książki Giaur
George Gordon Byron Wydawnictwo: Zielona Sowa Seria: Arcydzieła Literatury Światowej [Zielona Sowa] klasyka
62 str. 1 godz. 2 min.
Kategoria:
klasyka
Seria:
Arcydzieła Literatury Światowej [Zielona Sowa]
Tytuł oryginału:
The Giaour
Wydawnictwo:
Zielona Sowa
Data wydania:
2003-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2003-01-01
Liczba stron:
62
Czas czytania
1 godz. 2 min.
Język:
polski
ISBN:
8373891579
Tłumacz:
Adam Mickiewicz
Tagi:
powieść poetycka bajronizm romantyzm

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,5 / 10
2459 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
677
322

Na półkach:

Większość czytelników zapewne zakończyła swój chciany lub niechciany romans z romantyzmem w szkole średniej. Pamięć może być w tym przypadku pewnym obciążeniem, bo przecież trudno wspominać z radością lektury niełatwe. Rzecz jednak w tym, że wśród tych książek wiele jest dzieł wybitnych, takich jak choćby "Giaur", pierwsza bodaj powieść poetycka z motywem orientalnym, po mistrzowsku spolszczona przez nie byle kogo, bo przez samego Adama Mickiewicza. Radość lektury (bo właśnie o radości należy w tym przypadku mówić, nie zaś tylko o przyjemności) polega tu na zanurzeniu się w gęstą fakturę słów, z których żadne nie jest niepotrzebne lub przypadkowe, zespolone zaś razem tworzą całość tak porywającą, że wywołującą już to entuzjazm (niekłamany), już to wzruszenie. Słowa mają u Byrona magiczną moc. Zadaniem szkoły jest wyposażyć nas w umiejętność odkrywania zaczarowanego w nich piękna. Co z tym zrobimy, to już nasza sprawa.
Nie będę powielał w tym miejscu encyklopedycznych not o typie byronicznego bohatera. Pominę też milczeniem biogram twórcy, bo wszelkie te informacje dostępne są w innych, bardziej wiarygodnych źródłach. Nie mogę jednak pominąć tego, co podczas lektury ujęło mnie najbardziej. Przede wszystkim mam tutaj na myśli wagę czynu, który jeden raz i w nieodwracalny sposób popełniony determinuje nasze życie już na zawsze, nie tylko docześnie, lecz - jak ujmował to św. Augustyn bodajże w "Wyznaniach" - "na wieki wieczne". Obecna rzeczywistość przyzwyczaiła nas do tego, że decyzje nasze można cofnąć, można dać słowo, a później znaleźć setki przyczyn, by go nie dotrzymać. Można poprzysiąc komuś dozgonną wierność, a później, po upływie krótkiego niekiedy czasu, przy pomocy sofistycznych argumentów pozbawić przysięgę jej uprzedniej rangi. Nie tak jest z "Giaurem", który wpierw w akcie zemsty zabija człowieka (w imię racji jak najbardziej słusznych i uzasadnionych), po czym żyje dalej z piętnem utraty wciąż kochanej kobiety. Nie cierpi wprawdzie wyrzutów sumienia z powodu pozbawienia życia niegodziwca, który dla wierności tradycji zabił wpierw jego miłość, za to zmaga się z pustką po stracie tejże miłości, karmi wspomnieniami, a stając przed Bogiem nie domaga się rozgrzeszenia. Trwa tylko w bólu nieznośnym, boleśnie prawdziwym. Można by dziś zapytać: po co? dla jakich celów? Chyba jednak dawniejsi ludzie byli inni, namiętności silniejsze i bardziej gwałtowne. W nas niewiele już z tego zostało.

Większość czytelników zapewne zakończyła swój chciany lub niechciany romans z romantyzmem w szkole średniej. Pamięć może być w tym przypadku pewnym obciążeniem, bo przecież trudno wspominać z radością lektury niełatwe. Rzecz jednak w tym, że wśród tych książek wiele jest dzieł wybitnych, takich jak choćby "Giaur", pierwsza bodaj powieść poetycka z motywem orientalnym, po...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    6 439
  • Chcę przeczytać
    1 004
  • Posiadam
    627
  • Lektury
    298
  • Lektury szkolne
    85
  • Klasyka
    71
  • Ulubione
    59
  • Literatura angielska
    46
  • 2012
    32
  • Z biblioteki
    27

Cytaty

Więcej
George Gordon Byron Giaur Zobacz więcej
George Gordon Byron Giaur Zobacz więcej
George Gordon Byron Giaur Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także