ształtowanie się systemu wartości od dzieciństwa do wczesnej dorosłości

ształtowanie się systemu wartości od dzieciństwa do wczesnej dorosłości
bodzio469

Książka jest podsumowaniem serii badań dotyczących rozwoju systemu wartości od dzieciństwa do wczesnej dorosłości w modelu Shaloma Schwartza. Teoria wartości Schwartza jest dzisiaj sytuowana przede wszystkim w ramach psychologii międzykulturowej. Takie etykietowanie często utrudnia jej percepcję i uniemożliwia wykorzystanie jej potencjału w innych obszarach psychologii. Niniejsza książka jest próbą odzyskania jej dla innych dziedzin psychologii, w szczególności dla psychologii osobowości i psychologii rozwoju człowieka.

W części teoretycznej zostały przedstawione: 1) teorie prekursorów (Gordona Allporta i Miltona Rokeacha); 2) główne tezy teorii Schwartza na temat struktury i katalogu wartości, wraz z ich empirycznym uzasadnieniem; 3) teoretyczna interpretacja kołowej struktury wartości i ich preferencji jako motywacyjnego uzupełnienia wielkiej piątki cech w ujęciu Paula Costy i Roberta McCrae na pierwszym poziomie struktury osobowości w ujęciu Dana McAdamsa; 4) teoretyczne uzasadnienie możliwości i konieczności badań systemu wartości w okresie dzieciństwa i dorastania.

W części empirycznej została zaprezentowana seria badań około 8000 osób w wieku od 5 do 25 lat. Były to badania poprzeczne i trzypomiarowe badania podłużne, badania kwestionariuszowe i eksperymentalne (w planie jednogrupowym z pomiarem czasu reakcji oraz w planie dwugrupowym z aktywizacją wartości).

Uzyskane rezultaty są pierwszym systematycznym opisem kształtowania się struktury i systemu wartości od dzieciństwa do dorosłości.

źródło opisu: http://www.liberilibri.pl/cieciuch#o-książce

źródło okładki: http://www.liberilibri.pl/cieciuch#o-książce