Cztery zwykłe miski

Wydawnictwo: Format
Róża_Bzowa

"Książkę można wymyślić o wszystkim" mówi Iwona Chmielewska w pierwszych słowach swej ostatniej książki. I tak też sama czyni, bo pretekstem do jej powstania są najzwyklejsze przedmioty codziennego użytku - cztery małe miski. Naczynia są zwykłe, ale książka o nich zupełnie niezwykła. Autorka (znana i nagradzana na świecie, m.in. w Korei Pd., Japonii, Chinach, Portugalii, Polsce i Niemczech) zachwyca wyważonym połączeniem minimalistycznego tekstu z piękną w swej prostocie ilustracją. I przekazuje głęboką refleksję: o niesprawiedliwości społecznej i sile tworzenia. Książka w całości powstała w duchu recyclingu z używanych, nikomu już niepotrzebnych materiałów.

*W szóstce nagrodzonych książek w Konkursie na Najlepszą Książkę Roku Pióro Fredry*

"Pierwszoligowa literatura dla dzieci. W «Czterech zwykłych miskach» nie ma jednej przypadkowej kreski czy słowa - każdy postawiony tu znak graficzny pasuje jak guzik do pętelki. To lapidarna opowieść z głęboko humanistycznym przesłaniem o nadmiarze i braku, a przede wszystkim o potędze kreacji".
Katarzyna Kubisiowska, "Tygodnik Powszechny"

źródło opisu: Format, 2016

źródło okładki: materiały wydawnictwa

jagarkar | 2014-02-20
Przeczytana: 20 lutego 2014

Słyszałam opinię, że książki pani Chmielewskiej są mądre, lecz ilustracje nie zachęcają dzieci do sięgnięcia po nie, wręcz przeciwnie - odstraszają. Są zbyt smutne, zbyt przygaszone. I jest to opinia bibliotekarki z działu dziecięcego.
Ja nie jestem już dzieckiem, a te ilustracje mnie zachwycają. Może są to książki właśnie dla "dużych dzieci"? Bardzo odpowiada mi recyklingowa twórczość pani Chmielewskiej i z zafascynowaniem oglądam (głównie oglądam) każdą z nich.

To kolejna, po "Kłopocie", zabawa kształtami, która prowadzi do niebanalnego finału.

bibi | 2015-04-10
Przeczytana: kwiecień 2015

Zwięzłość, prostota, niestandardowe postrzeganie świata, minimalizm słów, dopowiadanie treści obrazami, pomysłowość. Książka Iwony Chmielewskiej to małe cudo twórcze, dla dzieci młodszych i starszych, i dla dorosłych też.

Na naszych oczach najzwyklejsze miski zmieniają się niepostrzeżenie, pokazując jak działa wyobraźnia, co można wykreować z czterech półokręgów. Parasole, skorupy żółwi, okulary, księżyc, budzik, daszek czapki...
Bardzo oszczędne dopiski, doklejone pojedyncze elementy ze starych książek, urwane litery i słowa, półodkryte czcionki, stare okładki zeszytów, pieczątki, miejsca po odklejonej taśmie, nadpalone karty, zbrązowiałe mapy, wyblakłe fotografie. Dla fascynatorów dzieł pisanych to prawdziwa gratka. Trzeba się tylko uważnie przyglądać, bo za pierwszym razem można nie dojrzeć wszystkiego:) Te ożywione stare elementy tworzą coś niepowtarzalnego, i przekazują poprzez symbol i metaforę coś o wiele bardziej istotnego...

Skakanka | 2013-10-19
Przeczytana: wrzesień 2013

Uwielbiam książki Iwony Chmielewskiej, dokładnie wszystkie! Kolejna mądra, ponadczasowa książka dla każdego. Do odczytywania na różnych poziomach, do tłumaczenia dziecku świata, do wzruszeń. A przy tym mistrzowsko zilustrowana. Niestety tylko w dobrych księgarniach. A takie książki powinny być lekturą obowiązkową.

Abdita | 2013-10-30
Przeczytana: 22 listopada 2014

Kolejna rewelacja Iwony Chmielewskiej. Można się zapatrzeć i zniknąć w tej książce na zawsze.

Anna Steciuk | 2018-03-31
Przeczytana: 2017 rok

Jak wytłumaczyć trudny temat? W tej książce jest odpowiedź. Każdy może odczytać go inaczej. Niezwykła.

Banita76 | 2017-11-28
Przeczytana: 28 listopada 2017

Dla dzieci i dorosłych. Wielki szacunek dla Pani Iwony Chmielewskiej, która prosto przedstawia prawdziwe i ważne sprawy. Ksiązka, którą można obejrzeć kilka razy i cały czas się zachwycać. Dzieci też sie wciągnęły w opowiadanie co na danej stronie stało się z miseczkami. Brawo!

aniaszew | 2015-08-13
Na półkach: Przeczytane, Dla dzieci
Przeczytana: 12 sierpnia 2015

Rewelacyjna książka. Zabawa i żonglowanie miskami.Brawo za pomysł.

Katarzyna | 2017-09-07

Piękno w prostocie.