Mity Królewskiej Księgi. Symbole i wzorce mityczne w „Szahname”

Wydawnictwo: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Elevander

Iran ma prastare tradycje kulturalne: wiadomości o wierzeniach, poglądach i elementach dawnych podań Irańczyków dochodzą do nas przede wszystkim poprzez zredagowane we wczesnym średniowieczu, ale oparte na starych materiałach, teksty "Awesty". Najstarsze jej partie ostrożnie datuje się na I połowę I tysiąclecia p.n.e.; być może są one jeszcze dawniejsze i pochodzą z II tysiąclecia p.n.e. Możemy więc uznać, że dane starej "Awesty", czyli tych właśnie jej najwcześniejszych partii, należą do najstarszych dokumentów tradycji indoeuropejskiej.

źródło opisu: Fragment książki (s. 5)

Szkoda, że nie dysponujemy pełnym polskim przekładem „Księgi Królewskiej” Ferdousiego, bo to największe chyba dzieło literatury perskiej stanowi prawdziwy klucz do zrozumienia kultury Iranu, także tego współczesnego. Polscy iraniści (T. Kowalski, F. Machalski, W. Dulęba) sporo pisali na temat tego eposu i można powiedzieć, że M. Składankowa kontynuuje tą książką polskie badania nad „Szahname”. Warszawska iranistka znana jest zapewne bardziej ze swoich popularnych opracowań „Mitologia Iranu” oraz „Bohaterowie, bogowie i demony dawnego Iranu”, ale bardziej dociekliwy czytelnik będzie chciał sięgnąć właśnie po „Mity Królewskiej Księgi”, by lepiej zrozumieć i uporządkować sobie w głowie to, co Autorka napisała w innych swych książkach.

Głównym temat pracy są mity i symbole przechowane w eposie Ferdousiego. Autorka podzieliła materiał na siedem rozdziałów, w których szczegółowo przedstawia poszczególne grupy zagadnień, takie jak motyw chwały królewskiej, czy ważną w irańskich mitach...

Bartosz Peruń | 2017-11-22
książek: 20701