Pieśniarz i jego opowieść

Wydawnictwo: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego
8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
The singer of tales
Elevander

Książka składa się z dwóch części. W pierwszej z nich autor zarysowuje ogólny model struktury i dynamiki twórczości ustnej, oparty na formule jako podstawowym czynniku komponowania opowieści przez pieśniarza i jednocześnie wiązania ich z tradycją. W drugiej części znajdują się próby zastosowania tego modelu do konkretnych przypadków historycznych – do eposów homerowych i do dzieł epiki średniowiecznej.
Uzupełnieniem całości jest obszerny zbiór streszczeń ludowych pieśni bałkańskich, których wykonania znajdują się wśród archiwalnych nagrań będących plonem badań Lorda na Bałkanach (fragmenty tych wykonań znajdzie Czytelnik na płycie dołączonej do książki).

źródło opisu: http://www.wuw.pl/product-pol-353-Piesniarz-i-jego-opowiesc-CD.html

źródło okładki: http://www.wuw.pl/product-pol-353-Piesniarz-i-jego-opowiesc-CD.html

Z perspektywy filologa klasycznego mogę powiedzieć, że lektura tej monografii pozwala przyjrzeć się Homerowi. Homerowi (a może Homerom?) XX stulecia, którzy jeszcze co najmniej do lat pięćdziesiątych całkiem nieźle się mieli w wiejskich społecznościach bałkańskich. Badania Milmana Parry'ego i Alberta B. Lorda prowadzone na tym terenie przed II wojną światową i po niej pokazały, w jaki sposób tradycja ustnej epiki przetrwała do czasów prawie współczesnych. Pierwsza część książki poświęcona jest stworzeniu modelu pieśniarza oraz jego metodzie twórczej i wykonawczej. Autor oparł ją o własne badania terenowe i uważną obserwację XX-wiecznych aoidów w akcji. Część druga to próba dostosowania tak wypracowanego modelu do eposów Homera oraz epickich poematów średniowiecza.

Jest to kolejna cenna publikacja dotycząca problematyki z pogranicza literatury, antropologii i teorii komunikacji, która porusza niezwykle mnie interesujące zagadnienie piśmienności i niepiśmienności. Jest rzeczą...

Katroposka | 2017-11-11
Na półkach: Teraz czytam