Adresat nieznany

Wydawnictwo: Veda

Powieść napisana przed II wojną światową w formie krótkich listów wymienianych między amerykańskim Żydem i jego wspólnikiem w interesach Niemcem. Na podstawie tej niewielkiej korespondencji możemy prześledzić koleje przyjaźni dwóch, zdawałoby się tak podobnych do siebie, mężczyzn. Widzimy, jak wielcy przyjaciele zmieniają się w śmiertelnych wrogów i to tylko dlatego, że jeden z nich daje się uwieść złudnemu poczuciu misji.

Agnieszka Śniady | 2013-01-19
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2013
Przeczytana: 19 stycznia 2013

Po przeczytaniu recenzji znajdującej się na okładce oczekiwałam czegoś na miarę "Małego Księcia".
Skoro książka, której lektura zajmuje nie więcej niż pół godziny, poruszyła niemal cały świat - musi być w niej coś magicznego - myślałam.
W "Adresacie nieznanym" nie odnalazłam metaforyki która mogłaby pozwolić postawić ją na półce z arcydziełem Exuperego, nie miej jednak jest w niej coś magicznego.
Im dłużej myślę o tej książce, tym więcej we mnie refleksji i tym częściej do niej wracam.
Tuż po lekturze oceniłam ją jako przeciętną, dziś "w dzień po" edytuję moją ocenę. Przecież o przeciętnej książce nie myśli się, nie wraca do niej...
do głębokich refleksji skłaniają tylko bardzo dobre książki.
I tak ją właśnie oceniam. Bardzo ciekawe zjawisko literackie!

Szafa Grająca | 2018-01-19
Galene | 2017-09-12