Rachunki włóczęgi

Wydawnictwo: Zeszyty Literackie
7 (7 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Monika

„Rachunki włóczęgi” są wyborem dotychczas rozproszonych szkiców i artykułów Jarosława Iwaszkiewicza o podróżach bliskich i dalekich do Daszowa, Kielc, Kijowa, Londynu, Mediolanu, Paryża, Poitiers, Poznania, Rzymu, Sandomierza, Stuttgartu, Taorminy, Wrocławia i Zurychu.

źródło opisu: http://zeszytyliterackie.com/jaroslaw-iwaszkiewicz...(?)

źródło okładki: http://zeszytyliterackie.com/jaroslaw-iwaszkiewicz...»

Monika | 2016-10-26
Przeczytana: 26 października 2016

"Turystyka - to jedna z największych klęsk XX wieku. Oczywiście mówię o turystyce bezmyślnej, która tłumem ospałych podróżników zamula najpiękniejsze i wymagające delikatnej czułości zakątki świata".

Tak pisał Jarosław Iwaszkiewicz w 1961 roku. Gdyby dożył dzisiejszych czasów to dopiero mógłby biadać nad upadkiem sztuki podróżowania. Bo myślę, że prawdziwe podróżowanie, takie do głębi, to jest wielka sztuka.

"Rachunki włóczęgi" to wybór szkiców i artykułów Iwaszkiewicza do tej pory rozproszonych w rozmaitych czasopismach.
Kto dziś podróżuje w taki sposób? Niespiesznie, często samotnie, z bogatym, erudycyjnym zapleczem lektur, obrazów, utworów muzycznych. Oglądane zabytki, pejzaże są u Iwaszkiewicza często tylko punktem wyjścia do znacznie szerszych rozważań (o polityce, kondycji człowieka).
Jak to wśród rozmaitości różny jest ciężar gatunkowy tych szkiców. Ja czytałam z ogromną przyjemnością. Muszę jednak zauważyć, że nie zaszkodziłoby, gdyby książka miała przypisy.

"...już...

svasud | 2017-07-17