Czołgi japońskie 1939-1945

Wydawnictwo: Napoleon V
10 (2 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Osprey
AdrianX

Japońska armia w okresie przedwojennym używała czołgów w szerokim zakresie i ze sporymi sukcesami. Zainspirowany konstrukcjami europejskimi, nowatorski program konstrukcji czołgów ułatwił Japończykom prowadzenie kampanii w Chinach przed wybuchem wojny na Pacyfiku w grudniu 1941. Podczas późniejszych starć z Aliantami w początkowym stadium konfliktu, czołgi skierowano z dużą wyobraźnią do walki w terenie porośniętym dżunglą, wcześniej uważanym za niemożliwy do spenetrowania przez tego typu pojazdy. W ten sposób odegrały ważną rolę w kampanii na Malajach i zajęciu Singapuru. Jednakże rozwój myśli technicznej w zakresie japońskiej broni pancernej został zahamowany przez priorytetowe traktowanie potrzeb marynarki wojennej. Japońskie czołgi z powodu zawrotnego tempa wprowadzania coraz nowocześniejszych konstrukcji alianckich, szybko okazały się przestarzałe i nieskuteczne w walce. Steven J. Zaloga używa szczegółowych fotografii i kolorowych plansz do zapoznania czytelnika z japońskimi czołgami okresu II wojny światowej.

AdrianX | 2016-10-22
Przeczytana: 22 października 2016

10/10 dla napoleona za wydanie tej pięknej pozycji. jest to moja pierwsza książka o czołgach japońskich i jako wprowadzenie w temat jest bardzo dobra. Na początku dowiadujemy się o różnych modelach czołgów, dział samobieżnych oraz niszczycieli czołgów. Następnie mamy opisy teatrów gdzie były używane i z jakim fatalnym skutkiem dla Japończyków którzy spotykali się z Shermanami. Liczę, że Napoleon V wyda więcej książek o Armii Japońskiej w DWŚ.

Przemos19 | 2016-12-18
Przeczytana: 18 grudnia 2016