Wyzwanie czytelnicze LC

Requiem Króla Róż 5

Tłumaczenie: Mateusz Makowski
Cykl: Requiem Króla Róż (tom 5)
Wydawnictwo: Waneko
Baraou no Souretsu
komiksy
Dejikos

Wojna Dwóch Róż trwa, choć teraz to bracia zwracają się przeciwko sobie. Warwick i Jerzy łączą siły i przeprowadzają rebelię, a kraj pogrąża się w chaosie. Przebrany za kobietę Ryszard próbuje odbić Edwarda. Nadzieja i rozpacz mieszają się ze sobą, a los szykuje bohaterom niespodzianki.

źródło opisu: Waneko, 2016

źródło okładki: http://waneko.pl/

majeczka241 | 2018-07-22

Zaczynając Requiem króla róż miałam mieszane uczucia. Dwa rody, które toczą ze sobą wojnę o tron. A wśród nich żyje Ryszard, najmłodszy syn księcia Yorku, który skrywa mroczną tajemnicę. Przez pierwszą i drugą część mamy wielką niewiadomą. Pomimo konfliktów, bijatyk historia jest dosyć zagmatwana, niejasna, niespójna. Przeskakujemy z jednej sceny do drugiej, przez co nie łatwo zorientować się o co dokładnie biega. Do tego Ryszard, dziecko szatana jak go nazywa jego własna matka, nie potrafiący odnaleźć się w świecie, dopuścić do głosu tym kim naprawdę jest. Widuje postać Joanny D'arc, a gdy widzi warchlaczka jego drogi krzyżują się z pewną postacią.

Musiałam nieraz mocno się skupić, gdyż w powieści mamy do czynienia z mnogością bohaterów, którzy wiele wnoszą do historii, ogromną ilością wydarzeń, które przynoszą różne skutki w kolejnych tomach. Dopiero później doceniłam potencjał mangi, zaciekawiła mnie, zaintrygowała tym jak ludzie dążyli kiedyś do władzy. Jak wtedy się nic nie...

Krzysztof Lewandowski | 2017-07-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Komiksy

Obawiam się, że seria zmierza w niewłaściwym kierunku - ale może to też być tylko przejściowy moment.

Przede wszystkim zniknął mrok. Poza samobiczowaniem się w myślach przez Ryszarda i nielicznymi fragmentami (np. zabijania kogoś) nie ma tu tak niepokojącej i mrocznej atmosfery jak z pierwszej części. Za to jest dużo humoru. Nawet gdy postacie starają się kogoś ratować, dominują żarty związane z zalecaniem się do Ryszarda. Nie przeszkadza mi to, ale chyba przydałoby się określić głównego bohatera, zamiast tworzyć kolejne dwuznaczne sceny z nim i innymi postaciami.

Generalnie jestem w stanie zrozumieć, że wątki miłosne grają pierwsze skrzypce, ale niekoniecznie, gdy najważniejszą rolę w nich odgrywa pobożny i wrażliwy Henryk (swoją drogą, o ile on ma lat, skoro posiada syna w wieku Ryszarda?). Nie odmawiam jego historii dramatyzmu, ale autorka tworzy intymne chwile między nim a Ryszardem w bardzo podobny sposób (nawet ich spotkania są nadal cudownie przypadkowe!), nie próbując...

Kończąc trzeci tom „Requiem Króla Róż” i mając na półce kolejne, nie zastanawiając się ani chwili sięgnęłam po następne tomy, aby móc dowiedzieć się, jak autorka rozwiązała problemy, które powstały na końcu trzeciego tomiku.
Przyznam szczerze, że podejrzewałam to, co otrzymałam, ale parę rzeczy też mnie zaskoczyło.

Wieśniacy, którzy ogłosili, iż posiadają ściętą głowę króla Henryka okazali się, na swój dziwny sposób żartować, gdyż król był cały i zdrowy, aczkolwiek w niewoli. Został uwięziony przez Yorków, którzy mają dopełnić jego żywota, jednak los cały czas mu sprzyja. Ryszard dowiadując się, że może pomścić ojca, gdyż jego morderca jest tak blisko, zrywa się z mieczem, aby zabić Henryka. Jednak przez drzwi dochodzi go głos, który skądś zna. Głos, który go koił, już wiele razy. Ryszard przez swój wybryk, zostaje przeniesiony do dworu hrabiego Warwicka, a tam zaczyna spędzać czas...

Belcia70 | 2018-12-26
Przeczytana: 27 grudnia 2018