Własność

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Jej portret". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Rebis
nienawiść, życie

Powieść o przewrotnej więzi pomiędzy dwiema nienawidzącymi się kobietami, żyjącymi pod jednym dachem.

Kasiag | 2016-04-08
Przeczytana: 04 kwietnia 2016

Wróg mojego wroga jest moim przyjacielem. Prawda? Otóż nie, nie zawsze, nie w każdych okolicznościach. "Własność" Valerie Martin jest znakomitą tego ilustracją.

Zupełnie nie wiedziałam, czego się spodziewać. sięgając po tę książkę, ponieważ autorka była mi jak dotąd całkowicie nieznana. Muszę przyznać, że miałam nawet pewne obawy po przeczytaniu streszczenia, czy aby nie będzie to historia o trudnej narracji, przytłaczająca i ciężka w odbiorze. Bardzo szybko jednak przekonałam się, ze moje obawy są zupełnie bezpodstawne. To fakt, tematyka niełatwa, a historia, którą opowiada Manon, wcale nie jest piękna. Wręcz przeciwnie, wiele w niej cierpienia, bezsensu i okrucieństwa. Jednak w jakiś przedziwny sposób całość czyta się niezwykle łatwo. Może to dzięki wyczuwalnej nutce ironii, którą okraszona jest narracja.

Manon i Sarah. Manon – żona właściciela plantacji. Sarah – niewolnica i kochanka swego pana. Obydwie od niego zależne. I obydwie tak samo go nienawidzące. To o nich jest ta...

Nemeni | 2011-11-09
Przeczytana: listopad 2011

Amerykańskie Południe, przed wojną secesyjną.

Mroczna opowieść o tym, jak niewolnictwo wpływało na samych niewolników i ich właścicieli. Opowieść o młodej kobiecie imieniem Manon – żonie plantatora, która była prawie taką samą własnością, jak niewolnicy pracujący na farmie trzciny cukrowej jej męża. O dziwnej symbiozie, wzajemnym współistnieniu i zależności Manon oraz służącej Sarah, wplątanej dodatkowo w seksualne kontakty z mężem Manon. Niesamowity to trójkąt – toksyczny, niezrozumiały. Czytelnik spodziewa się wrogich relacji Manon - Sarah – jednak nic bardziej mylnego. Powiązania między osobami są trudne do rozplątania a kobiety paradoksalnie zależą od siebie bardziej, niż można by się spodziewać. Głównej bohaterki nie sposób polubić, jednakże w niektórych sprawach nie sposób także się z nią nie zgadzać. Bardzo dobra
powieść psychologiczna, z niezbyt natarczywą nutą feminizmu, dostosowana oczywiście do sytuacji amerykańskiego południa XIX wieku.

ira | 2012-02-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 2003 rok

Dwie kobiety nienawidzące się z całą pasją, do jakiej są zdolne. Dwie kobiety szokująco i patologicznie zależne od siebie.
Punkt widzenia właściciela - WŁAŚCICIELA - innej istoty ludzkiej. Kilka ostatnich zdań - dla mnie niewyobrażalnych.
Pani Martin, gdybym nosiła kapelusz, zdjęłabym go przed panią. ;-)

evita | 2011-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2011

moim zdaniem bardzo dobra pozycja... toksyczne relacje między ludźmi, którzy mieszkają w jednym domu, nadzieja, że to się skończy.
czyta się jednym tchem. polecam.

anna | 2010-10-30
Przeczytana: 29 października 2010

historia nieszczęśliwej kobiety, której jedyną "własność" stanowi prezent ślubny od ciotki - służąca Sarah, która w krytycznym momencie nie ma dla niej litości i pozostawia ją na pewną śmierć.
Historia zapowiada się ciekawie, zakończenie jednak rozczarowało mnie.

cezar | 2010-11-02
Przeczytana: 02 listopada 2010

dostała Orange Prize ... nie do końca wiem za co .. ale mogę się nie znać na kobiecej literaturze...

czytankianki | 2012-01-05
Przeczytana: 31 stycznia 2010