Waverley

Wydawnictwo: Penguin Books
angielski

Inne wydania

Edward Waverley, młody idealista walczy dla sił Jakobitów w 1745 roku. Po stracie ukochanej Rose pociesza się w ramionach Flory... Historia dorastania i rozwoju.

Michał_K-ski | 2016-03-25
Przeczytana: 25 marca 2016

Jedna z tych książek, który czytając żałujesz, że do końca zostało już kilkadziesiąt, kilkanaście, kilka kartek i w końcu trzeba przeczytaną odłożyć na półkę.
Napisana dwa wieki temu a nie zestarzała się ani trochę - także dlatego, że jej bohaterowie myślą i czują podobnie jak pokolenia przed nimi i pokolenia po nich - mówiąc technicznie: postacie i problemy "Waverleya" są ponadczasowa, tak jak ponadczasowa jest miłość, honor, ambicja, wierność (no i głupota).
I pomyśleć, że gdyby ktoś kiedyś nie poprosił Walter Scotta o akcesoria wędkarskie, mielibyśmy dziś tylko odnaleziony przypadkiem brulion powieści o jakobickim powstaniu, albo i tego nawet nie. Zgroza!

Bardzo lubię tę powieść i lubię głównego bohatera. Rozumiem jednak tych wszystkich, którzy zarzucają mu nudę, flegmatyczność, wreszcie nijakość. Bo Edward Waverley taki był na początku powieści:) Aż trudno opisać – jak bardzo irytował mnie na początku!

Później jednak, w miarę czytania i poznawania Waverley’a, a także wobec postawienia bohatera wobec nowych wyzwań, polubiłam go, bo stał się postacią bardzo prawdziwą. Po prostu - zwyczajny, dobrze wychowany, trochę nieśmiały młodzieniec, o wielkiej wyobraźni i miłym obejściu, który z woli przypadku i historii został porwany w kocioł powstania szkockiego i wojny domowej. I w tym momencie to niezdecydowanie bohatera, także jego miękkość charakteru przestała mnie razić – bo go zrozumiałam i odczułam trudność jego położenia. Wreszcie piękne są te momenty w książce, kiedy Waverley uświadamia sobie własną chwiejność, własne niezdecydowanie i kiedy zrozumiał, że mimo woli, mógł wyrządzić wiele zła. Lubię zwykłych bohaterów rzuconych w...

DarkSmile | 2016-09-05
Na półkach: 2016, Posiadam, Przeczytane