Dwa Światy Ireny

Wydawnictwo: My Book
II wojna, beletrystyka
magdac

Rok 1935. Irena poznaje Waltera – berlińczyka, służącego w wojsku w Züllichau. Ten, niechętny faszyzmowi, usiłuje uciec do Szwecji. Zostaje jednak pojmany w Międzyzdrojach i osadzony w obozie o zaostrzonym reżimie. Zwolniony po kilkunastu miesiącach, wraca i pomimo wielu przeciwności, pobierają się z Ireną. Na ich osobiste szczęście wciąż jednak rzuca ponury cień przerażająca ekspansja faszyzmu i pogrom Żydów.
Wybucha wojna. Waltera biorą na front, a wkrótce przepada bez wieści w Rosji. Irena z dziećmi powraca do rodziców na dolnośląską wieś, która wkrótce staje się wsią polską. Zaborcza matka, od początku niechętna małżeństwu córki, przyczynia się do jej rozwodu z mężem, który powrócił z niewoli. Irena musi zapomnieć o swoim dawnym berlińskim życiu. Wrasta w nowe środowisko, staje się Polką. Ustawicznie zderzają się ze sobą dwa światy, ten dawny niemiecki i ten aktualny – polski.
Kiedy ustabilizowane życie bohaterki zdaje się już być wolne od niespodzianek, nadchodzą zmiany. Irena znowu jest z Walterem i staje się świadkiem upadku NRD i zjednoczenia Niemiec.
Przedstawiona historia jest w przeważającej części prawdziwa. Zamierzeniem autora był opis życia bohaterki na tle zdarzeń historycznych XX wieku, przy możliwie realistycznym przedstawieniu czasów, w których działa się akcja. Przewodnim motywem jest odwieczny problem polsko-niemiecki, widziany oczyma zwykłych ludzi, dowodząc, że losy Polaków i Niemców nie zawsze zaznaczone są wojną i antagonizmem, że splatają się ze sobą znacznie silniej niż wzajemna niechęć, nierzadko podsycana przez politykę.

źródło opisu: http://www.gandalf.com.pl/e/dwa-swiaty-ireny/

źródło okładki: http://www.gandalf.com.pl/e/dwa-swiaty-ireny/

Morelka | 2017-08-15

Książka oparta na faktach. To jedna z tych pozycji, przy których człowiek wścieka się na polityków, dla których przeciętny obywatel jest - nie wiem czym, cyferką w statystykach? pozycją na liście wyborców? Zamiatają nas jak paprochy z kąta w kąt w imię jakiejś swojej chorej ideologii lub podejrzanych interesów.
Bardzo polecam, z jednej strony jest to świetna opowieść - fikcja literacka często może się schować w zestawieniu z autentycznymi życiorysami - z drugiej kawał prawdy historycznej z punktu widzenia naocznego świadka zdarzeń takich jak II wojna światowa czy upadek muru berlińskiego.

aga0313 | 2017-04-19
Przeczytana: 2016 rok

Książka godna polecenia. Miłość, wojna, łzy, tragedia, smutek...

Mońcia_POCZYTAJKA | 2016-10-19