Kalebasa pełna mądrości. Opowieści i przysłowia afrykańskie

Tłumaczenie: Jacek Bartos
Wydawnictwo: BJ Service
8 (2 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
bajki
Jacek

Pochodzący z Ghany autor doskonale wczuwa się w rolę gawędziarza i przytacza historie, które poznał, będąc dzieckiem. Zakończone morałem, osadzone w realiach afrykańskich, historie te zawierają uniwersalny, ponadczasowy przekaz. Zobrazowane zostały przez uznanego baskijskiego ilustratotra, Jokina Michelenę. Ich uzupełnienie stanowi zbiór sentencji i przysłów ludu Ashanti.

źródło opisu: BJ Service 2016

źródło okładki: www.ajaczytam.pl

ejotek | 2019-03-24
Przeczytana: marzec 2019

W Afryce - a zwłaszcza w regionach, gdzie nie docierają media i żyje się z daleka od innych ludów - opowiadania, baśnie i podania to istotny element codziennego życia. W ciągu dnia jest ogrom ważnych spraw, jednak wieczory przeznaczone są na przekazywanie młodym pokoleniom wartości, właściwych postaw czy ścieżki dla ich zachowania za pomocą bajek.

Książeczka pochodzącego z Ghany autora składa się z pięciu bajek:

"Kalebasa pełna mądrości" to historia pająka Kwaku Ananse, który postanowił zgromadzić całą mądrość świata zamykając ją w wydrążonym owocu kalebasy, gdyż uważał że tylko jemu się ta mądrość należy. Wędrował po całej Afryce i śpiewając ją odbierał ludziom. Czterysta lat później dotarł do Europy oraz Polski. Później na biegun i do Azji. Wiele lat minęło zanim udało mu się odwiedzić cały świat, ale nie uszczęśliwiło go to, co zrobił. Dlaczego? Jak zakończyła się opowieść o żądnym władzy pająku?

"O lwie, który został wegetarianinem" opowiada o lwie, który pewnego...

Pogromcy Nudy | 2018-07-27
Przeczytana: maj 2018

Ciekawe historie, piękna grafika i wiele afrykańskiej mądrości - fajna możliwość zajrzenia do zupełnie innego świata i motywacja, by spojrzeć na nasz z nieco innego punktu widzenia.

Dobra pozycja zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Mnie osobiście szczególnie ujęły afrykańskie przysłowia, których sporo znajduje się w książce. Niektóre z nich mobilizują do refleksji nad wychowaniem, np. moje ulubione - Trawa nie rośnie szybciej, gdy ją ciągniesz.

kasiarzyna | 2019-05-18
SP1 | 2018-10-31