Podarunek

Wydawnictwo: Sonia Draga
Geschenkt
Dariusz Guzik
Ag2S

Gerold Plassek jest dziennikarzem bezpłatnej gazety. W jego biurze przesiaduje czternastoletni Manuel, którego matka pracuje za granicą. Przygląda się próżniactwu Gerolda, nie przeczuwając, że ów nieudacznik jest jego ojcem. Plasskowi brak animuszu, znajoma knajpka stała się dlań drugim domem, zaś alkohol najwierniejszym druhem. Życiem dziennikarza wstrząsa nagle pewne zdarzenie. Po publikacji...

Życiem dziennikarza wstrząsa nagle pewne zdarzenie. Po publikacji artykułu jego autorstwa, na temat sytuacji w przepełnionym schronisku dla bezdomnych, placówka otrzymuje anonimową darowiznę. To początek serii dobrych uczynków, dzięki którym Gerold budzi coraz większe zainteresowanie opinii publicznej, powoli też zaskarbia sobie sympatię Manuela.

Daniel Glattauer z niezwykłą empatią snuje opowieść o życiu nieudacznika, który staje na wysokości zadania, gdy wymagają tego okoliczności.

źródło opisu: http://www.soniadraga.pl/produkt/2180/literatura-obyczajowa.html

źródło okładki: http://www.soniadraga.pl/produkt/2180/literatura-obyczajowa.html

laurence | 2017-03-14
Przeczytana: 13 marca 2017

Nieprzeciętna, błyskotliwa, szczera i niepoprawna.

Główny bohater, trzecioligowy dziennikarz bezpłatnej gazetki, topiący swą samotność oraz nędzny los w morzu alkoholu, zupełnie nie zabiega o niczyją uwagę lecz mimochodem staje w centrum wydarzeń. Jego dzinnikarska rzetelność oraz bezradna, wydawałoby się, szczerość stają się kołem zamachowym napędzającym przebieg wydarzeń. Nieoceniona staje się dla niego obecność pewnego, niezbyt rozmownego lecz bystrego nastolatka.

Autor opisując swego bohatera całkowicie nie zabiega o odczucia czytelnika. Historia opowiedziana jest prosto wręcz lapidarnie - co początkowo wydaje się dosć dziwne, ale ma wiele wspólnego z ową rzetelnością dziennikarską, która dość szybko okazuje się kluczowa w całej historii.

Nawet nie zorientowałam się kiedy zaczęłam kibicować bohaterowi i jego poczynaniom : )

Specyficzne poczucie humoru autora nie wszystkim pewnie przypadnie do gustu, w szczególności pewne grupy zawodowe mogą nie być nimi zachwycone, gdyż...

katecz | 2015-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2015

Bardzo ciekawa ;-) Wprowadza w bardzo fajny nastrój. Aż samemu zachciewa się bawić w Św. Mikołaja ;)

Świetnie przeczytana przez Heikko Deutschmann. Polecam

Jadwiga Pękala | 2018-03-27