Polska kuchnia. Rozsmakuj się w tradycji

Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN

W ulicznej sondzie, przeprowadzonej w jednym z polskich miast, zapytani o typowe polskie dania młodzi ludzie najczęściej wymieniali pizzę, frytki, kebab i spaghetti. Najwyraźniej w pogoni za kulinarnymi modami zapomnieliśmy o naszej wielowiekowej tradycji. A przecież niepowtarzalna polska kuchnia, która do rodzimego rdzenia dodała wpływy niemieckie, rosyjskie, czeskie, węgierskie, litewskie, tatarsko-tureckie, orientalne, włoskie, francuskie, skandynawskie, austriackie i żydowskie, jest jedną z najciekawszych na świecie! […] Kultywujmy naszą kuchnię. Bądźmy dumni z naszego dziedzictwa. Rozsmakujmy się w tradycji. To nie jest trudne. Zobaczcie. Zróbcie. Zjedzcie.
(Z przedmowy autorki)

Publikacja ta to powrót do smaków z dzieciństwa. W elegancko wydanej książce autorstwa Joanny Furgalińskiej znajdują się przepisy na tradycyjne potrawy polskie, które pamiętamy z domu naszych rodziców lub dziadków, ale których dziś sami często nie umiemy przygotować, np. krupnik, leniwe pierogi, ogórki kiszone, rydze smażone czy ciasteczka ze skwarek.

Przepisy są zebrane w kilku tematycznych rozdziałach: zupy, potrawy z mąki i ziemniaków, potrawy mięsne, dania z ryb, warzywa, smakołyki, dodatki i napoje. Na końcu książki zamieszczony został alfabetyczny indeks przepisów oraz miary i wagi. Całość bogato i dowcipnie ilustrowana przez autorkę, na wzór wydanej w 2015 roku książki Ślónsko kuchnia dla Hanysów i Goroli, cieszącej się ogromnym zainteresowaniem.

źródło opisu: http://ksiegarnia.pwn.pl

źródło okładki: http://ksiegarnia.pwn.pl

Saudyjskie-Wielbłądy | 2016-10-19
Przeczytana: 19 października 2016

Jak prezentuje się na zdjęciach zawartość tej książki możecie zobaczyć na naszym blogu

Książki kucharskie i poradniki kulinarne zajmują w naszej domowej biblioteczce dość poczesne miejsce, zaraz obok literatury faktu, historii i fantastyki. Jednak wydana właśnie nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN książka "Polska kuchnia. Rozsmakuj się w tradycji" autorstwa Joanny Furgalińskiej stanowi w tym zbiorze prawdziwy ewenement.
Bo czego się spodziewacie otwierając książkę kucharską ? Listy produktów niezbędnych do przygotowania danej potrawy, sposobu jej wykonania i ewentualnie smakowitych zdjęć.

Ta książką jest zdecydowanie inna. Ciekawsza, stworzona z pasją, humorem i pomysłem, a przede wszystkim pięknie ilustrowana rysunkami Autorki. To właśnie grafiki nadają temu poradnikowi inny wymiar. Niezbyt pewnie czujących się kuchni poprowadzą bezpiecznie przez meandry kuchni polskiej, a opornych mężów i dzieci zachęcą do wspólnego gotowania.
Dziecko...

Zauważyliście, że już dosyć dawno nie miałam żadnej nowej książki kucharskiej? Sama jestem tym nieco zadziwiona więc szybciutko zaległości w tym temacie nadrabiam i prezentuję Wam moją najnowszą zdobycz ;) Cieszę się z tej książki jak dziecko! Wyobrażacie sobie, że nie ma w niej ani jednego zdjęcia gotowej potrawy? Są wyłącznie ilustracje. A ja i tak jestem oczarowana tą książką! Jest tak inna i jednocześnie tak zwyczajna... Zresztą zaraz wszystko dokładnie Wam opowiem :)

Kuchnia Polska to coś co każdy polak zna lub powinien znać doskonale. Przyznam, że ja nie jestem w tym temacie zbyt wielką ekspertką, ale jednak kojarzę większość dań charakterystycznych dla naszego kraju, część z nich robiłam nawet sama ;) Niby nie powinno być w tym nic dziwnego, w końcu jestem polką więc polskie dania to dla mnie pikuś. Ale prawda jest taka, że polska kuchnia jest bardzo różnorodna, w każdej części naszego kraju jada się nieco inaczej, każdy region ma swoje charakterystyczne dania i powiem Wam,...

Iwona_C_ | 2016-12-09

Książka jest idealna dla osób rozpoczynających swoją przygodę z kulinariami oraz tych, które pragną przypomnieć sobie smaki dzieciństwa (np. ciastka kręcone przez maszynkę). Będą z niej zadowolone również osoby, które tak jak ja nie lubią długich i skomplikowanych receptur.

Qulturasłowa | 2016-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2016

Siła tradycji!
Ilość programów kulinarnych, konkursów związanych z gotowaniem i pieczeniem, reality show, w których głównym bohaterem jest … żywność dowodzi, jak ważnym dla nas tematem jest jedzenie. Nawet jeśli nie gustujemy w oddawaniu się radosnej twórczości we własnej kuchni, to z pewnością doceniamy dobry obiad czy smaczne ciasto, często również z ciekawością podpatrujemy osoby, które potrafią stworzyć prawdziwe cuda z powszechnie dostępnych produktów spożywczych. Niezależnie od tego, czy spożywamy wszystko, co jest dostępne na rynku, czy też z pewnych względów musimy wyłączyć określone grupy produktów, to zapewne niemal każdy z nas ma potrawę, którą potrafi samodzielnie przygotować i którą może pochwalić się wśród znajomych czy rodziny. Niekiedy opiera się ona na przepisie z kuchni włoskiej czy hiszpańskiej, smaku przywiezionym z podróży dalekich lub bliskich, często jednak ta popisowa potrawa jest wynikiem kulinarnej edukacji odebranej od mamy czy babci.
O tym, jak bogata w...

Iliana | 2016-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2016

To nie jest zwyczajna książka kucharska i ten kto tak myśli jest w wielkim błędzie. Zachwyca prostotą, czytelnością, przejrzystością jest niesamowitym zbiorem wspaniałych, smakowitych przepisów, z których słynie nasza tradycja zakorzeniona w łatwym dostępie do wszystkich produktów, które czerpiemy przecież w przeważającej części z naszych ogrodów, działek, czy pól. A jak wiadomo, mamy się czym poszczycić, bo to nie tylko kuchnia smaczna, ale nade wszystko pachnąca, doskonale doprawiona.

Zawsze wiedziałam, że w kuchni z kilku prostych produktów można wyczarować naprawdę smakowite potrawy, wystarczy je w odpowiednio dobranych proporcjach połączyć ze sobą i doprawić ziołami. Tak szybkim i prostym daniem są na pewno wszystkim znane kopytka, pierogi, w które można zawinąć produkty, które aktualnie mamy w lodówce. Nie potrzeba cudów, czy nie wiadomo jak wyszukanych tych produktów, by przygotować coś pysznego.

Zapraszam na całą recenzję...

Leśna_czytelnia | 2016-11-02

Lubię jeść, podjadać, delektować się i obżerać. Czasami myślę, że żyję po to, żeby jeść, a już na pewno zdarza mi się ćwiczyć po to, żeby mieć miejsce na pyszności! Z gotowaniem jestem na bakier, czasami się porwę na nowy przepis, ale zdarza się to wyjątkowo rzadko. Jest szansa, że teraz ta liczba wzrośnie, a wszystko dzięki ilustrowanemu elementarzowi Joanny Furgalińskiej :) Chodźcie na bloga! A potem do kuchni :)

Rebe | 2018-04-02
Halina | 2016-12-29