Listy do Penelopy

Seria: Rodzinne sekrety
Wydawnictwo: Święty Wojciech
Everywhere in Chians
allison

Każda rodzina ma swoje sekrety, a Listerowie wcale nie różnią się w tym względzie od innych. Penelopa chciałaby dotrzeć do jakichkolwiek informacji na temat swojego biologicznego ojca, o którym nie wie praktycznie nic. Pozornie niewinna korespondencja z chłopcem z innego miasteczka, ukrywana przed nadopiekuńczą matką, staje się dla niej początkiem drogi prowadzącej do poznania tajemnic, przed...

staje się dla niej początkiem drogi prowadzącej do poznania tajemnic, przed którymi bliscy próbowali ją chronić za wszelką cenę.

Czy kiedy Penelopa zacznie odkrywać prawdę, znajdzie dość sił, by udźwignąć jej ciężar?

źródło opisu: https://www.swietywojciech.pl/Ksiazki/Beletrystyka...(?)

źródło okładki: https://www.swietywojciech.pl/Ksiazki/Beletrystyka...»

allison | 2016-10-27
Przeczytana: 26 października 2016

„Listy do Penelopy” Jamesa Caspera to powieść, którą czyta się jednym tchem. Od początku intrygują czytelnika relacje tytułowej bohaterki z matką i ojczymem oraz z rówieśnikami.
Nastoletnia Penelopa jest osobą niezwykłą – inteligentną, wrażliwą, oczytaną, żyjącą w swoim świecie, który bardziej przypomina rzeczywistość sprzed wielu lat niż teraźniejszość, w której królują telefony komórkowe, mailowe kontakty i internet. Mimo licznych zalet, dziewczyna czuje się w szkolnym środowisku wyobcowana. Lubi swój dom i rozmowy z przybranym ojcem, z którym ma lepszy kontakt niż z rodzoną matką. Wciąż jak bumerang powraca jednak do niej pytanie o biologicznego ojca, którego nie pamięta i o którym wie niewiele.
W monotonnym życiu Penelopy zachodzą nagłe zmiany, gdy zaczyna ona wymieniać się tradycyjnymi, pisanymi ręcznie listami z nieco młodszym Feliksem. Ta korespondencja, z początku niewinna, wywołuje burzę i zmienia całkowicie nie tylko losy tytułowej bohaterki.

Powieść Caspera...

Piotr | 2016-11-07
Przeczytana: 07 listopada 2016

Lubię chwile, w których potrafię w pełni oderwać się od rzeczywistości i zanurzyć w świecie wykreowanych postaci, jak postać małej dziewczynki Penelopy i jej korespondencyjnego przyjaciela Feliksa. Kiedy mała dziewczynka nawiązuje kontakt z kimś, podającym się za rówieśnika zapomina o ojcu w więzieniu, o ojczymie i wszystkich problemach. Liczą się ich tajemnice. Tak przynajmniej wydaje się Penelopie, która w swojej naiwności wierzy w każde słowo płynące z kolejnych, zapisanych stron, zapisanych dziwnym kształtem liter.

Kiedyś musi nastąpić konfrontacja w życiu realnym. I takowa następuje, ale okazuje się, że ktoś tutaj kłamał. Czy Penelopa jest w niebezpieczeństwie?

"Listy do Penelopy" to słodko - gorzka opowieść o dwóch biegunach życia, które znajdują wspólny język, przyciągając się wzajemnie, nawiązując niewidzialną nić sympatii i porozumienia. W tej historii nie ma bajki, ale są uczucia, które możemy uznać za prawdziwe. Opowieść o dziewczynce i jje życiu, które nie jest...

jeke | 2016-10-27
Przeczytana: 27 października 2016

Penelopa Lister uczęszcza do Liceum Lighthouse Consolidated, położonym przy Jeziorze Superior. Na prośbę jej matki June we wszystkich dokumentach szkolnych znajduje się adnotacja, że jej biologiczny ojciec znajduje się w więzieniu. Wszyscy w okolicy znają tę informację, ale nie poruszają drażliwego tematu przy Penelopie. Jednak pewnego dnia dziewczyna ze szkoły zaczepia Penelopę i pyta ją, czy wie, co robi jej biologiczny ojciec? Pytanie to sprawia, że dorastająca dziewczyna zaczyna szukać jakichkolwiek informacji o swoim ojcu. Zastanawia się, dlaczego jej tata przebywa w zakładzie karnym? Co takiego złego zrobił? Czy czasem myśli o niej?
Z pozoru niewinna korespondencja z Felixem mieszkającym w Cllay Corners, małej wiosce, gdzie powstało więzienie, staje się początkiem drogi prowadzącej do odkrycia rodzinnych tajemnic. Czy Penelopa jednak będzie w stanie się z nimi zmierzyć?

June Lister zarządza agencją ubezpieczeniową. Jest cicha, rzeczowa i oddana pracy, ale gdy wraca do domu...

Przeczytana: 14 grudnia 2016

Tą książkę skończyłam czytać jakieś 2-3 godziny temu. Postanowiłam od razu napisać do niej recenzję, ale niestety jak zwykle obowiązki domowe sprawiły, że ten moment musiałam nieco odwlec. Teraz jednak siedzę przed komputerem gotowa by moje myśli przelać na klawiaturę komputera i... nie wiem od czego zacząć. Jak ująć w słowa wszystko to, co siedzi w mojej głowie po przeczytaniu powieści zatytułowanej "Listy do Penelopy"?Może powinnam zacząć od tego, że na początku przeraziła mnie nieco ogromna ilość opisów, a niewielka dialogów? Albo to, że czcionka w tej książce jest tak maleńka, że na początku zmęczona po całym dniu najzwyczajniej w świecie nad nią usypiałam? A może po prostu przejdę od razu do rzeczy i opowiem Wam jaki temat poruszył autor w tej powieści? Chyba jednak tak będzie najlepiej.

Penelopa to nastolatka zupełnie inna niż większość jej rówieśniczek. Dziewczynka nigdy nie pasowała do swoich szkolnych kolegów i koleżanek. Nie interesowały ją żadne elektroniczne gadżety...

dobrerecenzje | 2016-10-25
Przeczytana: 25 października 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Czy dziewczyna może mieć na imię Penelopa? Czy nazwalibyście tak swoją córkę? Podejrzewam, że nie, ja chyba też.
Na myśl przychodzi mi od razu Homerowa Penelopa z Odysei, która przez wiele lat czekała na powrót męża z wojny. Była mu wierna, silna i bardzo cierpliwa.
Nawiązałam do tego właśnie imienia, ponieważ główna bohaterka tej książki ma właśnie na imię Penelopa. Na początku nosiła nazwisko Hall i była córką Warena Halla, ale później, gdy adoptował ją drugi mąż matki, była Penelopą Lister.
Co stało się z jej ojcem biologicznym?
Zdradzę tylko, że wylądował w więzieniu.
Dlaczego Penelopie zabroniono widywać się z ojcem ?
Dlaczego miała o nim zapomnieć?
Penelopa bardzo czuła się w nowej rodzinie osamotniona. Jako nastolatka wysyłała swoje imię, nazwisko, wiek i adres do redakcji czasopisma. Po kilku miesiącach ukazało się ogłoszenie i napisał do niej chłopak o imieniu Felix.
Nastolatka w najczarniejszych snach nie pomyślała, że pisze z siedemdziesięcioletnim facetem, którego w...

Aga | 2017-05-08
GranatowaZakładka | 2017-03-27