Brewiarz zwyciężonych

Wydawnictwo: Aletheia
Îndreptar patimas
eseje rumuńskie
Krzysiek

Emil Cioran (1911-1995), należy do najwybitniejszych i najbardziej kontrowersyjnych filozofów XX wieku. Swoim trudnym połączeniem pesymizmu (życie nie ma sensu, zakończenie go byłoby najlepszym wyjściem) z pragnieniem życia fascynował kolejne pokolenia. Brewiarz... powstał w latach 1941-1944. Jest to ostatnia książka napisana przez autora po rumuńsku i pierwsza stworzona we Francji, w tym czasie bowiem Cioran emigrował już z Rumunii, gdzie się urodził i gdzie powstało po rumuńsku pięć jego innych książek. Po Brewiarzu... wypowiadał się już tylko w języku francuskim. Polski czytelnik (tak samo zresztą jak czytelnicy z innych krajów) znał Brewiarz... w przekładzie z francuskiego. Na dodatek była to tylko część pierwotnego manuskryptu. Niniejsze wydanie jest tłumaczeniem całości z rumuńskiego oryginału. Ukazuje się w dwóch tomach (Brewiarz zwyciężonych i Brewiarz zwyciężonych II), tak jak ukazywało się w Rumunii w ostatnich latach. Stres przeprowadzki z kraju do kraju i z języka do języka inspiruje autora do rozliczeń z ojczystym narodem i Bałkanami, z religią, a przede wszystkim z własną egzystencjalną sytuacją samotnika zawieszonego między ojczyznami i nękanego poczuciem bezsensu. Cioran buduje tu własną wersję rodzącego się wówczas we Francji "egzystencjalizmu", a jednocześnie tworzy dzieło rzadkiej poetyckiej urody - filozoficzny poemat prozą.

źródło opisu: Aletheia 2016

źródło okładki: Aletheia 2016

Adrian Tync | 2013-08-15
Przeczytana: 15 sierpnia 2013

Cioran jak zwykle popada w ton absolutnej rozpaczy, zwątpienia i smutku. Posługuje się do wyrażenia swoich myśli iście młodopolskimi poetyzmami, ale mimo to książka nie sprawia wrażenia przesadzonej i nadętej.
Można odnieść wrażenie, że autor wielokrotnie się "powtarza", książka jest jednak na tyle krótka, że nie jest to irytujące.
Pozycja obowiązkowa dla fanów Ciorana i wszystkich "Zwyciężonych", to jest, tak myślę, pokonanych przez czas i odartych ze złudzeń.

Leszczu | 2013-09-11

Mam dylemat: albo Cioran się powtarza, albo nie rozumiem tego, co pisze. Myślę, że po części - jedno i drugie.
Znajdują się tu i trafne konkluzje, i zgrabne eseiki (jeśli dobrze zdrobniłem), i nadmierna egzaltacja - czasem rażąca, czasem idealnie pasująca, i powtórzenia.
Mam się z Cioranem tak, jak zawsze - nierówno, nierówno, nierówno.

Adalbert67 | 2017-10-08
Na półkach: 2017