Przy pikrynie i trotylu (Obóz pracy przymusowej w Skarżysku-Kamiennej)

0 (0 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
pozostałe
tsantsara

Raport byłej więźniarki, która w 1942 została umieszczona w "Hasagu" (Hugo Schneider Aktiengesellschaft), filii niemieckiego zakładu pracy przymusowej zorganizowanego w 1940 w dawnej Państwowej Fabryce Amunicji w Skarżysku-Kamiennej (COP). Od tego roku do oddziału amunicyjnego "C" tego zakładu (Hasag, Judenlager Werk C) zaczęto zwozić do pracy Żydów z różnych stron Europy. W końcu lipca 1944 roku część obozu przeniesiono do Schönefeld pod Lipskiem. Szacuje się, że w obozie zginęło ok. 35.000 osób. To pierwsza po wojnie publikacja na temat obozu pracy przymusowej.

Redakcja: Michał M. Borwicz, M.Hochberg-Marianska, Józef Wulf.
Dostępna online w BC Uniwersytetu w Białymstoku:

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: www.pbc.biaman.pl

Raport młodej dziewczyny z pobytu w obozie pracy przy produkcji amunicji w niemieckim "Hasagu" w części dla Żydów. Opis makabrycznych warunków pracy i życia obozu - na świeżo, więc nieco chaotyczny i emocjonalny, lecz dający świadectwo czasu zagłady. W tekście pojawiają się nazwiska więźniarek, opisane są stosunki panujące w obozie, wymienia także nazwiska niektórych oprawców. Czyta się to z trudem.

Na półkach