Użytek ekologiczny "Bogdanka". Szlakiem przygód Pajączka i Listka Olchowego

Okładka książki Użytek ekologiczny "Bogdanka". Szlakiem przygód Pajączka i Listka Olchowego Mirosław Dziurla, Zenon Pilarek, Leszek Stasik, Magdalena Stasik, Dorota Wrońska-Pilarek
Mirosław DziurlaZenon Pilarek Wydawnictwo: Urząd Miasta Poznania flora i fauna
flora i fauna
Użytek ekologiczny "Bogdanka". Szlakiem przygód Pajączka i Listka Olchowego
Urząd Miasta Poznania
2001-01-01
2001-01-01
839066657X

Okładka książki Użytek ekologiczny Strzeszyn. Szlakiem przygód Pajączka i Kalinki Zenon Pilarek, Leszek Stasik, Magdalena Stasik, Dorota Wrońska-Pilarek
Użytek ekologi... Zenon Pilarek, Lesz...
Okładka książki Użytek ekologiczny Strzeszyn. Przewodnik przyrodniczy dla zaawansowanych Władysław Danielewicz, Mirosław Dziurla, Zenon Pilarek, Leszek Stasik
Użytek ekologi... Władysław Danielewi...

W Poznaniu znajduje się użytek ekologiczny "Bogdanka". Piękny obszar, cenny przyrodniczo i o dużych walorach edukacyjnych. Jak go zwiedzić, poznać razem z rodziną i zainteresować przy okazji przyrodą najmłodszych? Dzięki tej książce stanie się to wszystko możliwe.
Książka zawiera wiele zdjęć i rysunków. Rozpoczyna się od wiadomości wstępnych, gdzie dowiemy się informacji o użytkach ekologicznych, proponowanych trasach wycieczek i o tym jak się do wypraw przygotować. Przewodnik ten opisuje dwie trasy - jedna ma dziewięć przystanków, druga siedem. Wszystkie przystanki umieszczone zostały na mapach. Przystanki na pierwszej trasie mówią o: 1) rzece Bogdance, jeziorze Rusałka, granicy lasu i roślinach ziemnowodnych, 2) o pomnikach przyrody, 3) o murawach piaskowych i roślinach pionierskich, 4) o olsach, 5) o łozowisku i sukcesji ekologicznej, 6) o dzikiej róży, 7) o łęgu i budowie warstwowej lasów, 8) o roślinach użytkowych, 9) o dębie szypułkowym. Przystanki na trasie drugiej mówią o: 1) pomnikowej alei drzew i pomnikach przyrody, 2) liściach drzew i dendrologii, 3) o pastwisku, 4) o czeremsze zwyczajnej i pomnikach przyrody, 5) o stawie i roślinach wokół rosnących, 6) o buku i introdukcji, 7) o fazach rozwojowych drzewostanu. Na końcu książki spis ilustrowanych przewodników do zabrania w teren oraz spis książek do przeczytania w domu. Autorzy przygotowali też pytania sprawdzające dla uczestników wycieczki.
Znakomite ilustracje, świetne teksty. Przewodnik dla całej rodziny, a szczególnie dla młodszych odkrywców przyrody. Zwiedzanie użytku i poznawanie tajników otaczającej przyrody z tą książką to prawdziwa przyjemność.