Dzieci Húrina

Tłumaczenie: Agnieszka Sylwanowicz
Wydawnictwo: Amber
1 111
The Children of Húrin

Dzieło, nad którym Tolkien pracował przez całe życie, doczekało się pierwszego wydania w ponad 30 lat od śmierci jednego z największych pisarzy XX wieku. Piękna bibliofilska edycja z olśniewającymi kolorowymi ilustracjami Alana Lee. Historia Túrina i jego siostry Niënor – dzieci Húrina, człowieka, który śmiał się przeciwstawić Czarnemu Władcy – toczy się na długo przed wydarzeniami „Władcy...

Piękna bibliofilska edycja z olśniewającymi kolorowymi ilustracjami Alana Lee.

Historia Túrina i jego siostry Niënor – dzieci Húrina, człowieka, który śmiał się przeciwstawić Czarnemu Władcy – toczy się na długo przed wydarzeniami „Władcy pierścieni”, w rozległej krainie za Szarymi Przystaniami, na ziemiach, po których chadzał niegdyś Drzewiec zatopionych podczas wielkiego kataklizmu, jaki zakończył Pierwszą Erę świata. W odległych czasach, gdy na Północy wznosiła się ogromna twierdza pierwszego Czarnego Władcy.

To opowieść o wojnie rozpętanej przez Morgotha przeciwko elfom i ludziom, o nienawiści i zemście, o odwadze i słabnącej nadziei, o strachu i o zmaganiu się z przeznaczeniem. O losach Túrina i Niënor, naznaczonych straszliwą klątwą Czarnego Władcy.

ChicaDeAyer | 2015-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2015

Już dawno nie czytałam niczego spod pióra Tolkiena - a że robię poważne zakusy na 'Silmarillion', to by wczuć się w ten klimat, sięgnęłam po opowieść o losach postaci, których sylwetki zostały nakreślone w tym sztandarowym zbiorze mistrza.

Opowieść jest snuta w całkowicie innym stylu niż trylogia 'Władca Pierścieni' czy 'Hobbit' - tu jest bardzo podniośle, wręcz patetycznie. Ale całkowicie współgra to z treścią, przez co historia przybiera wydźwięk legendy. A ta jest fascynująca - czyta się o dziejach rodu Hurina z ogromnym zainteresowaniem i czytelnik całym sobą przeżywa tę wędrówkę głównych bohaterów ku ich nieuchronnemu, straszliwemu przeznaczeniu.

Posępna historia, która jednocześnie skłania do refleksji - skojarzenia z antycznymi tragediami chyba nie są przypadkowe.

Aaron | 2013-08-16
Przeczytana: 16 sierpnia 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Tolkien to bez wątpienia jeden z najsłynniejszych pisarzy, których utwory często goszczą na naszych półkach. Jego dziełami są m.in.: "Hobbit, czyli...", "Władca Pierścieni" i "Silmarillion".

"Dzieci Hurina" przedstawia typowy świat Tolkiena.
Książkę należy czytać, spoglądając na mapę umieszczoną na ostatniej stronie i najlepiej zapoznać się ze wszystkimi lub przynajmniej częścią imion i rodów pojawiających się w tej lekturze.

Tylko wytrwali czytelnicy mogą przetrwać do końca, ponieważ bardzo trudno się ją czyta. By to udowodnić zacytuję "Hador Złotowłosy był władcą Edainów, Eldarowie zaś wielce go miłowali. Do końca swoich dni mieszkał na terenach znajdujących się pod zwierzchnictwem Fingolfina, który nadał mu rozległe ziemie na obszarze Hithlumu, zwane Dor-lominem. Córka Hadora, Gloredhela, została żoną Haldira, syna Halmira, wodza ludzi z Brethilu. Podczas tej samej uroczystości syn Hadora, Galdor Wysoki, poślubił Harethę, córkę Halmira..."

Czytając ma się wrażenie, że to nowa...

aklime | 2011-02-12
Przeczytana: 11 lutego 2011

Książka bardzo ciekawa, do przeczytania w jeden wolny wieczór. Powinien po nią sięgnąć zarówno każdy zagorzały tolkienista, jak i ten, kto choć trochę interesuje się twórczością autora "Władcy Pierścieni". Opowieść o tragicznych losach rodziny Hurina, nad którą ciąży przekleństwo zarówno śmiertelnie groźnego Morgotha, jak i własnej niepohamowanej dumy, wzrusza i przejmuje do głębi. Czytaniu jednak nieodmiennie towarzyszyło mi odczucie, że "gdzieś to już było"...aha! Podobieństwo do losów Edypa i jego fatum. W każdym razie, także i tu Tolkien dał dowody swego mistrzostwa. Powieść jest bardzo zwarta i czyta się ją niezwykle przyjemnie, niestety zakończenie mocno rozczarowuje. Do tego z przykrością muszę stwierdzić, że książka nie wnosi nic nowego w znany nam z "Sillmariliona" i "Niedokończonych Opowieści" świat. Winę za to ponosi jednak już nie Tolkien, gdyż z historiami tymi możemy zapoznać się w innych jego dziełach, a redakcja, która zrezygnowała z dość istotnych dla fabuły...

Callmelula | 2011-07-08

Fascynująca ale i za razem przerażająca historia rodu Hurina. Czytałam z zapartym tchem po nocach a potem śniły mi się strasznie zagmatwane opowieści. Z pewnością książka ta wywiera piętno na psychice czytelnika. Każe mu się zastanowić nad wieloma kwestiami swojego życia i ostrzega przed krótkowzrocznym i prostackim życiem.
Polecam.

"Dzieci Hurina" to według mnie lektura odbiegająca standardem od innych tytułów autora takich chociażby jak "Hobbit", "Władca Pierścieni". Spowodowane jest to sposobem, w jaki czyta się tą lekturę (patetyczna, podniosła konstrukcja tekstu sprawia wrażenie, że czujemy chłód mrocznych dni) - przechodząc niczym nocny złodziej od kartki do kartki, musimy ostrożnie stawiać każdy krok by nie wpaść w zasadzkę niezrozumienia, której ofiarą możemy się stać po przez zgubienie wątku w nawale genealogi wielkich rodów, zależności między miejscem a czasem wydarzeń czy też po prostu nieoczekiwaną zmianą motywu. Lektura przeznaczona dla doświadczonych czytelników, gotowych niczym stary mędrzec, zgłębić historie "Dzieci Hurina".

Calypso | 2011-08-02
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Tolkien

To najpiękniejsza książka, jaką czytałam. W porównaniu z Hobbitem czy Władcą Pierścieni, jest naprawdę ciężką lekturą... Wciąga i uzależnia, ale rozpaczliwość i smutek wątków po prostu sprawia, że serce się kraje... Płakałam jak bóbr nad tą książką. Polecam dla osób o mocnych nerwach.

nothingcold | 2014-03-25
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 25 marca 2014

Zakopanie się pod kołdrą z temperaturką bardzo ładnie zbiegło się z Dniem Czytania Tolkiena. Próba pojęcia geniuszu tego człowieka sprawia, że mój mózg (i tak już dziś nieco przegrzany - 38° C pozdrawia) się zawiesza. Bo przepraszam bardzo - jakim cudem jeden człowiek był w stanie stworzyć cały świat - jego historię, mitologię, przyrodę, tysiące rodowodów i map? To brzmi nieco jako opis Boga. Hm.

"Dzieci Hurina" nie osiągnęły sukcesu na miarę "Włady Pierścieni". A jednak, paradoksalnie, to nad tą książką Tolkien pracował aż do śmierci. Jest to historia z Dawnych Dni, legenda czy też mit, która odsłania przed nami świat o kilka tysięcy lat młodszy niż ten, który autor przedstawił nam w swych najsłynniejszych dziełach. Dla człowieka zainspirowanego kreacjami Tolkiena - opowieść obowiązkowa. Warta trudu przebijania się przez gąszcz obcych nazw i wielu prób pojęcia praw rządzących tym niesamowitym światem.

Wszystkie detale, miliardy splecionych ze sobą wątków, dopracowane w...

Artu | 2013-02-22
Na półkach: Fantasy, Przeczytane, 2013
Przeczytana: 21 lutego 2013

Przygnębiająca lektura. Pierwszy raz od dawna czułem podczas czytania tyle smutku. Szczególnie przy śmierci jednej z ważniejszych postaci. A koniec książki strasznie ryje psychikę, nawet jeśli czytelnik już od kilkudziesięciu stron wie o tym, czego bohaterowie mają dopiero się dowiedzieć.

Na początku wydawało mi się nudnawe, jednak im dalej, tym lepiej. Podejrzewam, że w moim wypadku jest to wynik małego rozeznania w samym Śródziemiu i Pierwszej Erze, bo dopiero teraz zacząłem "Silmarillion".

Świat przedstawiony jest niesamowicie ujmujący, w końcu to Tolkien. Pod tym względem nie mam żadnych zastrzeżeń. Więc ogólnie rzecz biorąc, jedyne co mi się nie spodobało to nużące pierwsze strony. Reszta jest co najmniej bardzo dobra.

Linda | 2014-02-17
Na półkach: Przeczytane, J.R.R. Tolkien
Przeczytana: luty 2014

Uwielbiam Tolkiena szkoda że już go niema z nami, niesamowita wyobraźnia stworzenie własnej mitologi o wiele ciekawszej niż uczą nas w szkołach, powinni dać go do kanonu lektur szkolnych a nie tylko smętne opowiastki historyczne.
Czytałam wszystkie jego książki martwi mnie to że jego syn nie wstąpił w jego ślady, możliwe że tylko sam Tolkien znał tajemnice swoich opowiadań nie przekazał ich potomkom wielka szkoda.
Pomimo tego polecam jedna z niewielu książek które można czytać w każdym wieku.

Nerya | 2011-01-11

Pięknie wydana, spójna powieść o niebanalnej fabule. Ma tylko jedną, dość znaczącą wadę- jest wtórna. Dzieje Turina i Nienor mogliśmy już poznać z kart "Silmarillionu" oraz "Niedokończonych Opowieści". Względem tych pozycji fabuła została rozwinięta jedynie w niewielkim stopniu. To wciąż "odgrzewany kotlet", który nie oferuje zbyt wielu nowych informacji. "Dzieci Hurina" powinny wyglądać inaczej, powinny zostać wzbogacone o treści z innych, mniej znanych dzieł JRRT (przede wszystkim cyklu "The History of Middle-earth", mam tutaj na myśli zwłaszcza rewelacyjny i wiele wnoszący do opowieści tekst "The Wanderings of Hurin"). Niestety tak się nie stało, w związku z czym wielu miłośników twórczości Profesora będzie czuło spory niedosyt. Dla pozostałych to pozycja warta uwagi, którą mogę z czystym sumieniem polecić.

Niepublikowana dotąd książka Tolkiena ukaże się w przyszłym roku

W maju przyszłego roku, nakładem wydawnictwa HarperCollins, ukaże się w Wielkiej Brytanii niepublikowany dotąd poemat pióra JRR Tolkiena, który opowiada o ostatnich dniach życia Króla Artura.