Mówią świadkowie Chełmna

Okładka: miękka,

źródło okładki: skan

Sanny | 2014-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2014

Jest to typowy dokument. Nie jest to powieść, więc na wstępie odradzałabym to osobom, które nie znoszą książek typowo historycznych. Dla pozostałych jest to godna polecenia pozycja. Wyczerpujący wstęp zawierający opis historii obozu i jego losów, również po zakończeniu wojny, jest podstawą, którą trzeba znać, aby móc zrozumieć relacje świadków.
"Mówią świadkowie Chełmna" to niezwykła książka, ponieważ opiera się głównie na relacjach. Z tego powodu silnie oddziałuje na psychikę czytelnika. Pokazuje obóz Kulmhof od wewnątrz, oczami więźnia. O niezwykłości tej pozycji stanowi również fakt, że jest ona czyś niezwykłym na rynku czytelniczym, istnieje mało opracowań na temat tego obozu, a jeśli nawet są często są wybiórcze. Wyjątkiem jest chyba tylko "Chełmno. Pierwszy nazistowski obóz zagłady", ale to już inny temat...

Meehoow | 2014-07-12
Yael_Chaja | 2013-06-07