Ekspedycje króla Jerozolimy Amalryka I do Egiptu w latach 1163-1169

Wydawnictwo: Napoleon V
Campagnes du roi Amaury Ier de Jérusalem en Égypte, au XIIe siècle
historia
herion

Oddajemy do rąk czytelników pracę Gustave’a Schlumbergera poświęconą dwunastowiecznym ekspedycjom militarnym króla Jerozolimy Amalryka I do Egiptu (1164-1169). Praca francuskiego historyka została opublikowana na początku XX wieku (1906) i chociaż od tego momentu minęło już sto lat, to jest ona wciąż cytowana przez współczesnych badaczy krucjat. Nic dziwnego, gdyż Schlumberger należał do grona wybitnych, wszechstronnie wykształconych historyków, którzy tworzyli francuską szkołę historyczną przełomu XIX i XX w. Prezentowaną pracę cechuje przede wszystkim oparcie narracji na źródłach z epoki. Możemy więc zapoznać się nie tylko z obszernymi fragmentami kroniki biskupa Wilhelma z Tyru, ale także z licznymi fragmentami pochodzącymi z kronik arabskich, spisanych w XII i XIII wieku. Jest to o tyle istotne, że polskiemu Czytelnikowi nie są dostępne podstawowe źródła krucjatowe, które byłyby przełożone na język polski. Tym samym możemy zapoznać się z nimi jedynie w języku łacińskim, albo starofrancuskim, albo w języku angielskim lub współczesnym francuskim. Coraz więcej źródeł do dziejów krucjat lewantyńskich jest wydawanych w krajach anglosaskich, ale zaczynając pracę w tej tematyce należy pamiętać, że są to jednak tłumaczenia. Nic nie zastąpi obcowania ze źródłem spisanym w języku oryginalnym. Dla Gustave’a Schlumbergera było to oczywiste, stąd jego znajomość greki, łaciny, starofrancuskiego, zapewne arabskiego.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: www.napoleonv.pl/