Baśnie

Wydawnictwo: Poligraf
7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
Baśnie
Jakub

Fragment książki na www.basnie-chrzanowski.pl Zbiór ten to utwory na pozór ze sobą niepołączone. Każda baśń ma swojego bohatera i swój plan wydarzeń. I tak czytamy o miłości niewidomego Garlona i pięknej Iliany, o Alwie, która miała piękne i tajemnicze jabłka, o Trupigroszu czy o małżeńskich perypetiach Pani i Pana King. Tych historii jest oczywiście więcej i wszystkie łączy znakomity...

Fragment książki na www.basnie-chrzanowski.pl

Zbiór ten to utwory na pozór ze sobą niepołączone. Każda baśń ma swojego bohatera i swój plan wydarzeń. I tak czytamy o miłości niewidomego Garlona i pięknej Iliany, o Alwie, która miała piękne i tajemnicze jabłka, o Trupigroszu czy o małżeńskich perypetiach Pani i Pana King. Tych historii jest oczywiście więcej i wszystkie łączy znakomity warsztat pisarski Autora, który tematy z kręgu sacrum przeplata wątkami profanum, a całość przez to wcale nie staje się niesmaczna. Wręcz przeciwnie, humor wpleciony w narrację sprawi, że każdy znajdzie w książce coś, co go zauroczy.
W utworach widać też szacunek Autora do czytelnika, historie są dopracowane, przemyślane i nieszablonowe. Całość wspaniale uzupełniają wysublimowane ilustracje.

źródło opisu: www.wydawnictwopoligraf.pl

źródło okładki: www.wydawnictwopoligraf.pl

Wioleta Sadowska | 2017-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2017

"Nie można traktować kogoś gorzej tylko dlatego, że się od nas różni".

Baśnie pełnią w literaturze specyficzną funkcję terapeutyczną – zarówno w kwestii wspierania dziecięcej psychiki, jak i uporania się przez ludzi już dorosłych z własnymi, głęboko skrywanymi demonami. W tego typu utworze epickim staje się to o tyle łatwiejsze, o ile poruszane problemy ukazane są w sposób prosty, przejrzysty i nieskomplikowany. W krótkim zbiorze baśni Jakuba Adama Chrzanowskiego, zasada ta została w pełni zachowana.

"Baśnie" to zbiór siedmiu tytułowych baśni, które zilustrowane zostały czarno-białymi rysunkami postaci, jakie w nich występują.

Jakub Adam Chrzanowski w swoim zbiorze baśniowych utworów, w sposób prosty i zarazem łatwo przyswajalny, dotknął wielu życiowych tematów, które otaczają nas w codziennej egzystencji. Bohaterowie baśni autora kochają i chcą być kochani, uzmysławiają sobie, że to co ważne, jest w środku, nie na zewnątrz, są chciwi i oszukują, mordują i żałują popełnionych...

Ayasha | 2017-09-21
Kociara | 2017-04-22