Utopia regulaminów. O technologii, tępocie i ukrytych rozkoszach biurokracji

Wydawnictwo: Krytyka Polityczna
8 (6 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny

Czy ktoś lubi biurokrację? Chyba nawet biurokraci jej nie lubią, skoro Ministerstwo Rozwoju prowadzi akcję “STOP biurokracji”. Ale nie wystarczy nie lubić regulaminów i zasad, żeby się ich pozbyć. David Graeber, brytyjski antropolog, zauważa, że im więcej inicjatyw, których celem jest ograniczenie biurokracji i uwolnienie mechanizmów rynkowych, tym więcej regulacji prawnych i aparatu...

Czy ktoś lubi biurokrację?

Ale nie wystarczy nie lubić regulaminów i zasad, żeby się ich pozbyć.

David Graeber, brytyjski antropolog, zauważa, że im więcej inicjatyw, których celem jest ograniczenie biurokracji i uwolnienie mechanizmów rynkowych, tym więcej regulacji prawnych i aparatu administracyjnego. W fascynującym eseju o “Utopii regulaminów”, tłumaczy w jaki sposób działa ten paradoks, a także to, dlaczego przez rozwój biurokracji państwowej ludzkość nie doczekała się jeszcze kolonii na Marsie.

źródło opisu: wydawnictwo.krytykapolityczna.pl

źródło okładki: wydawnictwo.krytykapolityczna.pl

Daniel Taberski | 2018-04-12
Przeczytana: 12 kwietnia 2018

"Utopia regulaminów" zaskoczyła mnie i to w pozytywny sposób. Chyba nie bardzo wiedziałem czego się spodziewać po tej książce. Tzn. oczekiwałem spojrzenia antropologa na kulturę biurokratyczną - czegoś na tej samej zasadzie, jak antropolog patrzy np. na kulturę plemienia XXX. Nigdy nie czytałem żadnej takiej książki, więc w sumie nie bardzo miałem punkt odniesienia. Chyba spodziewałem się opisu problemu i jakiś przemyśleń, jak ten problem naprawić - a przynajmniej sprawić, by występował w mniejszym natężeniu.
Autor przedstawia swoje spojrzenie na istotę "biurokracji", czyli procedur załatwiania spraw według mniej lub bardziej obiektywnych kryteriów zawartych w jakiś regulacjach (tak przynajmniej ja zrozumiałem jego rozumienie tego terminu). Wskazuje na największe wady tego systemu, ale też i pewne (drobne) zalety. Przedstawia bardzo ciekawe spojrzenie na państwo, jego władztwo, suwerenność, regulowanie kolejnych dziedzin życia, opierając się przy tym na pracach różnych myślicieli -...

Tomek | 2018-06-11
Na półkach: Przeczytane, Ebooki