Eksterminator 17

Exterminateur 17
fantastyka
komiksy
Pharas

Zbuntowana planetoida została zaatakowana przez oddziały odwetowe. Jednym z atakujących jest Eksterminator 17, pierwszy udany model kosmicznego wojownika. Staje się mesjaszem i przywódcą dla innych sztucznych istot. Przemierza otchłanie kosmosu, by wyzwolić roboty i androidy. Eksterminator 17 ukazał się pierwotnie w 1979 roku w magazynie "Metal Hurlant", który zrewolucjonizował postrzeganie...

Eksterminator 17 ukazał się pierwotnie w 1979 roku w magazynie "Metal Hurlant", który zrewolucjonizował postrzeganie komiksu. Jean Pierre Dionnet klasyczną space operę uzupełnił o elementy metafizyki wraz z odrobiną ironii. Polemizował ze słynnymi prawami robotyki Asimova oraz zadawał pytania o człowieczeństwo, powtórzone później przez replikanta Roya Batty'ego w filmie Blade Runner. Enki Bilal, gwiazda i mistrz europejskiego komiksu doskonale pokazał trud podróży kosmicznych uzupełniony charakterystycznymi, ekstrawaganckimi wizjami, dzięki którym jego twórczość jest jedyna w swoim rodzaju.

źródło opisu: Wydawnictwo Kurc, 2016

źródło okładki: http://www.kurc.com.pl/

Irimias | 2016-11-19
Na półkach: Przeczytane w 2016
Przeczytana: 19 listopada 2016

Ot, drobnostka, która pod koniec lat siedemdziesiątych mogła jeszcze prowokować do przemyśleń na temat sztucznej inteligencji, ale dzisiaj to ramotka, którą od całkowitej zguby ratuje jedynie kreska Bilala. Sama opowieść to zaledwie streszczenie z potencjałem na dobre s-f. Za dużo idei, za mało konkretu. Szkoda kasy.

giera | 2016-11-14
Na półkach: Przeczytane w 2016

(...) Album "Eksterminator 17" ukazał się pierwotnie w 1979 roku w oficynie Les Humanoïdes Associés. Rzecz opowiada o tytułowym bojowym androidzie, który z całą grupą innych robotów bierze udział w stłumieniu buntu na planetoidzie Novack. Ludzcy rebelianci nie mają najmniejszych szans w bezpośrednim starciu z robotami. Dlatego szybko się poddają i podpisują traktat pokojowy z międzyplanetarną korporacją o nazwie Konsorcjum, które po ratyfikacji traktatu zdalnie wyłącza wszystkie bojowe jednostki. Na mostku dezaktywację nadzoruje podstarzały Mistrz, czyli twórca i konstruktor wszystkich sztucznych istot należących do korporacji.

Siedemnastka był pierwszym działającym i w pełni aktywnym cyborgiem, który wyszedł spod jego ręki. Mistrz czuje się mocno z nim związany; więź jest o tyle silniejsza, że do skonstruowania użył komórek swego ciała . Widząc eksterminację pierworodnego dzieła starzec doznaje wstrząsu i umiera krótko po zdarzeniu. Jego dusza/świadomość/jaźń przenosi się do 17,...

czechu | 2016-11-10

Mam mieszane uczucia. Z jednej strony człowiek legenda Bilal i ciekawy temat z drugiej strony czytając ten komiks miałam nieodparte uczucie że w środku historii komuś znudziło się / odwidzało przez co historia straciła swój czar, sens

danijel | 2016-10-30
Na półkach: Komiksy