Okładka książki Inny świat

Wydawnictwo Literackie
83-08-03462-4
typ
papier
7.33 (10070 ocen i 335 opinii)

Opis książki

Lekcja literatury z Gustawem Herlingiem-Grudzińskim i Włodzimierzem Boleckim. Wydane po raz pierwszy w 1953 roku w Londynie i wznawiane wielokrotnie wspomnienia Gustawa Herlinga - Grudzińskiego z sowieckiego łagru w Jercewie pod Archagielskiem ukazują się w serii Lekcja Literatury poprzedzone niezwykle interesującą rozmową, jaką z autorem książki przeprowadził znakomity znawca jego twórczości, Wł...

Lekcja literatury z Gustawem Herlingiem-Grudzińskim i Włodzimierzem Boleckim.

Wydane po raz pierwszy w 1953 roku w Londynie i wznawiane wielokrotnie wspomnienia Gustawa Herlinga - Grudzińskiego z sowieckiego łagru w Jercewie pod Archagielskiem ukazują się w serii Lekcja Literatury poprzedzone niezwykle interesującą rozmową, jaką z autorem książki przeprowadził znakomity znawca jego twórczości, Włodzimierz Bolecki. Książka Gustawa Herlinga - Grudzińskiego obok nieprzeciętnych walorów literackich jest przede wszystkim - co podkreśla w rozmowie Autor - dokumentalną relacją ofiary, kronikarza i badacza instytucji i mechanizmów sowieckiego "innego świata" zbudowanego na utopijnej, zbrodniczej ideologii totalitarnej.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2003

Inne wydania

Polecamy

Opinie czytelników
Nyscirre | 2011-10-15

Zdecydowanie utwór godny polecenia, i właściwie - przynajmniej w moim odczuciu - pozycja obowiązkowa dla każdego człowieka utożsamiającego się z Polską i Polakami. Szkoły dość często w sposób okrojony podają prawdę, która miała miejsce w tamtych czasach, a na samych lekcjach historii jest już zbyt późny termin w klasach trzecich, by poświęcić stuprocentową uwagę tematom wojny światowej.
Chociaż z początku mnie samej trudno było przebrnąć przez tekst, w pewnym momencie zdałam sobie sprawę, że treść naprawdę wciąga. Słusznie, zauważa się momentami zbyt podniosły, poetycki ton, ale traktując go wizualnie - naprawdę ułatwia zobrazowanie i wyklarowanie obrazu panującego w obozach.
Z pewnością książka nie dla wszystkich, ale jak wspomniałam na początku - w moim odczuciu każdy patriota powinien mieć na koncie przeczytany "Inny świat".

Paweł | 2010-07-16
Przeczytana: 2010 rok

Mieliśmy w III klasie liceum przeczytać "Inny Świat" tuż po opowiadaniach Borowskiego. Muszę przyznać że dla mnie książka Herlinga-Grudzińskiego jest o wiele lepsza. Historie przytoczone przez Polaka są naprawdę wzruszające i obrazują to co działo się w obozach znakomicie. Fajne jest też zakończenie- podkreślenie różnicy między dwoma światami. O wiele bardziej odpowiada mi też rodzaj człowieka w obozie przedstawiony przez Herlinga-Grudzińskiego niż Borowskiego. Bo warto bardziej podziwiać ludzi, którzy jednak zachowywali w sobie resztki człowieczeństwa. Co dziwne, książkę, mimo że nie ma prawie zupełnie dialogów, czyta się bardzo szybko i zupełnie się nie dłuży.

tooffic | 2014-03-03
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane

Jak przeczytałem Inny świat jako lekturę szkolną to byłem pełen mieszanych uczuć - tym że p. Herling-Grudziński opisał pobyt w gułagu z niesamowitą dokładnością oraz tym że ludzie są w stanie przeżyć najgorsze tortury i wszelkiego rodzaju poniżenia, z drugiej strony byłem przerażony tym co człowiek może zrobić człowiekowi. Ogólnie rzecz ujmując ta książka jest sztuką sama w sobie i dla mnie jest to obowiązkowa lektura...

m_raczkowski | 2013-06-02

Nie da się przejść obok tej książki obojętnie. Świetnie oddaje przeżycia autora i na długo zapada w pamięć. Gdyby tylko tego typu książki znajdowały się w kanonie lektur, nie byłoby problemów z czytaniem, a tak młody człowiek zrazi się do lektur po takim Gombrowiczu i może nigdy nie sięgnąć po 'Inny świat'.

Dominika | 2013-12-26
Przeczytana: 26 grudnia 2013

Niezwykle wzruszająca . Całkowicie poruszająca , bardzo realistyczna , momentami chyba nawet drastyczna . Może to zabrzmieć śmiesznie , ale dopiero po przeczytaniu tej książki zrozumiałam czym był ten zupełnie obcy , "inny świat" .

Anna | 2011-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2011

Doskonale prowadzona narracja sprawia, że książka ma wartość zarówno historyczną jak i artystyczną. Sposób obrazowania Grudzińskiego o wiele bardziej przemawia do mnie niż behawioryzm prezentowany m.in. w prozie Borowskiego.

Agnieszka | 2012-09-14
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki

Przeczytałam wiele książek o podobnej tematyce, o przeżyciach ofiar więzień, wojny i obozów lecz ta najbardziej do mnie dotarła i została w mojej pamięci.

Maja | 2013-03-13
Przeczytana: 13 marca 2013

Brak słów. Całe szczęście, że rzeczywistość łagrów jest dla mnie innym światem, w którym (mam nadzieję) nigdy nie będę musiała żyć,

Karol | 2011-01-21
Przeczytana: 21 stycznia 2011

Książka naprawdę warta polecenia. Zwłaszcza dla osób zainteresowanych historią nowożytną i kulisami życia w łagrach sowieckich.

pia | 2011-03-01
Przeczytana: 22 lutego 2011

Poza oczywistym - smutnym - wrażeniem, jakie wywiera książka, jestem zachwycona sposobem, w jaki Grudziński składa słowa.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Kalendarium literackie
  • James Baldwin
    90. rocznica
    urodzin
    - Mówiąc, że jestem kobietą, mam na myśli to, że mogę wyjść za ciebie za mąż i żyć z tobą pięćdziesiąt lat, i przez cały czas mogę być dla ciebie obca, a ty nawet możesz tego nigdy nie widzieć. - A gdybym ja był obcy... wiedziałabyś o tym? - Dla kobiety - odparła - mężczyzna pozostanie chyba zawsze... pokaż więcej
  • Isabel Allende
    72. rocznica
    urodzin
    Szczęście polega na zdobywaniu tego, na co od dawna się czekało
  • Robert Holdstock
    66. rocznica
  • Stanisław Baliński
    116. rocznica
  • Jussi Adler-Olsen
    64. rocznica
    urodzin
    Bałagan nie był przecież tylko zjawiskiem zewnętrznym. Wewnątrz czuł się wyjątkowo dobrze zorganizowany.
  • Raymond Carver
    26. rocznica
    śmierci
    Chciałbym być taki jak wszyscy w naszej dzielnicy- być skromnym, normalnym, niewyróżniającym się niczym miernotą- wrócić na górę do sypialni, położyć się w łóżku i zasnąć.
    (Str 64).
  • William Seward Burroughs
    17. rocznica
    śmierci
    Życie to szkoła, w której każdy uczy się innej lekcji.
  • Leslie Esdaile Banks
    3. rocznica