2 282
4 302
1 449
83-08-03462-4

Inne wydania

Lekcja literatury z Gustawem Herlingiem-Grudzińskim i Włodzimierzem Boleckim. Wydane po raz pierwszy w 1953 roku w Londynie i wznawiane wielokrotnie wspomnienia Gustawa Herlinga - Grudzińskiego z sowieckiego łagru w Jercewie pod Archagielskiem ukazują się w serii Lekcja Literatury poprzedzone niezwykle interesującą rozmową, jaką z autorem książki przeprowadził znakomity znawca jego...

Lekcja literatury z Gustawem Herlingiem-Grudzińskim i Włodzimierzem Boleckim.

Wydane po raz pierwszy w 1953 roku w Londynie i wznawiane wielokrotnie wspomnienia Gustawa Herlinga - Grudzińskiego z sowieckiego łagru w Jercewie pod Archagielskiem ukazują się w serii Lekcja Literatury poprzedzone niezwykle interesującą rozmową, jaką z autorem książki przeprowadził znakomity znawca jego twórczości, Włodzimierz Bolecki. Książka Gustawa Herlinga - Grudzińskiego obok nieprzeciętnych walorów literackich jest przede wszystkim - co podkreśla w rozmowie Autor - dokumentalną relacją ofiary, kronikarza i badacza instytucji i mechanizmów sowieckiego "innego świata" zbudowanego na utopijnej, zbrodniczej ideologii totalitarnej.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2003

Sklep
Format
Cena

• W drodze nad Morze Żółte
  • Zero
  • Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie
  • Lady M.

8 (1 ocen i opinii)
Zero
Marc Elsberg

7,45 (31 ocen i opinii)
Porąb i spal. Wszystko co mężczyzna powinien wiedzieć o drewnie
Lars Mytting

Leonie Swann

Wybrańcy
Steve Sem-Sandberg

6,78 (9 ocen i opinii)
Wojna umarła, niech żyje wojna. Bośniackie rozrachunki
Ed Vulliamy

Niewypowiedziane słowa
Agata Kołakowska

7,17 (12 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników (20884)
Fuzja | 2013-07-11

www.czytajzfantazja.blogspot.com

Inny świat Gustawa Herlinga-Grudzińskiego to chyba jedyna książka, która moje sentymentalne podejście zawdzięcza polskiemu systemowi edukacji. Poznałam tą niesamowitą pozycję literacką jeszcze w czasach liceum, towarzyszyła mi ona podczas pracy nad prezentacją maturalną i długo, długo tkwiła gdzieś w odmętach mojej pamięci. Kiedy ślad po niej zaczął się w moim umyśle zacierać nadszedł idealny moment by przypomnieć sobie lekturę – tym razem w odświeżonej wersji i nowym wydaniu.

Ostatnio jestem na bieżąco z literaturą dotyczącą tak czasów stalinowskiej Rosji, jak przeżyć i wspomnień z rosyjskich łagrów. Dzięki lekturze takich książek jak Szepty. Życie w stalinowskiej Rosji, czy też Poślij chociaż słowo, wszystkie zdobyte informacje na temat działania systemu stalinowskiej dyktatury zaczęły układać mi się w logiczną(?) całość. Herling-Grudziński snuje opowieść na temat swojego osadzenia w rosyjskim łagrze w Jercewie, a tym samym przybliża...

Szitzu | 2015-01-10
Przeczytana: 07 stycznia 2015

Przez całe swoje raczej krótkie życie genialnie udawało mi się unikać sowieckich obozów zagłady. Nie w sposób dosłowny oczywiście, ale metaforyczny. Wiedząc, z czym to się je, o czym opowiada, unikałam przez ostatnie dni książek non-fiction w obawie zniszczenia sobie humoru czy chociaż jego namiastki. Ale nadszedł taki dzień, kiedy okazało się, że nie ma możliwości odkładać tej lektury dalej. Czas zmierzyć się z koszmarem. I oto jestem.

Prawdę powiedziawszy, nie wiem od czego mam zacząć. Chciałabym, by ta recenzja wyglądała na przemyślaną (skoro myślę o tym wszystkim od połowy książki) i taką była. Niemniej jednak, czuję pewną niemożność. Najchętniej darowałabym sobie całą tę recenzję, przeszła dalej i udawała, że nic się nie stało. Ale nie mogę.

W wieku 21 lat młody Gustaw Herling-Grudziński trafia do jednego z sowieckich obozów. Poprzez więzienia w Witebsku, Leningradzie i Wołogdzie, trafia do łagru w Jercewie. 20 stycznia 42 roku, po podjęciu dramatycznej głodówki procesyjnej...

Dominik | 2013-01-09
Przeczytana: 08 stycznia 2013

Gustaw Herling-Grudziński to polski pisarz urodzony przed wojną, odznaczony takimi prestiżowymi nagrodami, jak: Nagroda im. J. Paderewskiego, Order Virtuti Militari i Order Orła Białego. Został aresztowany przez NKWD, gdy próbował przedostać się z Grodna na Litwę. Spędził dwa lata w rosyjskich łagrach, a po uwolnieniu mieszkał w wielu miastach Europy, m.in. Londynie, Monachium i Neapolu. Przyłączył się też do armii gen. Andersa i walczył w osławionej bitwie pod Monte Cassino. Swoje przeżycia z czasu wojny i niewoli opisał w książce 'Inny świat'.

Książka jest poruszająca i ukazuje zakazany do pewnego czasu temat i brutalną prawdę o życiu więźniów w rosyjskich obozach. Wiele aspektów jest bardzo wstrząsających, np. lepsze traktowanie i wywyższanie pospolitych przestępców 'urków', oraz skazywanie ludzi zupełnie bez powodu, lub wymyślanie go. Przeżycia Grudzińskiego umożliwiły mu bardzo szczegółowe, realistyczne i pełne naturalizmu opisanie doli więźniów. Czytelnik...

Lena | 2015-01-14

"Ej, fajna jest ta książka?" - takie pytanie usłyszałam od jednego z moich znajomych z klasy. Tak się składa, że "Inny świat" figuruje na naszej liście lektur ( dla mnie w porażającej części czarna lista). Czy ta książka jest fajna? Dopiero, gdy ktoś zadał mi to pytanie, uświadomiłam sobie, jak wysoce niestosowne jest nazywanie dzieła Herlinga "fajną książką". Dobrze się czyta? Jak mogłabym odpowiedzieć na to pytanie? Czy książkę o łagrach może się "dobrze czytać". Jest ciekawa? ... Myślę, że tak.
"Inny świat" jest szalenie zajmującym zapisem przeżyć człowieka, który doświadczył niewyobrażalnego cierpienia. Tym bardziej porażającym, że pisanym w prawie całkowicie pozbawionym emocji stylu. Przebrnęłam w liceum przez wiele marnych, bezsensownych tzw. "lektur obowiązkowych", ale niewiele z nich zostawiło we mnie jakiś ślad (poza face palmem odciśniętym na czole po zakończonej lekturze). "Inny świat" z pewnością do nich nie...

Paweł | 2010-07-16
Przeczytana: 2010 rok

Mieliśmy w III klasie liceum przeczytać "Inny Świat" tuż po opowiadaniach Borowskiego. Muszę przyznać że dla mnie książka Herlinga-Grudzińskiego jest o wiele lepsza. Historie przytoczone przez Polaka są naprawdę wzruszające i obrazują to co działo się w obozach znakomicie. Fajne jest też zakończenie- podkreślenie różnicy między dwoma światami. O wiele bardziej odpowiada mi też rodzaj człowieka w obozie przedstawiony przez Herlinga-Grudzińskiego niż Borowskiego. Bo warto bardziej podziwiać ludzi, którzy jednak zachowywali w sobie resztki człowieczeństwa. Co dziwne, książkę, mimo że nie ma prawie zupełnie dialogów, czyta się bardzo szybko i zupełnie się nie dłuży.

Koralik_Karoliny | 2015-12-01

"Inny świat" to książka, którą przeczytałam w maturalnej klasie jako lekturę szkolną. Bardzo mną wstrząsnęła i długo nie mogłam po niej dojść do siebie. Była dla mnie chyba nawet większym przeżyciem niż "Opowiadania" Tadeusza Borowskiego.
Gustaw Herling-Gruziński opisał to, co sam przeżył i widział. Przedstawił sowieckie łagry jako piekło na ziemi, inny świat, jaki rządzi się swoimi prawami.
To, że udało mu się przetrwać w tym świecie i nie ulec jego brutalności można uznać za moralne zwycięstwo. I to chyba robi na czytelniku największe wrażenie i budzi wielki podziw.

Anna | 2015-03-15
Przeczytana: 09 marca 2015

Czytało się strasznie ciężko.
Bo jej się nie czyta dla przyjemności.
Uważam, że każdy powinien poznać tę książkę. Lektura, lekturą, ale wiadomo, że i tak większość sięga po streszczenia.
Jest to książka, której fabuły nie można kwestionować, bo to wszytko działo się naprawdę, wiem, że te wydarzenia da się opisać lżejszym językiem, przecież literatura wojenna jest bardzo różnorodna, ale po co? Pana Grudzińskiego podziwiam i chylę czoła za to co przeżył i za to jak to przekazał. Dreszcz pozostaje na samo wspomnienie.

Justyna | 2015-02-25
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Książka ta to drastyczna i dramatyczna opowieść o tym jak brutalna była obozowa rzeczywistość i do czego zdolni byli ludzie by przeżyć. Przenosząc się oczami wyobraźni w owy "inny świat" możemy dostrzec wyraźnie nędzne baraki, liche ubrania więźniów, kobiety sprowadzone do roli banku nasienia i choroby pod wpływem których ludzie wyglądali jak żywe trupy.
Warto przeczytać i zapłakać nad losem bezimiennych, pozbawionych wszystkiego - a zwłaszcza godności - ludzi.

Gustaw-Herling Grudziński opisuje życie w sowieckich łagrach.

Opowieść pełna wstrząsających jak i prawdziwych wydarzeń.
Nie wiem dlaczego, ale od dziecka lubiłam książki i filmy przedstawiające życie wojenne.. do dziś nie rozumiem jak można być tak okrutnym aby pozbawić życia tylu niewinnych ludzi.

Lektura w pełni pouczająca i informująca nas o opisanym życiu wojennym.
Gdyby nie była moją lekturą szkolną raczej bym po nią nie sięgnęła, więc bardzo polecam.

Dominika | 2014-02-14

Jest to jedna z niewielu lekturą, którą czytałam bez ,,zmuszania się''. Miałam do przeczytania wybrane opowiadania i muszę przyznać, ze bardzo zainteresowałam się losami więźniów sowieckich obozów. Kiedy czytałam tę książkę i te wszystkie okropieństwa, które działy się w łagrach to aż ciarki przechodzą mi po plecach. Dziękuję Bogu, że my żyjemy w spokojnych czasach. Polecam przeczytać, na prawdę warto.

zobacz kolejne z 20874
Znalezione w Ninatece: Śródziemnomorski zegar Herlinga-Grudzińskiego

Gustawa Herlinga-Grudzińskiego zastajemy w stanie absolutnego szczęścia. Jest to nietypowa odmiana szczęścia – szczęście w chorobie. Pisarz usprawiedliwia je bliskością morza i śródziemnomorskiego krajobrazu. Zapraszamy do lektury drugiego odcinka cyklu „Znalezione w Ninatece”.

Targi już za nami

Wczoraj o godzinie 17:00 zakończyły się V Warszawskie Targi Książki. Jak podają organizatorzy Stadion Narodowy odwiedziło ponad 60 tys. osób, czyli mniej więcej tyle samo, co przed rokiem. Poniżej krótka relacja z naszego pobytu.