Okładka książki Inny świat

Wydawnictwo Literackie
83-08-03462-4
typ
papier
7,34 (10653 ocen i 353 opinie)

Opis książki

Lekcja literatury z Gustawem Herlingiem-Grudzińskim i Włodzimierzem Boleckim. Wydane po raz pierwszy w 1953 roku w Londynie i wznawiane wielokrotnie wspomnienia Gustawa Herlinga - Grudzińskiego z sowieckiego łagru w Jercewie pod Archagielskiem ukazują się w serii Lekcja Literatury poprzedzone niezwykle interesującą rozmową, jaką z autorem książki przeprowadził znakomity znawca jego twórczości, Wł...

Lekcja literatury z Gustawem Herlingiem-Grudzińskim i Włodzimierzem Boleckim.

Wydane po raz pierwszy w 1953 roku w Londynie i wznawiane wielokrotnie wspomnienia Gustawa Herlinga - Grudzińskiego z sowieckiego łagru w Jercewie pod Archagielskiem ukazują się w serii Lekcja Literatury poprzedzone niezwykle interesującą rozmową, jaką z autorem książki przeprowadził znakomity znawca jego twórczości, Włodzimierz Bolecki. Książka Gustawa Herlinga - Grudzińskiego obok nieprzeciętnych walorów literackich jest przede wszystkim - co podkreśla w rozmowie Autor - dokumentalną relacją ofiary, kronikarza i badacza instytucji i mechanizmów sowieckiego "innego świata" zbudowanego na utopijnej, zbrodniczej ideologii totalitarnej.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2003

Inne wydania

Polecamy

Opinie czytelników
infrared | 2013-10-26

To nie jest dzieło literackie, to jest świadectwo historii.
Świadectwo tego, jak bardzo człowiek, istota rozumna, pan i władca świata, potrafi się upodlić. Zarówno jako kat, jak i ofiara.

Czasami czytanie boli, uświadamia nam rzeczy, o których nie chcemy wiedzieć, otwiera oczy szerzej i bezpardonowo zmusza do zastanowienia.
Jak my zachowalibyśmy się w takich sytuacjach? Oby nigdy nie było nam dane się dowiedzieć.

Kinga | 2014-04-24

Po przeczytaniu "Zdążyć przed Panem Bogiem" czy opowiadań Borowskiego, zdecydowanie najbardziej podobał mi się "Inny świat".
Trudno tu mówić o podobaniu się kiedy ludzie umierają, i wszędzie bied, brud, głód. Ale wydaje mi się, że właśnie ta książka to wszystko najlepiej pokazuje.
To właśnie ta książka ma coś takiego.

Aneladgam | 2014-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2014

Warta przeczytania i tyle.
Nie opiszę książki która jest bolesnym wspomnieniem z obozu Sowieckiego, nie może mi się podobać lub nie, bo jest to prawda,autentyczne świadectwo człowieka (tutaj autora) który przeżył i zdaje relację.Nie obejmę rozumem tego co przeżył, ale serdecznie współczuję i gorąco polecam lekturę.

Anna | 2011-12-04
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: grudzień 2011

Książkę czyta się jednym tchem- pokazuje ona życie w sowieckim łagrze właściwie od momentu aresztowania do wyjścia. Momentami brutalna, ale naprawdę wiernie odzwierciedla tamten czas. Uważam, że każdy powinien ją przeczytac, szczególnie dla zakończenia- które może nie jest wesołe, ale dla mnie najpiękniejsze.

Gosia | 2014-02-15
Przeczytana: 05 kwietnia 2013

Straszna i świetna zarazem. Wstrząsające jest to, co ludzie w tych obozach przechodzili. Działo się to całkiem niedawno, a czytając miałam wrażenie, że to jakiś odległy o kilkaset lat świat.

gosia | 2014-01-26

wstrząsający pamiętnik, opisujący "życie" w rosyjskich łagrach. Ukazane jak człowiek przestaje być człowiekiem i zrobi wszystko by przeżyć. super lekcja historii. polecam!

pia | 2011-03-01
Przeczytana: 22 lutego 2011

Poza oczywistym - smutnym - wrażeniem, jakie wywiera książka, jestem zachwycona sposobem, w jaki Grudziński składa słowa.

Daria | 2010-03-06

nie mam zdania, nie przepadam za tym typem literatury, gdyby to nie była lektura jest szansa, że bym nie przeczytała

Fra_Nio | 2013-12-30

Męczy czytelnika w pozytywnym sensie, bo męcząc wzbogaca.

Bruinen | 2012-09-04
Przeczytana: marzec 2010

Nie lubię lektur szkolnych. Pamiętam, jak nasza nauczycielka od polskiego zbuntowała się, gdy okazało się, że właśnie tej pozycji nikt nie przeczytał. Całą godzinę lekcyjną czytałem... I niestety się wciągnąłem.
Dlaczego niestety? Bo szczerze nienawidzę literatury wojennej i czytania o tych wszystkich przeżyciach w łagrach, gettach i obozach koncentracyjnych. Wszelkiej niesprawiedliwości jaka tam człowieka dopadła i ukazaniu jak podłym może być jeden człowiek wobec drugiego. Jacy bezduszni stajemy się w takich sytuacjach.
No i co? Książka mnie pochłonęła, choć zarazem bolało bardzo przedzieranie się z bohaterem przez "zaciśnięte szczęki świata".
W niektórych momentach, książka bywa druzgocąca, jak choćby rozmowa z Żydem, którego imienia teraz nie pamiętam.
Jak na lekcji opowiadała moja nauczycielka, próbowała ona jeść takie racje żywnościowe jak w łagrach i jadła te najlepsze- micha gęstej kaszy i bochen chleba na dzień. Powiedziała, że tak nie da się wyżyć. Zwyczajnie to nie były wa...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto