2 532
4 778
1 634
83-08-03462-4

Inne wydania

Lekcja literatury z Gustawem Herlingiem-Grudzińskim i Włodzimierzem Boleckim. Wydane po raz pierwszy w 1953 roku w Londynie i wznawiane wielokrotnie wspomnienia Gustawa Herlinga - Grudzińskiego z sowieckiego łagru w Jercewie pod Archagielskiem ukazują się w serii Lekcja Literatury poprzedzone niezwykle interesującą rozmową, jaką z autorem książki przeprowadził znakomity znawca jego...

Lekcja literatury z Gustawem Herlingiem-Grudzińskim i Włodzimierzem Boleckim.

Wydane po raz pierwszy w 1953 roku w Londynie i wznawiane wielokrotnie wspomnienia Gustawa Herlinga - Grudzińskiego z sowieckiego łagru w Jercewie pod Archagielskiem ukazują się w serii Lekcja Literatury poprzedzone niezwykle interesującą rozmową, jaką z autorem książki przeprowadził znakomity znawca jego twórczości, Włodzimierz Bolecki. Książka Gustawa Herlinga - Grudzińskiego obok nieprzeciętnych walorów literackich jest przede wszystkim - co podkreśla w rozmowie Autor - dokumentalną relacją ofiary, kronikarza i badacza instytucji i mechanizmów sowieckiego "innego świata" zbudowanego na utopijnej, zbrodniczej ideologii totalitarnej.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2003

Cornell | 2011-01-12
Przeczytana: 12 stycznia 2011

Niesamowita książka... Trudno zebrać słowa, aby ją opisać. Autor tak realistycznie kreuje środowisko łagrów, że trudno przejść obojętnie wobec jej książki. Trudno uwierzyć jak wielka potrafi być ludzka nadzieja.

Mavericus | 2010-11-24
Przeczytana: 18 kwietnia 2003

Historia widziana okiem naocznego świadka, jak wtedy życie i człowiek nic nie znaczyło.

marcin | 2014-03-23
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Obowiązkowo! Ta książka pomaga "naprostować" swoją ścieżkę.

Bardzo dobra książka o sowieckich łagrach.

Fuzja | 2013-07-11

www.czytajzfantazja.blogspot.com

Inny świat Gustawa Herlinga-Grudzińskiego to chyba jedyna książka, która moje sentymentalne podejście zawdzięcza polskiemu systemowi edukacji. Poznałam tą niesamowitą pozycję literacką jeszcze w czasach liceum, towarzyszyła mi ona podczas pracy nad prezentacją maturalną i długo, długo tkwiła gdzieś w odmętach mojej pamięci. Kiedy ślad po niej zaczął się w moim umyśle zacierać nadszedł idealny moment by przypomnieć sobie lekturę – tym razem w odświeżonej wersji i nowym wydaniu.

Ostatnio jestem na bieżąco z literaturą dotyczącą tak czasów stalinowskiej Rosji, jak przeżyć i wspomnień z rosyjskich łagrów. Dzięki lekturze takich książek jak Szepty. Życie w stalinowskiej Rosji, czy też Poślij chociaż słowo, wszystkie zdobyte informacje na temat działania systemu stalinowskiej dyktatury zaczęły układać mi się w logiczną(?) całość. Herling-Grudziński snuje opowieść na temat swojego osadzenia w rosyjskim łagrze w Jercewie, a tym samym przybliża...

Aleksandra | 2014-03-25
Na półkach: Przeczytane, 2014, Ebooki
Przeczytana: 23 marca 2014

Analizując literaturę wojenną, nie sposób nie wspomnieć o powieściach łagrowych. Po przeczytaniu utworów Tadeusza Borowskiego byłam pewna, że nic nie wstrząśnie mną tak, jak jego opowiadania oświęcimskie. Zmieniłam jednak zdanie, gdy poznałam twórczość Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Udowodnił mi, że sowieckie łagry mogą być nawet straszniejszą instytucją od niemieckich obozów koncentracyjnych, chociaż początkowo trudno było mi w to uwierzyć.

Gustaw Herling-Grudziński urodził się w Kielcach, rok po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Debiutował na łamach „Kuźni Młodych” cyklem reportaży. Studiował na Uniwersytecie Warszawskim, a jego profesorem był między innymi Julian Krzyżanowski. Podczas studiów poświęcił się publicystyce społeczno-kulturalnej. W 1940 roku został aresztowany przez NKWD i wywieziony do łagru. Na podstawie tych przeżyć powstał „Inny świat”.

Pierwszy raz „Inny świat” został wydany w Londynie – w czasach polskiego komunizmu była to książka zakazana, podobnie...

Michał | 2015-05-19
Przeczytana: 18 maja 2015

Nie chciałem wyjść na ignoranta, dlatego przeczytałem tę książkę do końca. Żeby nikt mi nie zarzucił nieznajomości historii bądź zarozumialstwa.

Jednak książkę czytało mi się strasznie. I pomyśleć, że miałem zarzuty co do "Jądra ciemności", z którego wiem i pamiętam wszystko. Tutaj jest idealnie na odwrót. Całkowity przesyt informacji, czytelnik się gubi. Męczyło mnie czytanie "Innego świata". Chociaż sama historia w sobie była interesująca (NIELICZNE rozdziały nawet mi się dobrze czytało), to jednak jej wykonanie... okropne, żeby nie powiedzieć "beznadziejne". Rosyjskie cytaty, wtrącenia, słówka/półsłówka - w ogóle nie wytłumaczone, przez co od razu czytelnik gubi wątek. Za dużo postaci naraz, wiele z nich nawet nie zostało nazwanych... Przykre, że taka historia - ciekawa, niesamowicie przydatna i uzmysławiająca nieuświadomionych - została przekazana w taki sposób... A szkoda, bo z wcześniejszych zapowiedzi nie mogłem się doczekać. Jestem zawiedziony.

Reakcjonista | 2015-02-19
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 19 lutego 2015

Ta książka bardzo wyraziście ukazuje brutalność i absurdalność systemu Sowietów. To w niej jest dobre. Nie spodobały mi się w niej zaś dwie rzeczy, przez co raczej jej nie polecam. Pierwszą z nich, jest bezkrytyczne podejście autora do rewizjonizmu moralności w obozach. Zaś drugą rzeczą jest sama postać autora, który mimo swojej głodówki i niektórych czynów, podchodzi idealnie pod stwierdzenie profesora Chodakiewicza o „elitach trwania”. Wzorem dla mnie jest generał Władysław Anders, który trafił do łagru tylko przez to, że został postrzelony, a nie dlatego, że uciekał przed frontem na wschód tak jak Gustaw Herling-Grudziński. Również nie mogłem ścierpieć bezczynności autora przy takich sytuacjach jak gwałt bezbronnej dziewczyny jakiego dokonała banda Kowala.

Dailymoth90 | 2015-03-02
Na półkach: Przeczytane, Lektury
Przeczytana: 02 marca 2015

Jedyna książka historyczna, przy której nie potrafiłam zmrużyć oka. Prawdziwe arcydzieło. Czytając ostatnie strony powieści miałam wrażenie, jakby autor potrzebował napisać tą książkę. Tak jakby miał za dużo tych wszystkich wspomnień z obozu i musiał to przelać na kartkę. Skąd wiem? Ja również w ten sposób przelewam bardzo często wspomnienia, które są trudne do przetrawienia. Niektóre opisy zapierają dech w piersiach, pokazują, jak kruche i jednocześnie wytrzymałe jest życie człowieka. Każdy czytelnik "Innego Świata" był w stanie zobaczyć łagry od środka. Jedno zdanie z tej książki zapadło mi głęboko w pamięć.
"Człowiek jest ludzki w ludzkich warunkach" .

Anna Maciocha | 2015-03-15
Przeczytana: 09 marca 2015

Czytało się strasznie ciężko.
Bo jej się nie czyta dla przyjemności.
Uważam, że każdy powinien poznać tę książkę. Lektura, lekturą, ale wiadomo, że i tak większość sięga po streszczenia.
Jest to książka, której fabuły nie można kwestionować, bo to wszytko działo się naprawdę, wiem, że te wydarzenia da się opisać lżejszym językiem, przecież literatura wojenna jest bardzo różnorodna, ale po co? Pana Grudzińskiego podziwiam i chylę czoła za to co przeżył i za to jak to przekazał. Dreszcz pozostaje na samo wspomnienie.

Znalezione w Ninatece: Śródziemnomorski zegar Herlinga-Grudzińskiego

Gustawa Herlinga-Grudzińskiego zastajemy w stanie absolutnego szczęścia. Jest to nietypowa odmiana szczęścia – szczęście w chorobie. Pisarz usprawiedliwia je bliskością morza i śródziemnomorskiego krajobrazu. Zapraszamy do lektury drugiego odcinka cyklu „Znalezione w Ninatece”.

Targi już za nami

Wczoraj o godzinie 17:00 zakończyły się V Warszawskie Targi Książki. Jak podają organizatorzy Stadion Narodowy odwiedziło ponad 60 tys. osób, czyli mniej więcej tyle samo, co przed rokiem. Poniżej krótka relacja z naszego pobytu.