Okładka książki Inny świat

Wydawnictwo Literackie
83-08-03462-4
typ
papier
7,34 (10515 ocen i 347 opinii)

Opis książki

Lekcja literatury z Gustawem Herlingiem-Grudzińskim i Włodzimierzem Boleckim. Wydane po raz pierwszy w 1953 roku w Londynie i wznawiane wielokrotnie wspomnienia Gustawa Herlinga - Grudzińskiego z sowieckiego łagru w Jercewie pod Archagielskiem ukazują się w serii Lekcja Literatury poprzedzone niezwykle interesującą rozmową, jaką z autorem książki przeprowadził znakomity znawca jego twórczości, Wł...

Lekcja literatury z Gustawem Herlingiem-Grudzińskim i Włodzimierzem Boleckim.

Wydane po raz pierwszy w 1953 roku w Londynie i wznawiane wielokrotnie wspomnienia Gustawa Herlinga - Grudzińskiego z sowieckiego łagru w Jercewie pod Archagielskiem ukazują się w serii Lekcja Literatury poprzedzone niezwykle interesującą rozmową, jaką z autorem książki przeprowadził znakomity znawca jego twórczości, Włodzimierz Bolecki. Książka Gustawa Herlinga - Grudzińskiego obok nieprzeciętnych walorów literackich jest przede wszystkim - co podkreśla w rozmowie Autor - dokumentalną relacją ofiary, kronikarza i badacza instytucji i mechanizmów sowieckiego "innego świata" zbudowanego na utopijnej, zbrodniczej ideologii totalitarnej.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2003

Inne wydania

Polecamy

Opinie czytelników
monika | 2011-05-19

Przeczytana jeszcze w liceum. Między innymi w oparciu o tę książkę pisałam swoją pracę maturalną. Wstrząsająca i poruszająca. Z chęcią przeczytam ją jeszcze raz

Daria | 2010-03-06

nie mam zdania, nie przepadam za tym typem literatury, gdyby to nie była lektura jest szansa, że bym nie przeczytała

Fra_Nio | 2013-12-30

Męczy czytelnika w pozytywnym sensie, bo męcząc wzbogaca.

Bruinen | 2012-09-04
Przeczytana: marzec 2010

Nie lubię lektur szkolnych. Pamiętam, jak nasza nauczycielka od polskiego zbuntowała się, gdy okazało się, że właśnie tej pozycji nikt nie przeczytał. Całą godzinę lekcyjną czytałem... I niestety się wciągnąłem.
Dlaczego niestety? Bo szczerze nienawidzę literatury wojennej i czytania o tych wszystkich przeżyciach w łagrach, gettach i obozach koncentracyjnych. Wszelkiej niesprawiedliwości jaka tam człowieka dopadła i ukazaniu jak podłym może być jeden człowiek wobec drugiego. Jacy bezduszni stajemy się w takich sytuacjach.
No i co? Książka mnie pochłonęła, choć zarazem bolało bardzo przedzieranie się z bohaterem przez "zaciśnięte szczęki świata".
W niektórych momentach, książka bywa druzgocąca, jak choćby rozmowa z Żydem, którego imienia teraz nie pamiętam.
Jak na lekcji opowiadała moja nauczycielka, próbowała ona jeść takie racje żywnościowe jak w łagrach i jadła te najlepsze- micha gęstej kaszy i bochen chleba na dzień. Powiedziała, że tak nie da się wyżyć. Zwyczajnie to nie były wa...

Ciacho | 2012-04-10
Przeczytana: 2007 rok

Po raz drugi przyszło mi się zmierzyć z "Innym światem" Grudzińskiego - tym razem z własnej chęci, a nie przez wgląd na wymagany materiał do matury, który musiał być przerobiony - i po raz drugi zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Jedna z niewielu lektur szkolnych o których mogę spokojnie napisać: wartościowa, dająca do zrozumienia i obowiązkowa.

Książka jest świetna, ponieważ autor niczego nie koloryzuje, tylko najzwyczajniej w świecie pisze o tym, co widział i co przeżył; pisze jak wyglądał system totalitarny i łagier, który był jego narzędziem do usuwania niewygodnych ludzi; świetnie przedstawia martyrologię człowieka "złagrowanego" na nieludzkiej ziemi pozbawionej podstawowych wartości a obfitującej w głód,zwątpienie i powolne umieranie oraz podkreśla różnicę między człowiekiem "zlagrowanym" przez nazistów (odsyłanie do komór i szybka śmierć przez gazowanie) i "złagrowanym" przez komunistów (odsyłanie do ciężkiej pracy i maksymalna eksploatacja człowieka).

Dodatkowo książka w wyd...

Nyscirre | 2011-10-15

Zdecydowanie utwór godny polecenia, i właściwie - przynajmniej w moim odczuciu - pozycja obowiązkowa dla każdego człowieka utożsamiającego się z Polską i Polakami. Szkoły dość często w sposób okrojony podają prawdę, która miała miejsce w tamtych czasach, a na samych lekcjach historii jest już zbyt późny termin w klasach trzecich, by poświęcić stuprocentową uwagę tematom wojny światowej.
Chociaż z początku mnie samej trudno było przebrnąć przez tekst, w pewnym momencie zdałam sobie sprawę, że treść naprawdę wciąga. Słusznie, zauważa się momentami zbyt podniosły, poetycki ton, ale traktując go wizualnie - naprawdę ułatwia zobrazowanie i wyklarowanie obrazu panującego w obozach.
Z pewnością książka nie dla wszystkich, ale jak wspomniałam na początku - w moim odczuciu każdy patriota powinien mieć na koncie przeczytany "Inny świat".

Paweł | 2010-07-16
Przeczytana: 2010 rok

Mieliśmy w III klasie liceum przeczytać "Inny Świat" tuż po opowiadaniach Borowskiego. Muszę przyznać że dla mnie książka Herlinga-Grudzińskiego jest o wiele lepsza. Historie przytoczone przez Polaka są naprawdę wzruszające i obrazują to co działo się w obozach znakomicie. Fajne jest też zakończenie- podkreślenie różnicy między dwoma światami. O wiele bardziej odpowiada mi też rodzaj człowieka w obozie przedstawiony przez Herlinga-Grudzińskiego niż Borowskiego. Bo warto bardziej podziwiać ludzi, którzy jednak zachowywali w sobie resztki człowieczeństwa. Co dziwne, książkę, mimo że nie ma prawie zupełnie dialogów, czyta się bardzo szybko i zupełnie się nie dłuży.

isabelle142 | 2013-02-20
Na półkach: Lektury, Przeczytane
Przeczytana: 19 lutego 2013

Zgadzam się z poprzednikami - naprawdę trudno ją zrecenzować i ocenić... Momentami książka jest po prostu obrzydliwa - ale mniemam, że to celowy zabieg, mający na celu uwydatnienie brutalności i nieludzkości opisanej sytuacji. Czyta się lepiej niż 'Opowiadania' Borowskiego, gdyż język jest nieco mniej zawikłany, jednak mnogość niewyjaśnionych zapożyczeń czyni ją miejscami rzeczywiście trudną w odbiorze. Po jej przeczytaniu czuję się nieco zdegradowana psychicznie, co świadczy o tym, że obok tej książki nie da się przejść obojętnie. Daleko mi jednak do zachwytu nad kontrowersyjnym stylem pisarza...

Ola | 2014-10-17
Przeczytana: 17 października 2014

Czy da się o tej książce powiedzieć więcej niż powiedziano?
''Inny świat'' to powieść, której nie się wymazać z pamięci. Nawet ja, jako osoba absolutnie niewzdychająca do literatury wojennej, muszę przyznać, że dałam się wciągnąć w ten okrutny, jakże inny świat. Niesiona ciekawością, niedowierzaniem i rosnącym przerażeniem przebrnęłam przez te wszystkie ludzkie niegodziwości i wstyd się przyznać, ale jedną z pierwszych myśli, które przyszły mi do głowy było: Dziękuję, że nie przyszło mi żyć w tych czasach.
Lektura obowiązkowa.

Dominika | 2011-03-07
Na półkach: Przeczytane, 2011, Posiadam
Przeczytana: 02 marca 2011

Czasami po przeczytaniu książki zamykam ją i nachodzi mnie chwila refleksji. "Inny świat" to książka przede wszystkim o ludziach, którzy lata swojego życia przeżyli, albo i nie, w obozie. Trudny temat, trudne rozmowy. Jednakże dzięki Autorowi nie było to takie trudne. Wręcz przeciwnie - indywidualny język bohaterów (często potoczny, wulgarny, ubogi) wraz z poetyckimi opisami sprawiał, że czułam się jak obserwator, jakby to działo się tuż przed moimi oczami.
Pozytywna ocena nie za temat, ale za jego przedstawienie.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto