Inny świat

Autor:
83-08-03462-4
typ
papier
7,35 (11730 ocen i 411 opinii)

Opis książki

Lekcja literatury z Gustawem Herlingiem-Grudzińskim i Włodzimierzem Boleckim. Wydane po raz pierwszy w 1953 roku w Londynie i wznawiane wielokrotnie wspomnienia Gustawa Herlinga - Grudzińskiego z sowieckiego łagru w Jercewie pod Archagielskiem ukazują się w serii Lekcja Literatury poprzedzone niezwykle interesującą rozmową, jaką z autorem książki przeprowadził znakomity znawca jego...

Lekcja literatury z Gustawem Herlingiem-Grudzińskim i Włodzimierzem Boleckim.

Wydane po raz pierwszy w 1953 roku w Londynie i wznawiane wielokrotnie wspomnienia Gustawa Herlinga - Grudzińskiego z sowieckiego łagru w Jercewie pod Archagielskiem ukazują się w serii Lekcja Literatury poprzedzone niezwykle interesującą rozmową, jaką z autorem książki przeprowadził znakomity znawca jego twórczości, Włodzimierz Bolecki. Książka Gustawa Herlinga - Grudzińskiego obok nieprzeciętnych walorów literackich jest przede wszystkim - co podkreśla w rozmowie Autor - dokumentalną relacją ofiary, kronikarza i badacza instytucji i mechanizmów sowieckiego "innego świata" zbudowanego na utopijnej, zbrodniczej ideologii totalitarnej.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2003

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Bruinen | 2012-09-04
Przeczytana: marzec 2010

Nie lubię lektur szkolnych. Pamiętam, jak nasza nauczycielka od polskiego zbuntowała się, gdy okazało się, że właśnie tej pozycji nikt nie przeczytał. Całą godzinę lekcyjną czytałem... I niestety się wciągnąłem.
Dlaczego niestety? Bo szczerze nienawidzę literatury wojennej i czytania o tych wszystkich przeżyciach w łagrach, gettach i obozach koncentracyjnych. Wszelkiej niesprawiedliwości jaka tam człowieka dopadła i ukazaniu jak podłym może być jeden człowiek wobec drugiego. Jacy bezduszni stajemy się w takich sytuacjach.
No i co? Książka mnie pochłonęła, choć zarazem bolało bardzo przedzieranie się z bohaterem przez "zaciśnięte szczęki świata".
W niektórych momentach, książka bywa druzgocąca, jak choćby rozmowa z Żydem, którego imienia teraz nie pamiętam.
Jak na lekcji opowiadała moja nauczycielka, próbowała ona jeść takie racje żywnościowe jak w łagrach i jadła te najlepsze- micha gęstej kaszy i bochen chleba na dzień. Powiedziała, że tak nie da się wyżyć. Zwyczajnie to nie...

ComIN | 2014-10-27
Przeczytana: 27 października 2014

"Przekonałem się wielokrotnie, że człowiek jest ludzki w ludzkich warunkach, i uważam za upiorny nonsens naszych czasów próby sądzenia go według uczynków, jakich dopuścił się w warunkach nieludzkich - tak jakby wodę można było mierzyć ogniem, a ziemię piekłem."

Należy przyznać, że Grudziński miał niesamowity talent do pisania. Jego styl mnie fascynuje.
Treść książki, oparta na faktach, pozwala czytelnikowi poznać fragment historii, spisanej w tak genialny sposób.
Nie ukrywam, że wkurzały mnie wstawki w języku rosyjskim bądź niemieckim (bo wtedy zupełnie nic nie rozumiałam - co za wstyd).
Tytuł "Inny świat" wziął swą nazwę nie bez powodu, autor chciał ukazać warunki, w jakich żył w latach 1940-1942. W obozie sowieckim panowały warunki nie do pomyślenia, warunki w których nie da się żyć - a jednak oni żyli, oni pracowali, oni rozmawiali, a przede wszystkim walczyli. Więźniowie pracowali ponad normy, Ci którzy pracowali mniej, dostawali mniejsze racje żywnościowe, to niekiedy...

Marlena_Czyta | 2011-04-08

Jak to jest by w łagrze? Z dala od rodziny? Jak to jest oglądać powolne dziczenie towarzyszy ? Jak to jest harować praktycznie za nic..? Cholernie trudno. Dzięki autorowi możemy przenieść się w tamto miejsce. Zimne, mroźne, nieprzyjazne, zawszone.

Historia bardzo trudna bo prawdziwa. Autor jest świetnym pisarzem. Opowiada o swojej historii w specyficzny sposób. Czasami mam wrażenie, że jak psycholog. analizuje zachowanie innych, próbuje wyjaśni czytelnikowi jak tam jest. Co sprawia, że człowiek aż tak się zmienia. Marne racje jedzenia, ciężka, wyniszczająca wręcz praca?

Na ile można się upodlić, na ile poświęcić własny honor, aby pozostać przy życiu..?

Drogi Czytelniku.
Książkę czytałam dawno temu, a mimo to do tej pory ją pamiętam. Traktuje o bardzo ważnym i trudnym temacie, a mimo tego sprawia, że chce się do niej wracać. Co na pewno uczynię.

Ciebie zachęcam do przeczytania.

Nyscirre | 2011-10-15

Zdecydowanie utwór godny polecenia, i właściwie - przynajmniej w moim odczuciu - pozycja obowiązkowa dla każdego człowieka utożsamiającego się z Polską i Polakami. Szkoły dość często w sposób okrojony podają prawdę, która miała miejsce w tamtych czasach, a na samych lekcjach historii jest już zbyt późny termin w klasach trzecich, by poświęcić stuprocentową uwagę tematom wojny światowej.
Chociaż z początku mnie samej trudno było przebrnąć przez tekst, w pewnym momencie zdałam sobie sprawę, że treść naprawdę wciąga. Słusznie, zauważa się momentami zbyt podniosły, poetycki ton, ale traktując go wizualnie - naprawdę ułatwia zobrazowanie i wyklarowanie obrazu panującego w obozach.
Z pewnością książka nie dla wszystkich, ale jak wspomniałam na początku - w moim odczuciu każdy patriota powinien mieć na koncie przeczytany "Inny świat".

Dailymoth90 | 2015-03-02
Na półkach: Przeczytane, Lektury
Przeczytana: 02 marca 2015

Jedyna książka historyczna, przy której nie potrafiłam zmrużyć oka. Prawdziwe arcydzieło. Czytając ostatnie strony powieści miałam wrażenie, jakby autor potrzebował napisać tą książkę. Tak jakby miał za dużo tych wszystkich wspomnień z obozu i musiał to przelać na kartkę. Skąd wiem? Ja również w ten sposób przelewam bardzo często wspomnienia, które są trudne do przetrawienia. Niektóre opisy zapierają dech w piersiach, pokazują, jak kruche i jednocześnie wytrzymałe jest życie człowieka. Każdy czytelnik "Innego Świata" był w stanie zobaczyć łagry od środka. Jedno zdanie z tej książki zapadło mi głęboko w pamięć.
"Człowiek jest ludzki w ludzkich warunkach" .

Paweł | 2010-07-16
Przeczytana: 2010 rok

Mieliśmy w III klasie liceum przeczytać "Inny Świat" tuż po opowiadaniach Borowskiego. Muszę przyznać że dla mnie książka Herlinga-Grudzińskiego jest o wiele lepsza. Historie przytoczone przez Polaka są naprawdę wzruszające i obrazują to co działo się w obozach znakomicie. Fajne jest też zakończenie- podkreślenie różnicy między dwoma światami. O wiele bardziej odpowiada mi też rodzaj człowieka w obozie przedstawiony przez Herlinga-Grudzińskiego niż Borowskiego. Bo warto bardziej podziwiać ludzi, którzy jednak zachowywali w sobie resztki człowieczeństwa. Co dziwne, książkę, mimo że nie ma prawie zupełnie dialogów, czyta się bardzo szybko i zupełnie się nie dłuży.

Niehalo | 2014-04-07
Przeczytana: kwiecień 2014

Nie ocenię jej. Wiem, że nie chcę do tego wracać. I tak jak Ola: przepięknie składane zdania. I tak jak wszyscy: tylko obrazy. Zero ludzi. I ból. W nogach, rękach, sercu, języku. Ból, że to prawda, że nie pamięta się, że taka Rosja to nie synonim słowa zbrodnia. Ta książka mnie zabolała, zabolała doszczętnie, coś we mnie zniszczyła, jakąś wiarę, którą miałam jeszcze po Borowskim, jakiś przystanek, jakieś coś, nie wiadomo co. I wiem, że cieszę się, po raz pierwszy się cieszę, że jakiejś książki nie kupiłam. Bo chybabym ją spaliła.

Daniel | 2015-01-08
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 15 marca 2005

To była jedna z pierwszych książek czytanych przy wejściu w dorosłe życie. Ponieważ ta książka była jedną z tych użytych w pracy maturalnej, czytałem ją dokładnie. I chociaż minęło 15 lat z górką, wiem, że wywarła na mnie duży wpływ.

To jak ideologicznie trzymało się przy życiu zniszczonych psychicznie wieźniów... Żywe obrazy i przytoczenie scen z codziennej walki przenosiło mnie w tamte czasy, ubierało w pasiaste ubrania. W tej książce, byłem z nimi, jadłem z nimi, czasem walczyłem z nimi o chleb.

Olina | 2014-06-23
Na półkach: Lektury, Przeczytane

Inny Świat to książka, w której Herling- Grudziński opisuje swoje przeżycia. Nie ukrywam, że jest to "ciężka" lektura, ale warta poświęconego czasu. Czytając ją można przeżyć razem z autorem choć część tego co działo się w owych czasach, spróbować zrozumieć mechanizmy tamtego "innego świata" i samemu zastanowić się co by się zrobiło w takich warunkach, czy pozostałoby się człowiekiem?

Domi | 2010-07-12
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Ta książka wbiła mnie w fotel i pozbawiła złudzeń. Odarła mnie z zewnętrznej powłoki i wydobyła najgłębsze uczucia. Nie zdawałam sobie sprawy z ogromu zła i ludzkich krzywd dopóki jej nie przeczytałam. Płakałam od pierwszej do ostatniej strony.
Na pewno wrócę do niej.
Chociaż nie polecam jej czytania osobom nie interesującym się tematyką wojenną i historią.

Bestseller drugiej Rzeczpospolitej
Miłość we śnie
Tłumaczenie snów
erotycznych wedle nauki
Skorzystaj z przedwojennego
sennika i poznaj prawdę o sobie...
i o przedwojennej Polsce.

Zaznacz - jeśli we śnie:

Kalendarium literackie
  • Helena Mniszkówna
    137. rocznica
    urodzin
    W ogóle najczęściej bywa tak, że kobieta odchodząc od ołtarza widzi przed sobą niebo i marzenia swe najszczytniejsze w pełni rozkwitu, mężczyzna zaś tylko - pokój sypialny...
  • Walter Moers
    58. rocznica
    urodzin
    Czytanie jest inteligentną metodą oszczędzenia sobie samodzielnego myślenia
  • Aleksandra Janusz
    35. rocznica
  • Michaił Szołochow
    110. rocznica
    urodzin
    Baba jak ten kot: kto pogłaszcze, ten panem
  • Michael Chabon
    52. rocznica
    urodzin
    - Zdaję się, że nie pasuję do nowego profilu firmy.
    - Którym jest?
    - Kompetencja.
  • Josif Brodski
    75. rocznica
    urodzin
    Generalnie, zasada odnośnie wszystkiego co nieprzyjemne jest taka, że im szybciej człowiek sięgnie dna, tym szybciej wypłynie na powierzchnię.
  • Yann le Pennetier
    61. rocznica
  • Erlend Loe
    46. rocznica
    Nie mam żadnych planów.
    Wciąż rządzi mną przekonanie, że większość rzeczy nie ma sensu.
    Nie jest inspirujące.
    Zwolniłem tempo. Do zera.
    Myślę, że muszę zacząć od początku. Jak się zaczyna od początku?
  • Jens Lapidus
    41. rocznica
    urodzin
    Czytałem, że znaleźli trupa, co ma brudne nogi, obwisłe jaja & owłosioną dupę- zadzwoń żebym wiedział, czy żyjesz.
  • Marcin Kydryński
    47. rocznica
    urodzin
    Do pobliskiej Café Mindelo płynie Miss Lizbony, czarna Kabowerdyjka, wysoka i lekka jak orchidea. Z daleka widzę światło jej tlenionych prawie na biało włosów. Chwilę potem odsłonięty wysoko brzuch, twardy jak pień hebanowego drzewa i wiotki jak nadgarstek. Ten brzuch nigdy nie zazna pieroga ni bigo... pokaż więcej
  • Bob Dylan
    74. rocznica
    urodzin
    Czasami w piosenkach mówi się rzeczy, które raczej nie mogą być prawdą. Czasami mówi się rzeczy, które nie mają nic wspólnego z prawdą, a czasami takie, które wszyscy za prawdę uznają. Jednocześnie ma się wrażenie, że jedyna prawda jest taka, że nie ma na tym świecie żadnej prawdy. Cokolwiek się mów... pokaż więcej
  • William Trevor
    87. rocznica
  • Henri Michaux
    116. rocznica
    urodzin
    Zaczęło się to, kiedy byłem dzieckiem. Pojawił się zbędny dorosły.
  • Michał Choromański
    43. rocznica
    śmierci
    Są w życiu spotkania nieuniknione
  • Aleksander Brückner
    76. rocznica
    śmierci
    Olimp polski i pruski Długosz, Miechowczyk, agendziści, aby się krótko a dobitnie wyrazić, z palców sobie wyssali [...].

Znajdź nas na Facebooku