7,36 (12000 ocen i 415 opinii)
83-08-03462-4

Inne wydania

Lekcja literatury z Gustawem Herlingiem-Grudzińskim i Włodzimierzem Boleckim. Wydane po raz pierwszy w 1953 roku w Londynie i wznawiane wielokrotnie wspomnienia Gustawa Herlinga - Grudzińskiego z sowieckiego łagru w Jercewie pod Archagielskiem ukazują się w serii Lekcja Literatury poprzedzone niezwykle interesującą rozmową, jaką z autorem książki przeprowadził znakomity znawca jego...

Lekcja literatury z Gustawem Herlingiem-Grudzińskim i Włodzimierzem Boleckim.

Wydane po raz pierwszy w 1953 roku w Londynie i wznawiane wielokrotnie wspomnienia Gustawa Herlinga - Grudzińskiego z sowieckiego łagru w Jercewie pod Archagielskiem ukazują się w serii Lekcja Literatury poprzedzone niezwykle interesującą rozmową, jaką z autorem książki przeprowadził znakomity znawca jego twórczości, Włodzimierz Bolecki. Książka Gustawa Herlinga - Grudzińskiego obok nieprzeciętnych walorów literackich jest przede wszystkim - co podkreśla w rozmowie Autor - dokumentalną relacją ofiary, kronikarza i badacza instytucji i mechanizmów sowieckiego "innego świata" zbudowanego na utopijnej, zbrodniczej ideologii totalitarnej.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2003

• U2. Zdemaskowani
  • Z jednym wyjątkiem
  • Etta i Otto i Russell i James
  • Collide
  • Dom po drugiej stronie lustra
  • Bieg po życie

8 (1 ocen i opinii)
Collide
Gail McHugh

7,51 (309 ocen i opinii)
Dom po drugiej stronie lustra
Vanessa Tait

Tajemnica domu Helclów
Jacek Dehnel , Piotr Tarczyński , Maryla Szymiczkowa

7,71 (34 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników (19612)
Kulturalna | 2013-02-16
Na półkach: Przeczytane, Lektury
Przeczytana: 27 stycznia 2013

Cieszę się, że w okrojonym kanonie licealnych lektur znalazło się miejsce na Inny Świat. Dopiszcie do niej jeszcze Archipelag GUŁag oraz Wykop Płatnowa i będziemy mieć prawdziwy obraz sowieckiego systemu, którego byliśmy pozbawieni przez 50 lat komunizmu.

Szitzu | 2015-01-10
Przeczytana: 07 stycznia 2015

Przez całe swoje raczej krótkie życie genialnie udawało mi się unikać sowieckich obozów zagłady. Nie w sposób dosłowny oczywiście, ale metaforyczny. Wiedząc, z czym to się je, o czym opowiada, unikałam przez ostatnie dni książek non-fiction w obawie zniszczenia sobie humoru czy chociaż jego namiastki. Ale nadszedł taki dzień, kiedy okazało się, że nie ma możliwości odkładać tej lektury dalej. Czas zmierzyć się z koszmarem. I oto jestem.

Prawdę powiedziawszy, nie wiem od czego mam zacząć. Chciałabym, by ta recenzja wyglądała na przemyślaną (skoro myślę o tym wszystkim od połowy książki) i taką była. Niemniej jednak, czuję pewną niemożność. Najchętniej darowałabym sobie całą tę recenzję, przeszła dalej i udawała, że nic się nie stało. Ale nie mogę.

W wieku 21 lat młody Gustaw Herling-Grudziński trafia do jednego z sowieckich obozów. Poprzez więzienia w Witebsku, Leningradzie i Wołogdzie, trafia do łagru w Jercewie. 20 stycznia 42 roku, po podjęciu dramatycznej głodówki procesyjnej...

Littleveronica | 2012-02-05
Przeczytana: 04 lutego 2012

"Inny świat" Herlinga-Grudzińskiego to zbiór wspomnień z sowieckiego obozu pracy, w którym autor spędził kilka pierwszych lat II wojny światowej. W świadomości dzisiejszej młodzieży najbardziej zakorzeniła się wiedza na temat niemieckich sposobów na pozbawianie ludzi godności - czego największym symbolem stał się Auschwitz Birkenau. Myślę, że "Inny świat" jest o tyle ciekawy i wartościowy, iż pokazuje drugą stronę piekła. Przewracając strony tej książki, uświadamiamy sobie, że sowieckie łagry były takimi samymi wylęgarniami zbrodni, poniżenia i nienawiści, jak niemieckie obozy koncentracyjne.
Mimo iż wiele osób nie jest zainteresowanych wojną, jej przyczynami i przebiegiem, to sądzę, że powieść Grudzińskiego rzeczywiście warto jest przeczytać. Autor bowiem pokazuje nam lata wojenne od kuchni. Strona po stronie opisuje życie więźniów, którzy trafiali do obozów przymusowej pracy często bez prawdziwego powodu, na podstawie całkowicie zmyślonego zeznania lub w konsekwencji...

Bruinen | 2012-09-04
Przeczytana: marzec 2010

Nie lubię lektur szkolnych. Pamiętam, jak nasza nauczycielka od polskiego zbuntowała się, gdy okazało się, że właśnie tej pozycji nikt nie przeczytał. Całą godzinę lekcyjną czytałem... I niestety się wciągnąłem.
Dlaczego niestety? Bo szczerze nienawidzę literatury wojennej i czytania o tych wszystkich przeżyciach w łagrach, gettach i obozach koncentracyjnych. Wszelkiej niesprawiedliwości jaka tam człowieka dopadła i ukazaniu jak podłym może być jeden człowiek wobec drugiego. Jacy bezduszni stajemy się w takich sytuacjach.
No i co? Książka mnie pochłonęła, choć zarazem bolało bardzo przedzieranie się z bohaterem przez "zaciśnięte szczęki świata".
W niektórych momentach, książka bywa druzgocąca, jak choćby rozmowa z Żydem, którego imienia teraz nie pamiętam.
Jak na lekcji opowiadała moja nauczycielka, próbowała ona jeść takie racje żywnościowe jak w łagrach i jadła te najlepsze- micha gęstej kaszy i bochen chleba na dzień. Powiedziała, że tak nie da się wyżyć. Zwyczajnie to nie...

ComIN | 2014-10-27
Przeczytana: 27 października 2014

"Przekonałem się wielokrotnie, że człowiek jest ludzki w ludzkich warunkach, i uważam za upiorny nonsens naszych czasów próby sądzenia go według uczynków, jakich dopuścił się w warunkach nieludzkich - tak jakby wodę można było mierzyć ogniem, a ziemię piekłem."

Należy przyznać, że Grudziński miał niesamowity talent do pisania. Jego styl mnie fascynuje.
Treść książki, oparta na faktach, pozwala czytelnikowi poznać fragment historii, spisanej w tak genialny sposób.
Nie ukrywam, że wkurzały mnie wstawki w języku rosyjskim bądź niemieckim (bo wtedy zupełnie nic nie rozumiałam - co za wstyd).
Tytuł "Inny świat" wziął swą nazwę nie bez powodu, autor chciał ukazać warunki, w jakich żył w latach 1940-1942. W obozie sowieckim panowały warunki nie do pomyślenia, warunki w których nie da się żyć - a jednak oni żyli, oni pracowali, oni rozmawiali, a przede wszystkim walczyli. Więźniowie pracowali ponad normy, Ci którzy pracowali mniej, dostawali mniejsze racje żywnościowe, to niekiedy...

Michał | 2015-05-19
Przeczytana: 18 maja 2015

Nie chciałem wyjść na ignoranta, dlatego przeczytałem tę książkę do końca. Żeby nikt mi nie zarzucił nieznajomości historii bądź zarozumialstwa.

Jednak książkę czytało mi się strasznie. I pomyśleć, że miałem zarzuty co do "Jądra ciemności", z którego wiem i pamiętam wszystko. Tutaj jest idealnie na odwrót. Całkowity przesyt informacji, czytelnik się gubi. Męczyło mnie czytanie "Innego świata". Chociaż sama historia w sobie była interesująca (NIELICZNE rozdziały nawet mi się dobrze czytało), to jednak jej wykonanie... okropne, żeby nie powiedzieć "beznadziejne". Rosyjskie cytaty, wtrącenia, słówka/półsłówka - w ogóle nie wytłumaczone, przez co od razu czytelnik gubi wątek. Za dużo postaci naraz, wiele z nich nawet nie zostało nazwanych... Przykre, że taka historia - ciekawa, niesamowicie przydatna i uzmysławiająca nieuświadomionych - została przekazana w taki sposób... A szkoda, bo z wcześniejszych zapowiedzi nie mogłem się doczekać. Jestem zawiedziony.

Nyscirre | 2011-10-15

Zdecydowanie utwór godny polecenia, i właściwie - przynajmniej w moim odczuciu - pozycja obowiązkowa dla każdego człowieka utożsamiającego się z Polską i Polakami. Szkoły dość często w sposób okrojony podają prawdę, która miała miejsce w tamtych czasach, a na samych lekcjach historii jest już zbyt późny termin w klasach trzecich, by poświęcić stuprocentową uwagę tematom wojny światowej.
Chociaż z początku mnie samej trudno było przebrnąć przez tekst, w pewnym momencie zdałam sobie sprawę, że treść naprawdę wciąga. Słusznie, zauważa się momentami zbyt podniosły, poetycki ton, ale traktując go wizualnie - naprawdę ułatwia zobrazowanie i wyklarowanie obrazu panującego w obozach.
Z pewnością książka nie dla wszystkich, ale jak wspomniałam na początku - w moim odczuciu każdy patriota powinien mieć na koncie przeczytany "Inny świat".

Paweł | 2010-07-16
Przeczytana: 2010 rok

Mieliśmy w III klasie liceum przeczytać "Inny Świat" tuż po opowiadaniach Borowskiego. Muszę przyznać że dla mnie książka Herlinga-Grudzińskiego jest o wiele lepsza. Historie przytoczone przez Polaka są naprawdę wzruszające i obrazują to co działo się w obozach znakomicie. Fajne jest też zakończenie- podkreślenie różnicy między dwoma światami. O wiele bardziej odpowiada mi też rodzaj człowieka w obozie przedstawiony przez Herlinga-Grudzińskiego niż Borowskiego. Bo warto bardziej podziwiać ludzi, którzy jednak zachowywali w sobie resztki człowieczeństwa. Co dziwne, książkę, mimo że nie ma prawie zupełnie dialogów, czyta się bardzo szybko i zupełnie się nie dłuży.

Ola | 2014-10-17
Przeczytana: 17 października 2014

Czy da się o tej książce powiedzieć więcej niż powiedziano?
''Inny świat'' to powieść, której nie się wymazać z pamięci. Nawet ja, jako osoba absolutnie niewzdychająca do literatury wojennej, muszę przyznać, że dałam się wciągnąć w ten okrutny, jakże inny świat. Niesiona ciekawością, niedowierzaniem i rosnącym przerażeniem przebrnęłam przez te wszystkie ludzkie niegodziwości i wstyd się przyznać, ale jedną z pierwszych myśli, które przyszły mi do głowy było: Dziękuję, że nie przyszło mi żyć w tych czasach.
Lektura obowiązkowa.

Daniel | 2015-01-08
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 15 marca 2005

To była jedna z pierwszych książek czytanych przy wejściu w dorosłe życie. Ponieważ ta książka była jedną z tych użytych w pracy maturalnej, czytałem ją dokładnie. I chociaż minęło 15 lat z górką, wiem, że wywarła na mnie duży wpływ.

To jak ideologicznie trzymało się przy życiu zniszczonych psychicznie wieźniów... Żywe obrazy i przytoczenie scen z codziennej walki przenosiło mnie w tamte czasy, ubierało w pasiaste ubrania. W tej książce, byłem z nimi, jadłem z nimi, czasem walczyłem z nimi o chleb.

zobacz kolejne z 19602
Na półkach