7,36 (12103 ocen i 417 opinii)
83-08-03462-4

Inne wydania

Lekcja literatury z Gustawem Herlingiem-Grudzińskim i Włodzimierzem Boleckim. Wydane po raz pierwszy w 1953 roku w Londynie i wznawiane wielokrotnie wspomnienia Gustawa Herlinga - Grudzińskiego z sowieckiego łagru w Jercewie pod Archagielskiem ukazują się w serii Lekcja Literatury poprzedzone niezwykle interesującą rozmową, jaką z autorem książki przeprowadził znakomity znawca jego...

Lekcja literatury z Gustawem Herlingiem-Grudzińskim i Włodzimierzem Boleckim.

Wydane po raz pierwszy w 1953 roku w Londynie i wznawiane wielokrotnie wspomnienia Gustawa Herlinga - Grudzińskiego z sowieckiego łagru w Jercewie pod Archagielskiem ukazują się w serii Lekcja Literatury poprzedzone niezwykle interesującą rozmową, jaką z autorem książki przeprowadził znakomity znawca jego twórczości, Włodzimierz Bolecki. Książka Gustawa Herlinga - Grudzińskiego obok nieprzeciętnych walorów literackich jest przede wszystkim - co podkreśla w rozmowie Autor - dokumentalną relacją ofiary, kronikarza i badacza instytucji i mechanizmów sowieckiego "innego świata" zbudowanego na utopijnej, zbrodniczej ideologii totalitarnej.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2003

Sklep
Format
Cena

Mogą Ciebie również zainteresować

• Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
  • Złączeni
  • Inteligencja osobowościowa. Jak osobowość wpływa na nasze życie
  • Sekret Sonji
  • Z jednym wyjątkiem
  • Pół świata
  • Nie ma nieba
  • Dom po drugiej stronie lustra
  • Ekspozycja
  • Silver. Powrót na Wyspę Skarbów
  • Oddam ci słońce
  • Podziemny labirynt
Krótkie wywiady z paskudnymi ludźmi
David Foster Wallace

8 (9 ocen i opinii)
Złączeni
Carol Cassella

6 (3 ocen i opinii)
Inteligencja osobowościowa. Jak osobowość wpływa na nasze życie
John D. Mayer

7,5 (6 ocen i opinii)
Nie ma nieba
Jolanta Kosowska

8,57 (7 ocen i opinii)
Dom po drugiej stronie lustra
Vanessa Tait

6,4 (10 ocen i opinii)
Ekspozycja
Remigiusz Mróz

8,4 (5 ocen i opinii)
Silver. Powrót na Wyspę Skarbów
Andrew Motion

Podziemny labirynt
James Rollins

6,32 (73 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników (19793)
infrared | 2013-10-26

To nie jest dzieło literackie, to jest świadectwo historii.
Świadectwo tego, jak bardzo człowiek, istota rozumna, pan i władca świata, potrafi się upodlić. Zarówno jako kat, jak i ofiara.

Czasami czytanie boli, uświadamia nam rzeczy, o których nie chcemy wiedzieć, otwiera oczy szerzej i bezpardonowo zmusza do zastanowienia.
Jak my zachowalibyśmy się w takich sytuacjach? Oby nigdy nie było nam dane się dowiedzieć.

Dominika | 2014-02-14

Jest to jedna z niewielu lekturą, którą czytałam bez ,,zmuszania się''. Miałam do przeczytania wybrane opowiadania i muszę przyznać, ze bardzo zainteresowałam się losami więźniów sowieckich obozów. Kiedy czytałam tę książkę i te wszystkie okropieństwa, które działy się w łagrach to aż ciarki przechodzą mi po plecach. Dziękuję Bogu, że my żyjemy w spokojnych czasach. Polecam przeczytać, na prawdę warto.

Kulturalna | 2013-02-16
Na półkach: Przeczytane, Lektury
Przeczytana: 27 stycznia 2013

Cieszę się, że w okrojonym kanonie licealnych lektur znalazło się miejsce na Inny Świat. Dopiszcie do niej jeszcze Archipelag GUŁag oraz Wykop Płatnowa i będziemy mieć prawdziwy obraz sowieckiego systemu, którego byliśmy pozbawieni przez 50 lat komunizmu.

Szitzu | 2015-01-10
Przeczytana: 07 stycznia 2015

Przez całe swoje raczej krótkie życie genialnie udawało mi się unikać sowieckich obozów zagłady. Nie w sposób dosłowny oczywiście, ale metaforyczny. Wiedząc, z czym to się je, o czym opowiada, unikałam przez ostatnie dni książek non-fiction w obawie zniszczenia sobie humoru czy chociaż jego namiastki. Ale nadszedł taki dzień, kiedy okazało się, że nie ma możliwości odkładać tej lektury dalej. Czas zmierzyć się z koszmarem. I oto jestem.

Prawdę powiedziawszy, nie wiem od czego mam zacząć. Chciałabym, by ta recenzja wyglądała na przemyślaną (skoro myślę o tym wszystkim od połowy książki) i taką była. Niemniej jednak, czuję pewną niemożność. Najchętniej darowałabym sobie całą tę recenzję, przeszła dalej i udawała, że nic się nie stało. Ale nie mogę.

W wieku 21 lat młody Gustaw Herling-Grudziński trafia do jednego z sowieckich obozów. Poprzez więzienia w Witebsku, Leningradzie i Wołogdzie, trafia do łagru w Jercewie. 20 stycznia 42 roku, po podjęciu dramatycznej głodówki procesyjnej...

Littleveronica | 2012-02-05
Przeczytana: 04 lutego 2012

"Inny świat" Herlinga-Grudzińskiego to zbiór wspomnień z sowieckiego obozu pracy, w którym autor spędził kilka pierwszych lat II wojny światowej. W świadomości dzisiejszej młodzieży najbardziej zakorzeniła się wiedza na temat niemieckich sposobów na pozbawianie ludzi godności - czego największym symbolem stał się Auschwitz Birkenau. Myślę, że "Inny świat" jest o tyle ciekawy i wartościowy, iż pokazuje drugą stronę piekła. Przewracając strony tej książki, uświadamiamy sobie, że sowieckie łagry były takimi samymi wylęgarniami zbrodni, poniżenia i nienawiści, jak niemieckie obozy koncentracyjne.
Mimo iż wiele osób nie jest zainteresowanych wojną, jej przyczynami i przebiegiem, to sądzę, że powieść Grudzińskiego rzeczywiście warto jest przeczytać. Autor bowiem pokazuje nam lata wojenne od kuchni. Strona po stronie opisuje życie więźniów, którzy trafiali do obozów przymusowej pracy często bez prawdziwego powodu, na podstawie całkowicie zmyślonego zeznania lub w konsekwencji...

Bruinen | 2012-09-04
Przeczytana: marzec 2010

Nie lubię lektur szkolnych. Pamiętam, jak nasza nauczycielka od polskiego zbuntowała się, gdy okazało się, że właśnie tej pozycji nikt nie przeczytał. Całą godzinę lekcyjną czytałem... I niestety się wciągnąłem.
Dlaczego niestety? Bo szczerze nienawidzę literatury wojennej i czytania o tych wszystkich przeżyciach w łagrach, gettach i obozach koncentracyjnych. Wszelkiej niesprawiedliwości jaka tam człowieka dopadła i ukazaniu jak podłym może być jeden człowiek wobec drugiego. Jacy bezduszni stajemy się w takich sytuacjach.
No i co? Książka mnie pochłonęła, choć zarazem bolało bardzo przedzieranie się z bohaterem przez "zaciśnięte szczęki świata".
W niektórych momentach, książka bywa druzgocąca, jak choćby rozmowa z Żydem, którego imienia teraz nie pamiętam.
Jak na lekcji opowiadała moja nauczycielka, próbowała ona jeść takie racje żywnościowe jak w łagrach i jadła te najlepsze- micha gęstej kaszy i bochen chleba na dzień. Powiedziała, że tak nie da się wyżyć. Zwyczajnie to nie...

ComIN | 2014-10-27
Przeczytana: 27 października 2014

"Przekonałem się wielokrotnie, że człowiek jest ludzki w ludzkich warunkach, i uważam za upiorny nonsens naszych czasów próby sądzenia go według uczynków, jakich dopuścił się w warunkach nieludzkich - tak jakby wodę można było mierzyć ogniem, a ziemię piekłem."

Należy przyznać, że Grudziński miał niesamowity talent do pisania. Jego styl mnie fascynuje.
Treść książki, oparta na faktach, pozwala czytelnikowi poznać fragment historii, spisanej w tak genialny sposób.
Nie ukrywam, że wkurzały mnie wstawki w języku rosyjskim bądź niemieckim (bo wtedy zupełnie nic nie rozumiałam - co za wstyd).
Tytuł "Inny świat" wziął swą nazwę nie bez powodu, autor chciał ukazać warunki, w jakich żył w latach 1940-1942. W obozie sowieckim panowały warunki nie do pomyślenia, warunki w których nie da się żyć - a jednak oni żyli, oni pracowali, oni rozmawiali, a przede wszystkim walczyli. Więźniowie pracowali ponad normy, Ci którzy pracowali mniej, dostawali mniejsze racje żywnościowe, to niekiedy...

Nyscirre | 2011-10-15

Zdecydowanie utwór godny polecenia, i właściwie - przynajmniej w moim odczuciu - pozycja obowiązkowa dla każdego człowieka utożsamiającego się z Polską i Polakami. Szkoły dość często w sposób okrojony podają prawdę, która miała miejsce w tamtych czasach, a na samych lekcjach historii jest już zbyt późny termin w klasach trzecich, by poświęcić stuprocentową uwagę tematom wojny światowej.
Chociaż z początku mnie samej trudno było przebrnąć przez tekst, w pewnym momencie zdałam sobie sprawę, że treść naprawdę wciąga. Słusznie, zauważa się momentami zbyt podniosły, poetycki ton, ale traktując go wizualnie - naprawdę ułatwia zobrazowanie i wyklarowanie obrazu panującego w obozach.
Z pewnością książka nie dla wszystkich, ale jak wspomniałam na początku - w moim odczuciu każdy patriota powinien mieć na koncie przeczytany "Inny świat".

Ola | 2014-10-17
Przeczytana: 17 października 2014

Czy da się o tej książce powiedzieć więcej niż powiedziano?
''Inny świat'' to powieść, której nie się wymazać z pamięci. Nawet ja, jako osoba absolutnie niewzdychająca do literatury wojennej, muszę przyznać, że dałam się wciągnąć w ten okrutny, jakże inny świat. Niesiona ciekawością, niedowierzaniem i rosnącym przerażeniem przebrnęłam przez te wszystkie ludzkie niegodziwości i wstyd się przyznać, ale jedną z pierwszych myśli, które przyszły mi do głowy było: Dziękuję, że nie przyszło mi żyć w tych czasach.
Lektura obowiązkowa.

Daniel | 2015-01-08
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 15 marca 2005

To była jedna z pierwszych książek czytanych przy wejściu w dorosłe życie. Ponieważ ta książka była jedną z tych użytych w pracy maturalnej, czytałem ją dokładnie. I chociaż minęło 15 lat z górką, wiem, że wywarła na mnie duży wpływ.

To jak ideologicznie trzymało się przy życiu zniszczonych psychicznie wieźniów... Żywe obrazy i przytoczenie scen z codziennej walki przenosiło mnie w tamte czasy, ubierało w pasiaste ubrania. W tej książce, byłem z nimi, jadłem z nimi, czasem walczyłem z nimi o chleb.

zobacz kolejne z 19783
Na półkach