Okładka książki Inny świat

Wydawnictwo Literackie
83-08-03462-4
typ
papier
7,35 (11310 ocen i 392 opinie)

Opis książki

Lekcja literatury z Gustawem Herlingiem-Grudzińskim i Włodzimierzem Boleckim. Wydane po raz pierwszy w 1953 roku w Londynie i wznawiane wielokrotnie wspomnienia Gustawa Herlinga - Grudzińskiego z sowieckiego łagru w Jercewie pod Archagielskiem ukazują się w serii Lekcja Literatury poprzedzone niezwykle interesującą rozmową, jaką z autorem książki przeprowadził znakomity znawca jego...

Lekcja literatury z Gustawem Herlingiem-Grudzińskim i Włodzimierzem Boleckim.

Wydane po raz pierwszy w 1953 roku w Londynie i wznawiane wielokrotnie wspomnienia Gustawa Herlinga - Grudzińskiego z sowieckiego łagru w Jercewie pod Archagielskiem ukazują się w serii Lekcja Literatury poprzedzone niezwykle interesującą rozmową, jaką z autorem książki przeprowadził znakomity znawca jego twórczości, Włodzimierz Bolecki. Książka Gustawa Herlinga - Grudzińskiego obok nieprzeciętnych walorów literackich jest przede wszystkim - co podkreśla w rozmowie Autor - dokumentalną relacją ofiary, kronikarza i badacza instytucji i mechanizmów sowieckiego "innego świata" zbudowanego na utopijnej, zbrodniczej ideologii totalitarnej.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2003

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Frederik | 2014-12-09
Przeczytana: 2012 rok

Archipelag Gulag w polskim wydaniu. Czytanie szlo ciezko,ze wzgledu na...wielkosc liter. Wydanie, ktore posiadam to przedruk z
"Kultury Parsyskiej" wydany przez oficyne "NOWA". Literki malenkie a ja stary zgred sie okropnie meczylem. :)Ale ksiazka dobra

Ika | 2010-10-28
Przeczytana: 1991 rok

Wstrząsająca, piękna.. Jako nastolatka prawie nie znałam najnowszej historii Polski (wstyd :-( ). To dzięki mojej polonistce i czytaniu literatury wtedy jeszcze nie do zdobycia, uczyłam się dziejów najnowszych...

Madzia | 2010-11-20

Czytając tę książkę człowiek dziwi się jak wiele można znieść, by przeżyć. Warta czasu jaki trzeba na nią przeznaczyć.

Ruda | 2010-10-24

Niesamowita książka. miejscami derastyczna, ale napisana w sposób ciekawy i wciągający.

weyra | 2011-04-13

Brrr.. wszystkie tego typu książki wywołują we mnie zimny dreszcz.

Shino11 | 2014-09-16

Obecnie nie jest to odpowiednia lektura szkolna. Nie dla tych czasów.
Jest to książka, która powinna być brana do ręki tylko przez tych, którzy mają chęci, by ją przeczytać i są odpowiednio do niej nastawieni, no i przede wszystkim mają uczucia, wartości i poukładane te wartości na miarę dojrzałego człowieka.

Młodzi ludzie są coraz bardziej obojętni i emocjonalnie opustoszali, niezdolni do empatii, przeżywania i wczuwania się w skórę postaci, z którymi stykają się w książce lub co najwyżej streszczeniu książki.
Powracanie do przeszłości, historii w celu, by pamiętać... Wiedzieć, że coś takiego miało miejsce.
Nie ma to sensu na lekcjach, bo zwykle jest to odrobienie obowiązku- omówić, sztucznie podyskutować, posłuchać nauczyciela, poudawać smutek, współczucie, zadumę nad losami fikcyjnych ludzi, a wraz z dzwonkiem wyjść i zapomnieć, wrócić do hałasu, imprez, barwnej codzienności współczesności, śmiesznych problemów i powierzchownych rozmówek na powierzchowne tematy.
Przeżyłam...

Edeita | 2014-02-24

Przy tego typu lekturach, opowiadających czyste fakty z czyjegoś życia, ciężko jest mi wystawić jakąś opinię. Prawdopodobnie jest to spowodowane tym, że w moim przekonaniu leży fakt, iż nie da się ocenić wspomnień i doświadczeń. Jednak postanowiłam zrobić wyjątek potwierdzający regułę i spróbować swoich sił w recenzji Innego świata.

Witebsk-Leningrad-Wołogda
Dla tych, którzy z książką styczności jeszcze nie mieli - jest to lektura o pobycie autora w łagrach sowieckich. Jest to czysty spis wydarzeń z tamtego okresu wraz z psychologicznymi rozważaniami. W trakcie czytania poznajemy nie tyle zwyczaje obozowe, ale również historie innych więźniów, które autor zapamiętał i spisał w późniejszym czasie (książka została napisana w latach 1949-1950).
Zdawałoby się, że to kolejna literatura wojenna, więc nic specjalnego, w końcu o wojnie zdajemy się wiedzieć najwięcej z całej historii, której uczymy się w szkole. Jednak, czy należy oceniać tą samą miarką doświadczenia z obozów, które były...

Littleveronica | 2012-02-05
Przeczytana: 04 lutego 2012

"Inny świat" Herlinga-Grudzińskiego to zbiór wspomnień z sowieckiego obozu pracy, w którym autor spędził kilka pierwszych lat II wojny światowej. W świadomości dzisiejszej młodzieży najbardziej zakorzeniła się wiedza na temat niemieckich sposobów na pozbawianie ludzi godności - czego największym symbolem stał się Auschwitz Birkenau. Myślę, że "Inny świat" jest o tyle ciekawy i wartościowy, iż pokazuje drugą stronę piekła. Przewracając strony tej książki, uświadamiamy sobie, że sowieckie łagry były takimi samymi wylęgarniami zbrodni, poniżenia i nienawiści, jak niemieckie obozy koncentracyjne.
Mimo iż wiele osób nie jest zainteresowanych wojną, jej przyczynami i przebiegiem, to sądzę, że powieść Grudzińskiego rzeczywiście warto jest przeczytać. Autor bowiem pokazuje nam lata wojenne od kuchni. Strona po stronie opisuje życie więźniów, którzy trafiali do obozów przymusowej pracy często bez prawdziwego powodu, na podstawie całkowicie zmyślonego zeznania lub w konsekwencji...

Hiu-ga | 2013-12-09
Na półkach: Przeczytane, Proza

Nie przepadam za literaturą II wojny światowej i chętnie wykreśliłabym podobne pozycje z mojej prywatnej biblioteczki, gdyby podstawa programowa nie wymagała ode mnie zapoznania się z nimi, toteż nie będę się zbytnio produkować. Jeśli miałabym ocenić "Inny świat" pod względem technicznym, wypadłby o wiele lepiej od prozy Borowskiego - temat został tu przedstawiony w sposób interesujący, ponadto Grudziński wydał mi się bardziej przenikliwym obserwatorem, a jego przemyślenia szczerze mnie zainteresowały. Co się zaś tyczy tematyki... Tak, to tyle w tej sprawie.

Przedkładam "Inny świat" nad opowiadania Borowskiego z jeszcze jednego powodu. Grudzińskiemu, mimo że przeżył w obozie istne piekło, udało się podźwignąć z popiołów, odnaleźć w sobie z powrotem ludzkie uczucia, "wyjść na prostą". Przeszłość odcisnęła głęboki ślad w jego psychice, ale nie naruszyła duszy. Borowski w swojej prozie wydał mi się pusty, wypalony. Oświęcim zabił w nim wszystko. Nie pozostał nawet cień nadziei... a...

PanicDemonic | 2011-02-22
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 22 lutego 2011

Świetna. Czytałam książki o życiu w obozie koncentracyjnym, w getcie... Ta jest jednak opisem czegoś zupełnie innego, jednak równie okrutnego. Czytając ją widziałam to co się dzieje, czułam zapach, czasami zamykałam książkę z wrażenia podążając wzrokiem po ścianie, potrzebując chwili odpoczynku, rozmyślania nad tym co przeczytałam. Dobija realizmem, prostotą, ukazuje naprawdę INNY ŚWIAT. Świat braku wstydu, załatwiania się pod siebie i gwałtu, który następnego dnia staje się seksem uprawianym z miłości. Ukazuje jak człowiek zmienia się w obliczu braku jedzenia, nadmiernego wysiłku fizycznego, bólu. Ciężko jest ocenić to, co opisywał autor w tej książce. To przede wszystkim bardzo trudne wspomnienia, które są faktami. Książka zmusza więc do myślenia. Zmusza do zastanowienia się nad tym, iż my jesteśmy wolni, iż nam żyje się lepiej. Kieruje myśli jednak również w drugą stronę - przecież w niektórych miejscach na świecie takie rzeczy dzieją się nadal!! Najlepszym przykładem jest Korea...

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Na półkach
Kalendarium literackie
  • Lemony Snicket
    45. rocznica
    urodzin
    Czasem wystarczy powiedzieć głośno, że się czegoś nienawidzi, i usłyszeć, że ktoś się z nami zgadza, aby poczuć się lepiej nawet w najgorszej sytuacji.
  • Chris Wooding
    38. rocznica
  • Wiesław Wernic
    109. rocznica
  • Leena Krohn
    68. rocznica
    urodzin
    Ten, kto wraca, jest zawsze kimś innym niż ten, który odszedł.
  • Michel de Montaigne
    482. rocznica
    urodzin
    Nie mam tego w charakterze, aby mnie gniewało, gdy spotkam się z różnicą w zdaniach i abym nie mógł ścierpieć towarzystwa ludzi, dlatego, że myślą i rozumują odmiennie niż ja. Raczej znajduję to bardziej osobliwym gdy się trafi na zgodność w usposobieniach i zamiarach. I nigdy nie było na świecie dw... pokaż więcej
  • Janusz Meissner
    37. rocznica
    śmierci
    Mizerne są zamierzenia ludzkie wobec niezłomnych postanowień losu.
  • Józef Wittlin
    39. rocznica
    śmierci
    Stary dziad - Dunaj szumiał za Prateren jak zwykle i zanosił do morza, do Czarnego - swój wieczny spokój na przechowanie. Ostatnia fala dunajowa zabrała ze sobą na wieki uroczą melodię tego miasta, melodięm która już nie wróci, jak nie powróci nigdy do serca dobra krew, wytoczona z ludzi.
  • Carmen Laforet
    11. rocznica
    śmierci
    Może sens życia dla kobiety polega wyłącznie na tym, że ktoś ją odkryje, spojrzy na nią w taki sposób, że ona sama poczuje się ładna i promienna?
  • Kornel Filipowicz
    25. rocznica
    śmierci
    Od dzieciństwa słyszałam z ust mojej mamy i ciotek na temat mężczyzn takie zdanie, że mężczyźni są jak dzieci, że chcieliby się całe życie bawić, że ma się z nimi tylko kłopot, pożytek z nich niewielki, a przyjemność wątpliwa.
  • Henryk Rzewuski
    149. rocznica