Okładka książki Inny świat

Wydawnictwo Literackie
83-08-03462-4
typ
papier
7,34 (10763 ocen i 358 opinii)

Opis książki

Lekcja literatury z Gustawem Herlingiem-Grudzińskim i Włodzimierzem Boleckim. Wydane po raz pierwszy w 1953 roku w Londynie i wznawiane wielokrotnie wspomnienia Gustawa Herlinga - Grudzińskiego z sowieckiego łagru w Jercewie pod Archagielskiem ukazują się w serii Lekcja Literatury poprzedzone niezwykle interesującą rozmową, jaką z autorem książki przeprowadził znakomity znawca jego twórczości, Wł...

Lekcja literatury z Gustawem Herlingiem-Grudzińskim i Włodzimierzem Boleckim.

Wydane po raz pierwszy w 1953 roku w Londynie i wznawiane wielokrotnie wspomnienia Gustawa Herlinga - Grudzińskiego z sowieckiego łagru w Jercewie pod Archagielskiem ukazują się w serii Lekcja Literatury poprzedzone niezwykle interesującą rozmową, jaką z autorem książki przeprowadził znakomity znawca jego twórczości, Włodzimierz Bolecki. Książka Gustawa Herlinga - Grudzińskiego obok nieprzeciętnych walorów literackich jest przede wszystkim - co podkreśla w rozmowie Autor - dokumentalną relacją ofiary, kronikarza i badacza instytucji i mechanizmów sowieckiego "innego świata" zbudowanego na utopijnej, zbrodniczej ideologii totalitarnej.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2003

Polecamy

Opinie czytelników
Marcin | 2014-01-15
Przeczytana: 15 stycznia 2014

Bardzo specyficzna książka. Uważam, że nie jest ona przeznaczona dla każdego. Wyznacznikiem tego czy ktoś powinien ją przeczytać nie jest wiek a moim zdaniem dojrzałość emocjonalna, życiowa i jakaś wiedza historyczna (podstawowa). Czytając ją jestem w stanie powiedzieć, że zszokowała mnie historia Pana Gustawa. Wiedziałem co to było NKWD, czym były łagry... ale nie zdawałem sobie sprawy z tego co Ci ludzie tam czują... W trakcie czytanie tej książki nasunęło mi się jedno konkretne pytanie. Czy zachowanie tych ludzi można oceniać jako ludzkie? (donosy, morderstwa, gwałty) W zdecydowanej większości nie... Ludzie, którzy zostali obdarci z człowieczeństwa nie powinni być poddawani ocenie jako normalnie żyjący obywatele. Teraz się nasuwa kolejne pytanie, skoro nie oceniać ich jako ludzi, to jako kogo? a może jako coś? Nie potrafiłem znaleźć odpowiedzi na to pytanie... Być może jak za kilka lat sięgnę po tą pozycję to znajdę odpowiedź... Może pojawią się następne pytania...

zyta | 2013-10-20
Przeczytana: 15 października 2013

Lekcja historii i pokory. Świetnie napisana książka. Literatura faktu bez próby rozklejania czytelnika.Surowość strasznych czasów, dzięki swej rzeczowości, nie pozwala na oderwanie sie od literatury, strasznie przejmująca, wręcz paraliżująca, stawiająca nas do pionu. Lekcja bycia silnym, honorowym. W trudnych czasach nie ma miejsca na rozmamłanie. Może jednak częściej powinno się czytać, nie koniecznie to co łatwe i przyjemne, wtedy życie bardziej smakuje, można je celebrować i cieszyć się byciem a nie uganiać się za" kolorową płytkością" rzeczy i pseudouczuć.

Ola | 2014-10-17
Przeczytana: 17 października 2014

Czy da się o tej książce powiedzieć więcej niż powiedziano?
''Inny świat'' to powieść, której nie się wymazać z pamięci. Nawet ja, jako osoba absolutnie niewzdychająca do literatury wojennej, muszę przyznać, że dałam się wciągnąć w ten okrutny, jakże inny świat. Niesiona ciekawością, niedowierzaniem i rosnącym przerażeniem przebrnęłam przez te wszystkie ludzkie niegodziwości i wstyd się przyznać, ale jedną z pierwszych myśli, które przyszły mi do głowy było: Dziękuję, że nie przyszło mi żyć w tych czasach.
Lektura obowiązkowa.

calvatus | 2013-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2013

Poruszające świadectwo człowieka, który przetrwał piekło sowieckich łagrów; opowieść o walce ze samym sobą, kiedy pragnienie życia i wolności pozostawione jest bez nadziei; próba odpowiedzi na pytanie o godność człowieka i moralność w czasach wojny; naturalistyczny obraz nieusprawiedliwionego okrucieństwa i bezweględności systemu politycznego w sowieckiej Rosji.

Czyta się dość dobrze, chociaż wiadomo, że tematyka nie należy do przyjemnych.

Klaudia | 2014-08-25

Gdy czyta się tą książkę rzeczywiście przenosi się w inny świat. Świat okrucieństwa i bólu. Pamiętam, że podczas czytania miałam wrażenie, że również czuję to zimno, które czuli mieszkańcy łagru pracując w śniegu bez butów. Książkę czytałam jako lekturę w liceum i zastanawiałam się czy nie jestem zbyt młoda żeby czytać tak przerażające rzeczy, ale teraz myślę, że bardzo dobrze, że ta książka jest lekturą, bo każdy powinien ją przeczytać.

KatiEmm | 2013-03-05
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 04 marca 2013

Na początku ciężko mi się czytało. Myliły mi się nazwiska postaci i ich losy. Drażniło mnie też to, że autor tak mało mówi o sobie, na szczęście sytuacja ta się zmieniła i od momentu głodówki bohatera powieść bardzo mnie ciekawiła i z głębokim zainteresowaniem śledziłam jego dalsze losy. Natomiast patrząc już ogółem na utwór muszę powiedzieć, że jest naprawdę bardzo dobry. Dzięki tej lekturze ze szczegółami możemy poznać tamte czasy...

infrared | 2013-10-26

To nie jest dzieło literackie, to jest świadectwo historii.
Świadectwo tego, jak bardzo człowiek, istota rozumna, pan i władca świata, potrafi się upodlić. Zarówno jako kat, jak i ofiara.

Czasami czytanie boli, uświadamia nam rzeczy, o których nie chcemy wiedzieć, otwiera oczy szerzej i bezpardonowo zmusza do zastanowienia.
Jak my zachowalibyśmy się w takich sytuacjach? Oby nigdy nie było nam dane się dowiedzieć.

Kinga | 2014-04-24

Po przeczytaniu "Zdążyć przed Panem Bogiem" czy opowiadań Borowskiego, zdecydowanie najbardziej podobał mi się "Inny świat".
Trudno tu mówić o podobaniu się kiedy ludzie umierają, i wszędzie bied, brud, głód. Ale wydaje mi się, że właśnie ta książka to wszystko najlepiej pokazuje.
To właśnie ta książka ma coś takiego.

Aneladgam | 2014-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2014

Warta przeczytania i tyle.
Nie opiszę książki która jest bolesnym wspomnieniem z obozu Sowieckiego, nie może mi się podobać lub nie, bo jest to prawda,autentyczne świadectwo człowieka (tutaj autora) który przeżył i zdaje relację.Nie obejmę rozumem tego co przeżył, ale serdecznie współczuję i gorąco polecam lekturę.

Anna | 2011-12-04
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: grudzień 2011

Książkę czyta się jednym tchem- pokazuje ona życie w sowieckim łagrze właściwie od momentu aresztowania do wyjścia. Momentami brutalna, ale naprawdę wiernie odzwierciedla tamten czas. Uważam, że każdy powinien ją przeczytac, szczególnie dla zakończenia- które może nie jest wesołe, ale dla mnie najpiękniejsze.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto