2 335
4 408
1 499
83-08-03462-4

Inne wydania

Lekcja literatury z Gustawem Herlingiem-Grudzińskim i Włodzimierzem Boleckim. Wydane po raz pierwszy w 1953 roku w Londynie i wznawiane wielokrotnie wspomnienia Gustawa Herlinga - Grudzińskiego z sowieckiego łagru w Jercewie pod Archagielskiem ukazują się w serii Lekcja Literatury poprzedzone niezwykle interesującą rozmową, jaką z autorem książki przeprowadził znakomity znawca jego...

Lekcja literatury z Gustawem Herlingiem-Grudzińskim i Włodzimierzem Boleckim.

Wydane po raz pierwszy w 1953 roku w Londynie i wznawiane wielokrotnie wspomnienia Gustawa Herlinga - Grudzińskiego z sowieckiego łagru w Jercewie pod Archagielskiem ukazują się w serii Lekcja Literatury poprzedzone niezwykle interesującą rozmową, jaką z autorem książki przeprowadził znakomity znawca jego twórczości, Włodzimierz Bolecki. Książka Gustawa Herlinga - Grudzińskiego obok nieprzeciętnych walorów literackich jest przede wszystkim - co podkreśla w rozmowie Autor - dokumentalną relacją ofiary, kronikarza i badacza instytucji i mechanizmów sowieckiego "innego świata" zbudowanego na utopijnej, zbrodniczej ideologii totalitarnej.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2003

• Owieczki dobre, owieczki złe
  • Obce dziecko
  • Ślepy trop
  • Malfetto. Drużyna Róży
  • Hotel Bankrut
  • Saga Ognia i Wody. Księga trzecia: Mroczny Przypływ
  • Pamiętnik Mary Berg. Relacja o dorastaniu w warszawskim getcie

8 (3 ocen i opinii)
Hotel Bankrut
Magdalena Żelazowska

7,79 (14 ocen i opinii)
Saga Ognia i Wody. Księga trzecia: Mroczny Przypływ
Jennifer Donnelly

W obcej skórze
Sarah Hilary

8 (3 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Marlena | 2011-04-08

Jak to jest by w łagrze? Z dala od rodziny? Jak to jest oglądać powolne dziczenie towarzyszy ? Jak to jest harować praktycznie za nic..? Cholernie trudno. Dzięki autorowi możemy przenieść się w tamto miejsce. Zimne, mroźne, nieprzyjazne, zawszone.

Historia bardzo trudna bo prawdziwa. Autor jest świetnym pisarzem. Opowiada o swojej historii w specyficzny sposób. Czasami mam wrażenie, że jak psycholog. analizuje zachowanie innych, próbuje wyjaśni czytelnikowi jak tam jest. Co sprawia, że człowiek aż tak się zmienia. Marne racje jedzenia, ciężka, wyniszczająca wręcz praca?

Na ile można się upodlić, na ile poświęcić własny honor, aby pozostać przy życiu..?

Drogi Czytelniku.
Książkę czytałam dawno temu, a mimo to do tej pory ją pamiętam. Traktuje o bardzo ważnym i trudnym temacie, a mimo tego sprawia, że chce się do niej wracać. Co na pewno uczynię.

Ciebie zachęcam do przeczytania.

Reakcjonista | 2015-02-19
Na półkach: Historia, Przeczytane
Przeczytana: 19 lutego 2015

Ta książka bardzo wyraziście ukazuje brutalność i absurdalność systemu Sowietów. To w niej jest dobre. Nie spodobały mi się w niej zaś dwie rzeczy, przez co raczej jej nie polecam. Pierwszą z nich, jest bezkrytyczne podejście autora do rewizjonizmu moralności w obozach. Zaś drugą rzeczą jest sama postać autora, który mimo swojej głodówki i niektórych czynów, podchodzi idealnie pod stwierdzenie profesora Chodakiewicza o „elitach trwania”. Wzorem dla mnie jest generał Władysław Anders, który trafił do łagru tylko przez to, że został postrzelony, a nie dlatego, że uciekał przed frontem na wschód tak jak Gustaw Herling-Grudziński. Również nie mogłem ścierpieć bezczynności autora przy takich sytuacjach jak gwałt bezbronnej dziewczyny jakiego dokonała banda Kowala.

Koralik_Karoliny | 2015-12-01

"Inny świat" to książka, którą przeczytałam w maturalnej klasie jako lekturę szkolną. Bardzo mną wstrząsnęła i długo nie mogłam po niej dojść do siebie. Była dla mnie chyba nawet większym przeżyciem niż "Opowiadania" Tadeusza Borowskiego.
Gustaw Herling-Gruziński opisał to, co sam przeżył i widział. Przedstawił sowieckie łagry jako piekło na ziemi, inny świat, jaki rządzi się swoimi prawami.
To, że udało mu się przetrwać w tym świecie i nie ulec jego brutalności można uznać za moralne zwycięstwo. I to chyba robi na czytelniku największe wrażenie i budzi wielki podziw.

justi | 2012-02-11
Przeczytana: 10 lutego 2012

Mimo niewyobrażalnego cierpienia fizycznego i psychicznego, autor nie przekazuje czytelnikowi uczucia nienawiści wobec oprawców, ale rzeczowo opisuje stan faktyczny panujący w obozie. Nie osądza, bo wie, że wszelkie oceny nie przystają do świata ludzi systematycznie pozbawianych człowieczeństwa. Skupia się na opisie i to już z wystarcza.

Magda | 2013-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2013

Obozowa codzienność opisana bez ubarwień, w całej swej brutalności, zezwierzęceniu człowieka i marzeniach o wolności. Niektóre sceny przejmujące do głębi serca. Przejmująca i zadziwiająca jednocześnie jest również chęć życia więźniów, mimo "śmierci" dla świata.

monika | 2011-05-19

Przeczytana jeszcze w liceum. Między innymi w oparciu o tę książkę pisałam swoją pracę maturalną. Wstrząsająca i poruszająca. Z chęcią przeczytam ją jeszcze raz

jud123 | 2011-11-19

Przerażająca książka, ale potrzebna. Polecam wszystkim.

Fuzja | 2013-07-11

www.czytajzfantazja.blogspot.com

Inny świat Gustawa Herlinga-Grudzińskiego to chyba jedyna książka, która moje sentymentalne podejście zawdzięcza polskiemu systemowi edukacji. Poznałam tą niesamowitą pozycję literacką jeszcze w czasach liceum, towarzyszyła mi ona podczas pracy nad prezentacją maturalną i długo, długo tkwiła gdzieś w odmętach mojej pamięci. Kiedy ślad po niej zaczął się w moim umyśle zacierać nadszedł idealny moment by przypomnieć sobie lekturę – tym razem w odświeżonej wersji i nowym wydaniu.

Ostatnio jestem na bieżąco z literaturą dotyczącą tak czasów stalinowskiej Rosji, jak przeżyć i wspomnień z rosyjskich łagrów. Dzięki lekturze takich książek jak Szepty. Życie w stalinowskiej Rosji, czy też Poślij chociaż słowo, wszystkie zdobyte informacje na temat działania systemu stalinowskiej dyktatury zaczęły układać mi się w logiczną(?) całość. Herling-Grudziński snuje opowieść na temat swojego osadzenia w rosyjskim łagrze w Jercewie, a tym samym przybliża...

Kurz | 2015-01-10
Przeczytana: 07 stycznia 2015

Przez całe swoje raczej krótkie życie genialnie udawało mi się unikać sowieckich obozów zagłady. Nie w sposób dosłowny oczywiście, ale metaforyczny. Wiedząc, z czym to się je, o czym opowiada, unikałam przez ostatnie dni książek non-fiction w obawie zniszczenia sobie humoru czy chociaż jego namiastki. Ale nadszedł taki dzień, kiedy okazało się, że nie ma możliwości odkładać tej lektury dalej. Czas zmierzyć się z koszmarem. I oto jestem.

Prawdę powiedziawszy, nie wiem od czego mam zacząć. Chciałabym, by ta recenzja wyglądała na przemyślaną (skoro myślę o tym wszystkim od połowy książki) i taką była. Niemniej jednak, czuję pewną niemożność. Najchętniej darowałabym sobie całą tę recenzję, przeszła dalej i udawała, że nic się nie stało. Ale nie mogę.

W wieku 21 lat młody Gustaw Herling-Grudziński trafia do jednego z sowieckich obozów. Poprzez więzienia w Witebsku, Leningradzie i Wołogdzie, trafia do łagru w Jercewie. 20 stycznia 42 roku, po podjęciu dramatycznej głodówki procesyjnej...

Dominik | 2013-01-09
Przeczytana: 08 stycznia 2013

Gustaw Herling-Grudziński to polski pisarz urodzony przed wojną, odznaczony takimi prestiżowymi nagrodami, jak: Nagroda im. J. Paderewskiego, Order Virtuti Militari i Order Orła Białego. Został aresztowany przez NKWD, gdy próbował przedostać się z Grodna na Litwę. Spędził dwa lata w rosyjskich łagrach, a po uwolnieniu mieszkał w wielu miastach Europy, m.in. Londynie, Monachium i Neapolu. Przyłączył się też do armii gen. Andersa i walczył w osławionej bitwie pod Monte Cassino. Swoje przeżycia z czasu wojny i niewoli opisał w książce 'Inny świat'.

Książka jest poruszająca i ukazuje zakazany do pewnego czasu temat i brutalną prawdę o życiu więźniów w rosyjskich obozach. Wiele aspektów jest bardzo wstrząsających, np. lepsze traktowanie i wywyższanie pospolitych przestępców 'urków', oraz skazywanie ludzi zupełnie bez powodu, lub wymyślanie go. Przeżycia Grudzińskiego umożliwiły mu bardzo szczegółowe, realistyczne i pełne naturalizmu opisanie doli więźniów. Czytelnik...

Znalezione w Ninatece: Śródziemnomorski zegar Herlinga-Grudzińskiego

Gustawa Herlinga-Grudzińskiego zastajemy w stanie absolutnego szczęścia. Jest to nietypowa odmiana szczęścia – szczęście w chorobie. Pisarz usprawiedliwia je bliskością morza i śródziemnomorskiego krajobrazu. Zapraszamy do lektury drugiego odcinka cyklu „Znalezione w Ninatece”.

Targi już za nami

Wczoraj o godzinie 17:00 zakończyły się V Warszawskie Targi Książki. Jak podają organizatorzy Stadion Narodowy odwiedziło ponad 60 tys. osób, czyli mniej więcej tyle samo, co przed rokiem. Poniżej krótka relacja z naszego pobytu.