2 357
4 457
1 513
83-08-03462-4

Inne wydania

Lekcja literatury z Gustawem Herlingiem-Grudzińskim i Włodzimierzem Boleckim. Wydane po raz pierwszy w 1953 roku w Londynie i wznawiane wielokrotnie wspomnienia Gustawa Herlinga - Grudzińskiego z sowieckiego łagru w Jercewie pod Archagielskiem ukazują się w serii Lekcja Literatury poprzedzone niezwykle interesującą rozmową, jaką z autorem książki przeprowadził znakomity znawca jego...

Lekcja literatury z Gustawem Herlingiem-Grudzińskim i Włodzimierzem Boleckim.

Wydane po raz pierwszy w 1953 roku w Londynie i wznawiane wielokrotnie wspomnienia Gustawa Herlinga - Grudzińskiego z sowieckiego łagru w Jercewie pod Archagielskiem ukazują się w serii Lekcja Literatury poprzedzone niezwykle interesującą rozmową, jaką z autorem książki przeprowadził znakomity znawca jego twórczości, Włodzimierz Bolecki. Książka Gustawa Herlinga - Grudzińskiego obok nieprzeciętnych walorów literackich jest przede wszystkim - co podkreśla w rozmowie Autor - dokumentalną relacją ofiary, kronikarza i badacza instytucji i mechanizmów sowieckiego "innego świata" zbudowanego na utopijnej, zbrodniczej ideologii totalitarnej.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2003

• W cieniu prawa
Po nitce do szczęścia
Karolina Wilczyńska

7,15 (26 ocen i opinii)
Serce pasowało. Opowieść o polskiej transplantologii
Anna Mateja

Moja walka. Księga 4
Karl Ove Knausgård

7,46 (13 ocen i opinii)
Ktoś mnie pokocha. 12 wakacyjnych opowiadań
Cassandra Clare , Libba Bray , Lev Grossman , Veronica Roth , Stephanie Perkins , Jennifer E. Smith , Leigh Bardugo , Francesca Lia Block , Brandy Colbert , Nina LaCour

7,09 (22 ocen i opinii)

W cieniu prawa
Remigiusz Mróz

6,58 (45 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Assapan | 2011-02-17

Daje do myślenia...

panna_lovegood | 2013-12-20
Na półkach: Przeczytane, Lektury
Przeczytana: 18 grudnia 2013

Lepszy niż Borowski. Bo wciąga. Pomimo, że obóz, to jednak nie mogę nie docenić jego stylu pisania. Odseparowanie się od ludzkich uczuć miało swoje plusy, ale jednak wgłębienie się w nie ma więcej uroku. Nadaje sytuacjom trójwymiarowości i, co ważniejsze, realności. Mimo wszystko wolę czytać o ludziach, a nie o numerach. Miałam wrażenie, że istotnie byłam tam na miejscu, podczas gdy w opowiadaniach Borowskiego czytelnik jest tylko przechodzącym ignorantem, który nie ma o niczym pojęcia. Obydwie perspektywy są ciekawe, ale ja wolę GHG. Grudziński jest miejscami liryczny, ale za bardzo naturalistyczny, jak na mój gust. Za mało dialogów, więc wszystko jest tylko z jednej, jego perspektywy, ale za to ma on dar opowiadania, więc z ciekawością przerzuca się strony.

Nie rozumiem ludzi, którzy odrzucają tę książkę z powodu opisów okrucieństwa. Takich, co to narzekają, "rozumiem, że działo się wiele złego, ale czy on to musi opisywać?!". Ciężko oddać słowami jak bardzo irytuje mnie ta...

Marlena | 2011-04-08

Jak to jest by w łagrze? Z dala od rodziny? Jak to jest oglądać powolne dziczenie towarzyszy ? Jak to jest harować praktycznie za nic..? Cholernie trudno. Dzięki autorowi możemy przenieść się w tamto miejsce. Zimne, mroźne, nieprzyjazne, zawszone.

Historia bardzo trudna bo prawdziwa. Autor jest świetnym pisarzem. Opowiada o swojej historii w specyficzny sposób. Czasami mam wrażenie, że jak psycholog. analizuje zachowanie innych, próbuje wyjaśni czytelnikowi jak tam jest. Co sprawia, że człowiek aż tak się zmienia. Marne racje jedzenia, ciężka, wyniszczająca wręcz praca?

Na ile można się upodlić, na ile poświęcić własny honor, aby pozostać przy życiu..?

Drogi Czytelniku.
Książkę czytałam dawno temu, a mimo to do tej pory ją pamiętam. Traktuje o bardzo ważnym i trudnym temacie, a mimo tego sprawia, że chce się do niej wracać. Co na pewno uczynię.

Ciebie zachęcam do przeczytania.

Reakcjonista | 2015-02-19
Na półkach: Historia, Przeczytane
Przeczytana: 19 lutego 2015

Ta książka bardzo wyraziście ukazuje brutalność i absurdalność systemu Sowietów. To w niej jest dobre. Nie spodobały mi się w niej zaś dwie rzeczy, przez co raczej jej nie polecam. Pierwszą z nich, jest bezkrytyczne podejście autora do rewizjonizmu moralności w obozach. Zaś drugą rzeczą jest sama postać autora, który mimo swojej głodówki i niektórych czynów, podchodzi idealnie pod stwierdzenie profesora Chodakiewicza o „elitach trwania”. Wzorem dla mnie jest generał Władysław Anders, który trafił do łagru tylko przez to, że został postrzelony, a nie dlatego, że uciekał przed frontem na wschód tak jak Gustaw Herling-Grudziński. Również nie mogłem ścierpieć bezczynności autora przy takich sytuacjach jak gwałt bezbronnej dziewczyny jakiego dokonała banda Kowala.

Koralik_Karoliny | 2015-12-01

"Inny świat" to książka, którą przeczytałam w maturalnej klasie jako lekturę szkolną. Bardzo mną wstrząsnęła i długo nie mogłam po niej dojść do siebie. Była dla mnie chyba nawet większym przeżyciem niż "Opowiadania" Tadeusza Borowskiego.
Gustaw Herling-Gruziński opisał to, co sam przeżył i widział. Przedstawił sowieckie łagry jako piekło na ziemi, inny świat, jaki rządzi się swoimi prawami.
To, że udało mu się przetrwać w tym świecie i nie ulec jego brutalności można uznać za moralne zwycięstwo. I to chyba robi na czytelniku największe wrażenie i budzi wielki podziw.

justi | 2012-02-11
Przeczytana: 10 lutego 2012

Mimo niewyobrażalnego cierpienia fizycznego i psychicznego, autor nie przekazuje czytelnikowi uczucia nienawiści wobec oprawców, ale rzeczowo opisuje stan faktyczny panujący w obozie. Nie osądza, bo wie, że wszelkie oceny nie przystają do świata ludzi systematycznie pozbawianych człowieczeństwa. Skupia się na opisie i to już z wystarcza.

Magda | 2013-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2013

Obozowa codzienność opisana bez ubarwień, w całej swej brutalności, zezwierzęceniu człowieka i marzeniach o wolności. Niektóre sceny przejmujące do głębi serca. Przejmująca i zadziwiająca jednocześnie jest również chęć życia więźniów, mimo "śmierci" dla świata.

jud123 | 2011-11-19

Przerażająca książka, ale potrzebna. Polecam wszystkim.

Piotr | 2010-10-18

Czytałem parę razy..

Fuzja | 2013-07-11

www.czytajzfantazja.blogspot.com

Inny świat Gustawa Herlinga-Grudzińskiego to chyba jedyna książka, która moje sentymentalne podejście zawdzięcza polskiemu systemowi edukacji. Poznałam tą niesamowitą pozycję literacką jeszcze w czasach liceum, towarzyszyła mi ona podczas pracy nad prezentacją maturalną i długo, długo tkwiła gdzieś w odmętach mojej pamięci. Kiedy ślad po niej zaczął się w moim umyśle zacierać nadszedł idealny moment by przypomnieć sobie lekturę – tym razem w odświeżonej wersji i nowym wydaniu.

Ostatnio jestem na bieżąco z literaturą dotyczącą tak czasów stalinowskiej Rosji, jak przeżyć i wspomnień z rosyjskich łagrów. Dzięki lekturze takich książek jak Szepty. Życie w stalinowskiej Rosji, czy też Poślij chociaż słowo, wszystkie zdobyte informacje na temat działania systemu stalinowskiej dyktatury zaczęły układać mi się w logiczną(?) całość. Herling-Grudziński snuje opowieść na temat swojego osadzenia w rosyjskim łagrze w Jercewie, a tym samym przybliża...

Znalezione w Ninatece: Śródziemnomorski zegar Herlinga-Grudzińskiego

Gustawa Herlinga-Grudzińskiego zastajemy w stanie absolutnego szczęścia. Jest to nietypowa odmiana szczęścia – szczęście w chorobie. Pisarz usprawiedliwia je bliskością morza i śródziemnomorskiego krajobrazu. Zapraszamy do lektury drugiego odcinka cyklu „Znalezione w Ninatece”.

Targi już za nami

Wczoraj o godzinie 17:00 zakończyły się V Warszawskie Targi Książki. Jak podają organizatorzy Stadion Narodowy odwiedziło ponad 60 tys. osób, czyli mniej więcej tyle samo, co przed rokiem. Poniżej krótka relacja z naszego pobytu.