Inny świat

Autor:
83-08-03462-4
typ
papier
7,35 (11605 ocen i 407 opinii)

Opis książki

Lekcja literatury z Gustawem Herlingiem-Grudzińskim i Włodzimierzem Boleckim. Wydane po raz pierwszy w 1953 roku w Londynie i wznawiane wielokrotnie wspomnienia Gustawa Herlinga - Grudzińskiego z sowieckiego łagru w Jercewie pod Archagielskiem ukazują się w serii Lekcja Literatury poprzedzone niezwykle interesującą rozmową, jaką z autorem książki przeprowadził znakomity znawca jego...

Lekcja literatury z Gustawem Herlingiem-Grudzińskim i Włodzimierzem Boleckim.

Wydane po raz pierwszy w 1953 roku w Londynie i wznawiane wielokrotnie wspomnienia Gustawa Herlinga - Grudzińskiego z sowieckiego łagru w Jercewie pod Archagielskiem ukazują się w serii Lekcja Literatury poprzedzone niezwykle interesującą rozmową, jaką z autorem książki przeprowadził znakomity znawca jego twórczości, Włodzimierz Bolecki. Książka Gustawa Herlinga - Grudzińskiego obok nieprzeciętnych walorów literackich jest przede wszystkim - co podkreśla w rozmowie Autor - dokumentalną relacją ofiary, kronikarza i badacza instytucji i mechanizmów sowieckiego "innego świata" zbudowanego na utopijnej, zbrodniczej ideologii totalitarnej.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2003

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Nyscirre | 2011-10-15

Zdecydowanie utwór godny polecenia, i właściwie - przynajmniej w moim odczuciu - pozycja obowiązkowa dla każdego człowieka utożsamiającego się z Polską i Polakami. Szkoły dość często w sposób okrojony podają prawdę, która miała miejsce w tamtych czasach, a na samych lekcjach historii jest już zbyt późny termin w klasach trzecich, by poświęcić stuprocentową uwagę tematom wojny światowej.
Chociaż z początku mnie samej trudno było przebrnąć przez tekst, w pewnym momencie zdałam sobie sprawę, że treść naprawdę wciąga. Słusznie, zauważa się momentami zbyt podniosły, poetycki ton, ale traktując go wizualnie - naprawdę ułatwia zobrazowanie i wyklarowanie obrazu panującego w obozach.
Z pewnością książka nie dla wszystkich, ale jak wspomniałam na początku - w moim odczuciu każdy patriota powinien mieć na koncie przeczytany "Inny świat".

Dailymoth90 | 2015-03-02
Na półkach: Przeczytane, Lektury
Przeczytana: 02 marca 2015

Jedyna książka historyczna, przy której nie potrafiłam zmrużyć oka. Prawdziwe arcydzieło. Czytając ostatnie strony powieści miałam wrażenie, jakby autor potrzebował napisać tą książkę. Tak jakby miał za dużo tych wszystkich wspomnień z obozu i musiał to przelać na kartkę. Skąd wiem? Ja również w ten sposób przelewam bardzo często wspomnienia, które są trudne do przetrawienia. Niektóre opisy zapierają dech w piersiach, pokazują, jak kruche i jednocześnie wytrzymałe jest życie człowieka. Każdy czytelnik "Innego Świata" był w stanie zobaczyć łagry od środka. Jedno zdanie z tej książki zapadło mi głęboko w pamięć.
"Człowiek jest ludzki w ludzkich warunkach" .

Paweł | 2010-07-16
Przeczytana: 2010 rok

Mieliśmy w III klasie liceum przeczytać "Inny Świat" tuż po opowiadaniach Borowskiego. Muszę przyznać że dla mnie książka Herlinga-Grudzińskiego jest o wiele lepsza. Historie przytoczone przez Polaka są naprawdę wzruszające i obrazują to co działo się w obozach znakomicie. Fajne jest też zakończenie- podkreślenie różnicy między dwoma światami. O wiele bardziej odpowiada mi też rodzaj człowieka w obozie przedstawiony przez Herlinga-Grudzińskiego niż Borowskiego. Bo warto bardziej podziwiać ludzi, którzy jednak zachowywali w sobie resztki człowieczeństwa. Co dziwne, książkę, mimo że nie ma prawie zupełnie dialogów, czyta się bardzo szybko i zupełnie się nie dłuży.

Niehalo | 2014-04-07
Przeczytana: kwiecień 2014

Nie ocenię jej. Wiem, że nie chcę do tego wracać. I tak jak Ola: przepięknie składane zdania. I tak jak wszyscy: tylko obrazy. Zero ludzi. I ból. W nogach, rękach, sercu, języku. Ból, że to prawda, że nie pamięta się, że taka Rosja to nie synonim słowa zbrodnia. Ta książka mnie zabolała, zabolała doszczętnie, coś we mnie zniszczyła, jakąś wiarę, którą miałam jeszcze po Borowskim, jakiś przystanek, jakieś coś, nie wiadomo co. I wiem, że cieszę się, po raz pierwszy się cieszę, że jakiejś książki nie kupiłam. Bo chybabym ją spaliła.

Daniel | 2015-01-08
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 15 marca 2005

To była jedna z pierwszych książek czytanych przy wejściu w dorosłe życie. Ponieważ ta książka była jedną z tych użytych w pracy maturalnej, czytałem ją dokładnie. I chociaż minęło 15 lat z górką, wiem, że wywarła na mnie duży wpływ.

To jak ideologicznie trzymało się przy życiu zniszczonych psychicznie wieźniów... Żywe obrazy i przytoczenie scen z codziennej walki przenosiło mnie w tamte czasy, ubierało w pasiaste ubrania. W tej książce, byłem z nimi, jadłem z nimi, czasem walczyłem z nimi o chleb.

Olina | 2014-06-23

Inny Świat to książka, w której Herling- Grudziński opisuje swoje przeżycia. Nie ukrywam, że jest to "ciężka" lektura, ale warta poświęconego czasu. Czytając ją można przeżyć razem z autorem choć część tego co działo się w owych czasach, spróbować zrozumieć mechanizmy tamtego "innego świata" i samemu zastanowić się co by się zrobiło w takich warunkach, czy pozostałoby się człowiekiem?

Domi | 2010-07-12
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Ta książka wbiła mnie w fotel i pozbawiła złudzeń. Odarła mnie z zewnętrznej powłoki i wydobyła najgłębsze uczucia. Nie zdawałam sobie sprawy z ogromu zła i ludzkich krzywd dopóki jej nie przeczytałam. Płakałam od pierwszej do ostatniej strony.
Na pewno wrócę do niej.
Chociaż nie polecam jej czytania osobom nie interesującym się tematyką wojenną i historią.

Frederik | 2014-12-09
Przeczytana: 2012 rok

Archipelag Gulag w polskim wydaniu. Czytanie szlo ciezko,ze wzgledu na...wielkosc liter. Wydanie, ktore posiadam to przedruk z
"Kultury Parsyskiej" wydany przez oficyne "NOWA". Literki malenkie a ja stary zgred sie okropnie meczylem. :)Ale ksiazka dobra

gutoramix | 2015-03-04

Robi wrażenie. Do dziś pamiętam twarze kompanów z liceum, którzy wybałuszali oczy na dantejskie sceny z książki. Po lekturze straciłem jakikolwiek szacunek do ludzi widzących pozytywne strony Związku Radzieckiego i socjalizmu w ogóle.

Anna | 2011-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2011

Doskonale prowadzona narracja sprawia, że książka ma wartość zarówno historyczną jak i artystyczną. Sposób obrazowania Grudzińskiego o wiele bardziej przemawia do mnie niż behawioryzm prezentowany m.in. w prozie Borowskiego.

Pobierz aplikację mobilną

Na półkach
Kalendarium literackie
  • Antoni Libera
    66. rocznica
    urodzin
    Gdyby nie było kiczu, nie byłoby wielkiej sztuki. Gdyby nie było grzechu, nie byłoby i życia.
  • Pierre Lemaitre
    64. rocznica
    urodzin
    To zawsze błąd mieć rację zbyt wcześnie.
  • Sven Hassel
    98. rocznica
    urodzin
    - Taka jest wola Boga. Jeśli wojna nie zabija, to nie jest to wojna. Misja, na którą was wysyłam, bez wątpienia skończy się śmiercią. Ale będzie to śmierć żołnierska. Honorowa śmierć.
    - No to, kurwa, hurra. - mruknął Mały głośno.
  • Katarzyna Rygiel
    40. rocznica
    urodzin
    Szczerość wymaga odwagi, może dlatego nie cieszy się popularnością.
  • Kazimierz Smoleń
    95. rocznica
  • George Gordon Byron
    191. rocznica
    śmierci
    Bo choć dla czasu staje się nicością, ona jest dla mnie całą wiecznością.
  • Jerzy Andrzejewski
    32. rocznica
    śmierci
    Każdy na ziemi ma takie niebo, czyściec i piekło, na jakie zasługuje.
  • Daphne du Maurier
    26. rocznica
    śmierci
    Szczęście nie jest wartością, którą można ocenić, jest to sposób myślenia, stan umysłu.
  • James Graham Ballard
    6. rocznica
    śmierci
    (...) Rola pisarza, jego upoważnienie i koncesja na tworzenie uległy radykalnej przemianie (...) W pewnym sensie pisarz niczego już nie wie. Nie ma żadnego moralnego prawa do narzucania czegokolwiek. Jego rola sprowadza się obecnie do zaproponowania czytelnikowi wytworu swojej wyobraźni, zbioru opcj... pokaż więcej
  • Tadeusz Rittner
    Trzeba marzyć
  • Ladislav Klíma
    87. rocznica
    śmierci
    Czyż człowiek bardziej od czegokolwiek co przynależy rzeczywistości nie kocha cieni, iluzji, widm?
  • Karol Darwin
    133. rocznica
    śmierci
    Wiele małp lubi bardzo herbatę, kawę i napoje alkoholowe oraz, co sam zaobserwowałem, z przyjemnością pali tytoń.
  • Kamil Giżycki
    47. rocznica