2 385
4 515
1 526
83-08-03462-4

Inne wydania

Lekcja literatury z Gustawem Herlingiem-Grudzińskim i Włodzimierzem Boleckim. Wydane po raz pierwszy w 1953 roku w Londynie i wznawiane wielokrotnie wspomnienia Gustawa Herlinga - Grudzińskiego z sowieckiego łagru w Jercewie pod Archagielskiem ukazują się w serii Lekcja Literatury poprzedzone niezwykle interesującą rozmową, jaką z autorem książki przeprowadził znakomity znawca jego...

Lekcja literatury z Gustawem Herlingiem-Grudzińskim i Włodzimierzem Boleckim.

Wydane po raz pierwszy w 1953 roku w Londynie i wznawiane wielokrotnie wspomnienia Gustawa Herlinga - Grudzińskiego z sowieckiego łagru w Jercewie pod Archagielskiem ukazują się w serii Lekcja Literatury poprzedzone niezwykle interesującą rozmową, jaką z autorem książki przeprowadził znakomity znawca jego twórczości, Włodzimierz Bolecki. Książka Gustawa Herlinga - Grudzińskiego obok nieprzeciętnych walorów literackich jest przede wszystkim - co podkreśla w rozmowie Autor - dokumentalną relacją ofiary, kronikarza i badacza instytucji i mechanizmów sowieckiego "innego świata" zbudowanego na utopijnej, zbrodniczej ideologii totalitarnej.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2003

Adam Forman

Krótka historia prawie wszystkiego
Bill Bryson

8,19 (793 ocen i opinii)
Puch ostu. Fraszki o życiu i miłości
Jan Izydor Sztaudynger

Wyśnione miejsca
Brenna Yovanoff

7,35 (49 ocen i opinii)
Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników (22082)
infrared | 2013-10-26

To nie jest dzieło literackie, to jest świadectwo historii.
Świadectwo tego, jak bardzo człowiek, istota rozumna, pan i władca świata, potrafi się upodlić. Zarówno jako kat, jak i ofiara.

Czasami czytanie boli, uświadamia nam rzeczy, o których nie chcemy wiedzieć, otwiera oczy szerzej i bezpardonowo zmusza do zastanowienia.
Jak my zachowalibyśmy się w takich sytuacjach? Oby nigdy nie było nam dane się dowiedzieć.

Paw Son | 2014-12-21
Przeczytana: 21 grudnia 2014

W liceum nie dałem rady doczytać do końca "Innego świata", ponieważ brutalność i horror opisany przez Grudzińskiego sprawiała, że kolejny rozdział robił sie coraz cięższy, pomimo tego, że język książki jest bardzo jasny i klarowny. Teraz po latach udało mi sie przeczytać tę książkę z wielkim zadowoleniem i uznaniem dla autora.

| 2014-02-19
Przeczytana: 2004 rok

Grudziński pokazuje, że gehenną nie tylko były obozy koncentracyjne, ale również sowieckie łagry. Po przeczytaniu książki (lektury w liceum) zastanawiałam się, ile człowiek może znieść- głód, potworne zimno, katorżnicza praca. Ile kobiety musiały wycierpieć skrajnej nędzy, by oddawać swe ciało za choć odrobinę ciepła i kromkę chleba.

Piotr | 2010-10-18

Czytałem parę razy..

Assapan | 2011-02-17

Daje do myślenia...

panna_lovegood | 2013-12-20
Na półkach: Przeczytane, Lektury
Przeczytana: 18 grudnia 2013

Lepszy niż Borowski. Bo wciąga. Pomimo, że obóz, to jednak nie mogę nie docenić jego stylu pisania. Odseparowanie się od ludzkich uczuć miało swoje plusy, ale jednak wgłębienie się w nie ma więcej uroku. Nadaje sytuacjom trójwymiarowości i, co ważniejsze, realności. Mimo wszystko wolę czytać o ludziach, a nie o numerach. Miałam wrażenie, że istotnie byłam tam na miejscu, podczas gdy w opowiadaniach Borowskiego czytelnik jest tylko przechodzącym ignorantem, który nie ma o niczym pojęcia. Obydwie perspektywy są ciekawe, ale ja wolę GHG. Grudziński jest miejscami liryczny, ale za bardzo naturalistyczny, jak na mój gust. Za mało dialogów, więc wszystko jest tylko z jednej, jego perspektywy, ale za to ma on dar opowiadania, więc z ciekawością przerzuca się strony.

Nie rozumiem ludzi, którzy odrzucają tę książkę z powodu opisów okrucieństwa. Takich, co to narzekają, "rozumiem, że działo się wiele złego, ale czy on to musi opisywać?!". Ciężko oddać słowami jak bardzo irytuje mnie ta...

Marlena | 2011-04-08

Jak to jest by w łagrze? Z dala od rodziny? Jak to jest oglądać powolne dziczenie towarzyszy ? Jak to jest harować praktycznie za nic..? Cholernie trudno. Dzięki autorowi możemy przenieść się w tamto miejsce. Zimne, mroźne, nieprzyjazne, zawszone.

Historia bardzo trudna bo prawdziwa. Autor jest świetnym pisarzem. Opowiada o swojej historii w specyficzny sposób. Czasami mam wrażenie, że jak psycholog. analizuje zachowanie innych, próbuje wyjaśni czytelnikowi jak tam jest. Co sprawia, że człowiek aż tak się zmienia. Marne racje jedzenia, ciężka, wyniszczająca wręcz praca?

Na ile można się upodlić, na ile poświęcić własny honor, aby pozostać przy życiu..?

Drogi Czytelniku.
Książkę czytałam dawno temu, a mimo to do tej pory ją pamiętam. Traktuje o bardzo ważnym i trudnym temacie, a mimo tego sprawia, że chce się do niej wracać. Co na pewno uczynię.

Ciebie zachęcam do przeczytania.

Koralik_Karoliny | 2015-12-01

"Inny świat" to książka, którą przeczytałam w maturalnej klasie jako lekturę szkolną. Bardzo mną wstrząsnęła i długo nie mogłam po niej dojść do siebie. Była dla mnie chyba nawet większym przeżyciem niż "Opowiadania" Tadeusza Borowskiego.
Gustaw Herling-Gruziński opisał to, co sam przeżył i widział. Przedstawił sowieckie łagry jako piekło na ziemi, inny świat, jaki rządzi się swoimi prawami.
To, że udało mu się przetrwać w tym świecie i nie ulec jego brutalności można uznać za moralne zwycięstwo. I to chyba robi na czytelniku największe wrażenie i budzi wielki podziw.

justi | 2012-02-11
Przeczytana: 10 lutego 2012

Mimo niewyobrażalnego cierpienia fizycznego i psychicznego, autor nie przekazuje czytelnikowi uczucia nienawiści wobec oprawców, ale rzeczowo opisuje stan faktyczny panujący w obozie. Nie osądza, bo wie, że wszelkie oceny nie przystają do świata ludzi systematycznie pozbawianych człowieczeństwa. Skupia się na opisie i to już z wystarcza.

Magda | 2013-11-29
Przeczytana: 29 listopada 2013

Obozowa codzienność opisana bez ubarwień, w całej swej brutalności, zezwierzęceniu człowieka i marzeniach o wolności. Niektóre sceny przejmujące do głębi serca. Przejmująca i zadziwiająca jednocześnie jest również chęć życia więźniów, mimo "śmierci" dla świata.

zobacz kolejne z 22072
Znalezione w Ninatece: Śródziemnomorski zegar Herlinga-Grudzińskiego

Gustawa Herlinga-Grudzińskiego zastajemy w stanie absolutnego szczęścia. Jest to nietypowa odmiana szczęścia – szczęście w chorobie. Pisarz usprawiedliwia je bliskością morza i śródziemnomorskiego krajobrazu. Zapraszamy do lektury drugiego odcinka cyklu „Znalezione w Ninatece”.

Targi już za nami

Wczoraj o godzinie 17:00 zakończyły się V Warszawskie Targi Książki. Jak podają organizatorzy Stadion Narodowy odwiedziło ponad 60 tys. osób, czyli mniej więcej tyle samo, co przed rokiem. Poniżej krótka relacja z naszego pobytu.