Inny świat

Autor:
83-08-03462-4
typ
papier
7,35 (11479 ocen i 403 opinie)

Opis książki

Lekcja literatury z Gustawem Herlingiem-Grudzińskim i Włodzimierzem Boleckim. Wydane po raz pierwszy w 1953 roku w Londynie i wznawiane wielokrotnie wspomnienia Gustawa Herlinga - Grudzińskiego z sowieckiego łagru w Jercewie pod Archagielskiem ukazują się w serii Lekcja Literatury poprzedzone niezwykle interesującą rozmową, jaką z autorem książki przeprowadził znakomity znawca jego...

Lekcja literatury z Gustawem Herlingiem-Grudzińskim i Włodzimierzem Boleckim.

Wydane po raz pierwszy w 1953 roku w Londynie i wznawiane wielokrotnie wspomnienia Gustawa Herlinga - Grudzińskiego z sowieckiego łagru w Jercewie pod Archagielskiem ukazują się w serii Lekcja Literatury poprzedzone niezwykle interesującą rozmową, jaką z autorem książki przeprowadził znakomity znawca jego twórczości, Włodzimierz Bolecki. Książka Gustawa Herlinga - Grudzińskiego obok nieprzeciętnych walorów literackich jest przede wszystkim - co podkreśla w rozmowie Autor - dokumentalną relacją ofiary, kronikarza i badacza instytucji i mechanizmów sowieckiego "innego świata" zbudowanego na utopijnej, zbrodniczej ideologii totalitarnej.

źródło opisu: Wydawnictwo Literackie, 2003

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Inne wydania

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Niehalo | 2014-04-07
Przeczytana: kwiecień 2014

Nie ocenię jej. Wiem, że nie chcę do tego wracać. I tak jak Ola: przepięknie składane zdania. I tak jak wszyscy: tylko obrazy. Zero ludzi. I ból. W nogach, rękach, sercu, języku. Ból, że to prawda, że nie pamięta się, że taka Rosja to nie synonim słowa zbrodnia. Ta książka mnie zabolała, zabolała doszczętnie, coś we mnie zniszczyła, jakąś wiarę, którą miałam jeszcze po Borowskim, jakiś przystanek, jakieś coś, nie wiadomo co. I wiem, że cieszę się, po raz pierwszy się cieszę, że jakiejś książki nie kupiłam. Bo chybabym ją spaliła.

Anna | 2015-03-15
Przeczytana: 09 marca 2015

Czytało się strasznie ciężko.
Bo jej się nie czyta dla przyjemności.
Uważam, że każdy powinien poznać tę książkę. Lektura, lekturą, ale wiadomo, że i tak większość sięga po streszczenia.
Jest to książka, której fabuły nie można kwestionować, bo to wszytko działo się naprawdę, wiem, że te wydarzenia da się opisać lżejszym językiem, przecież literatura wojenna jest bardzo różnorodna, ale po co? Pana Grudzińskiego podziwiam i chylę czoła za to co przeżył i za to jak to przekazał. Dreszcz pozostaje na samo wspomnienie.

Daniel | 2015-01-08
Na półkach: Ulubione, Przeczytane
Przeczytana: 15 marca 2005

To była jedna z pierwszych książek czytanych przy wejściu w dorosłe życie. Ponieważ ta książka była jedną z tych użytych w pracy maturalnej, czytałem ją dokładnie. I chociaż minęło 15 lat z górką, wiem, że wywarła na mnie duży wpływ.

To jak ideologicznie trzymało się przy życiu zniszczonych psychicznie wieźniów... Żywe obrazy i przytoczenie scen z codziennej walki przenosiło mnie w tamte czasy, ubierało w pasiaste ubrania. W tej książce, byłem z nimi, jadłem z nimi, czasem walczyłem z nimi o chleb.

Olina | 2014-06-23

Inny Świat to książka, w której Herling- Grudziński opisuje swoje przeżycia. Nie ukrywam, że jest to "ciężka" lektura, ale warta poświęconego czasu. Czytając ją można przeżyć razem z autorem choć część tego co działo się w owych czasach, spróbować zrozumieć mechanizmy tamtego "innego świata" i samemu zastanowić się co by się zrobiło w takich warunkach, czy pozostałoby się człowiekiem?

Domi | 2010-07-12
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Ta książka wbiła mnie w fotel i pozbawiła złudzeń. Odarła mnie z zewnętrznej powłoki i wydobyła najgłębsze uczucia. Nie zdawałam sobie sprawy z ogromu zła i ludzkich krzywd dopóki jej nie przeczytałam. Płakałam od pierwszej do ostatniej strony.
Na pewno wrócę do niej.
Chociaż nie polecam jej czytania osobom nie interesującym się tematyką wojenną i historią.

Frederik | 2014-12-09
Przeczytana: 2012 rok

Archipelag Gulag w polskim wydaniu. Czytanie szlo ciezko,ze wzgledu na...wielkosc liter. Wydanie, ktore posiadam to przedruk z
"Kultury Parsyskiej" wydany przez oficyne "NOWA". Literki malenkie a ja stary zgred sie okropnie meczylem. :)Ale ksiazka dobra

gutoramix | 2015-03-04

Robi wrażenie. Do dziś pamiętam twarze kompanów z liceum, którzy wybałuszali oczy na dantejskie sceny z książki. Po lekturze straciłem jakikolwiek szacunek do ludzi widzących pozytywne strony Związku Radzieckiego i socjalizmu w ogóle.

Anna | 2011-04-11
Przeczytana: 11 kwietnia 2011

Doskonale prowadzona narracja sprawia, że książka ma wartość zarówno historyczną jak i artystyczną. Sposób obrazowania Grudzińskiego o wiele bardziej przemawia do mnie niż behawioryzm prezentowany m.in. w prozie Borowskiego.

Ika | 2010-10-28
Przeczytana: 1991 rok

Wstrząsająca, piękna.. Jako nastolatka prawie nie znałam najnowszej historii Polski (wstyd :-( ). To dzięki mojej polonistce i czytaniu literatury wtedy jeszcze nie do zdobycia, uczyłam się dziejów najnowszych...

Madzia | 2010-11-20

Czytając tę książkę człowiek dziwi się jak wiele można znieść, by przeżyć. Warta czasu jaki trzeba na nią przeznaczyć.

Załóż konto za darmo!
Utwórz konto

Pobierz aplikację mobilną

Na półkach
Kalendarium literackie
  • Kevin J. Anderson
    53. rocznica
    urodzin
    Leia z bliźniętami czekała na jednym z najwyżej położonych lądowisk, aż Pogromca Słońc i "Tysiącletni Sokół" skrzydło w skrzydło opadną na platformę. Han przeszedł przez właz Pogromcy i zaczął schodzić po drabince, ale zanim zdążył postawić nogę na płycie, Leia podbiegła i porwała go w objęcia. - Ci... pokaż więcej
  • Khady Sylla
    52. rocznica
  • Dubravka Ugrešić
    66. rocznica
    urodzin
    Pogodzić się, ugodzić, przestać marzyć, to może najważniejsze, przestać śnić, odnowić przyjaźnie, poszerzyć krąg zainteresowań, znaleźć sobie hobby, włazić raz w tygodniu na górę Sljeme, zapisać się na nowo do czytelni amerykańskiej, uczyć się jakiegoś języka, zimą jeździć na narty, latem nad morze,... pokaż więcej
  • Lucyna Legut
    89. rocznica
    Kłopoty są dla ludzi.
  • Shūsaku Endō
    92. rocznica
    urodzin
    Jeśli Mitsu nauczyła mnie czegoś , to chyba tego, że gdy ktoś chociaż raz jeden przejdzie przez nasze życie, pozostawia w nim ślad, którego nie można zatrzeć.
  • Nigel Cawthorne
    64. rocznica
    urodzin
    Szkoda, że nie urodziłem się pedałem. Wy, kobiety, jesteście trucizną. - John Barrymore
  • Michael Jackson
    73. rocznica
  • Krzysztof Pieczyński
    58. rocznica
    urodzin
    Nie patrzymy wstecz z powodu czasu, który minął bezpowrotnie. Patrzymy wstecz, gdyż tam zdarzyło nam się kochać. Z przeszłości pamiętamy ten stan upojenia, bez którego żyjemy od lat, wyglądając końca tej drogi jak cudu, który ma nas przywrócić na łono miłości. Wszystko nam jedno, jaką miarą będziemy... pokaż więcej
  • Stanisław Lem
    9. rocznica
    śmierci
    Jak się tak leży godzinami w nocy, to myśleniem można zajść bardzo daleko i w bardzo dziwne strony, wiesz...
  • Dick Giordano
    5. rocznica