poezja, ilustracja
Barbasia

Najpiękniejsze polskie wiersze, które działają jak łaskotki Designerskie wydarzenie roku w kategorii książek dla dzieci! Chichotnik to cudowna, kolorowa podróż z najlepszymi polskimi poetami do krainy śmiechu, śmieszku, rechotu, wygłupów, radości i żartu! Poznajcie przemąrzałego Stefka Burczymuchę, Grzesia Kłamczuszka i jego ciocię, jeże, które chciały się ostrzyc na… jeża, i wielu innych...

Najpiękniejsze polskie wiersze, które działają jak łaskotki
Designerskie wydarzenie roku w kategorii książek dla dzieci!

Poznajcie przemąrzałego Stefka Burczymuchę, Grzesia Kłamczuszka i jego ciocię, jeże, które chciały się ostrzyc na… jeża, i wielu innych zwariowanych bohaterów w pozytywnie zakręconej, kolorowej oprawie.

Barbara Gawryluk zebrała najlepsze, ponadczasowe klasyczne wiersze dla dzieci (Konopnickiej, Fredry), dodała świetne utwory współczesne (Agnieszki Frączek, Marcina Przewoźniaka), nie zapomniała o perełkach Brzechwy czy Chotomskiej. Dorota Nowacka ożywiła kolorami, Elżbieta Wasiuczyńska przeczytała, pomyślała i sięgnęła po papier, nożyczki, pędzelek, klej i… Powstały obrazkowe cuda, które zachwycają, przykuwają uwagę dzieci, rodziców i dziadków, hipnotyzują swoją trójwymiarową magią.

NAJ – tak można by scharakteryzować tę książkę. NAJlepsi twórcy poezji dla dzieci w NAJlepszym autorskim wyborze Barbary Gawryluk i NAJlepszy, wielokrotnie nagradzany duet ilustratorsko-graficzny Elżbiety Wasiuczyńskiej i Doroty Nowackiej.

Chichotnik, czyli księga śmiechu i uśmiechu to świetny przykład klasyki w nowej odsłonie, której strona graficzna zachwyci i małych, i dużych czytelników.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl

Renax | 2016-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2016

RECENZJA PREMIEROWA
Ostatnio pisałam o biografii Wandy Chotomskiej. Dziś książka, która z nią koresponduje, choć z innego wydawnictwa. To Wydawnictwo Literackie wydało 27 października 2016 roku. O tej książce Wydawnitwo Literackie pisze tak:
Najpiękniejsze polskie wiersze, które działają jak łaskotki.
Designerskie wydarzenie roku w kategorii książek dla dzieci!
I rzeczywiście tak jest. Książkę przeglądałam z niesamowitą ciekawością. Byłam zdziwiona szatą graficzną, wyborem wierszy, ale od razu mnie one złapały za serce i pomimo, że mam ostatnio bardzo kiepski humor, to się uśmiechnęłam. Ilustracje wykonała Elżbieta Wasiuszyńska.
Widać, że takie ilustracje mogą dzieci próbować wykonać same, że zaangażują one ich ręce i wyobraźnię, a to dzieci uwielbiają przecież. W filmiku widać też makietę do mojego ulubionego wiersza ze zbiorku, tego o pani smażącej naleśniki na półce. Od razu sobie wyobraziłam śmiech mojego chrześniaka. Bo on lubi, zawsze lubił, ilustracje konkretne, historie...

chiave | 2016-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2016

Znakomity prezent pod choinkę i dla dorosłych i dla dzieci. Zebrane w tomiku wiersze to crème de la crème i w większości klasyka gatunku, uzupełniona o twórczość młodszego pokolenia, wyraźnie depczącego poprzednikom po piętach. Tyle o treści.
Co do formy, to jest ona przysłowiową wisienką na torcie: książeczka jest pięknie wydana, elegancko zaprojektowana i miło wziąć ją do ręki. Jednak przede wszystkim jest fantastycznie zilustrowana.
Ilustracje Elżbiety Wasiuczyńskiej, inteligentne, dowcipne i ciepłe, towarzysząc wierszom opowiadają równocześnie osobną, graficzną historię, własnym humorem wywołując tytułowe chichoty, śmiechy i uśmiechy. I już same w sobie mogą stać się wystarczającym powodem, by po tę książkę sięgnąć. Dla mnie w każdym razie nim były. :-)

Ewa K | 2016-11-20
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2016
Przeczytana: 14 listopada 2016

Z sentymentem wspominam czasy, gdy rodzice czytali mi bajki na dobranoc. Nigdy nie zapomnę dnia, gdy zadebiutowałam jako czytelnik i na głos odczytałam mój ukochany wiersz autorstwa Marii Konopnickiej pt.: "Stefek Burczymucha". Dziś, gdy sama rzadko sięgam po wiersze dla dzieci, znalazłam powód, by choć na chwilę wrócić do wspaniałych lat mojego dzieciństwa. A wszystko dzięki najnowszej pozycji, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Literackiego. "Chichotnik, czyli księga śmiechu i uśmiechu" to zbiór najsłynniejszych wierszy rodzimych poetów, który przypadnie do gustu zarówno młodszym, jak i tym nieco starszym czytelnikom.

Kto z nas nie zna historii Pawła i Gawła, co "w jednym stali domu" i nie słyszał o panu Hilarym, który wszędzie szuka swoich okularów? Ci znani i lubiani przez Was bohaterowie, powracają w zbiorze Barbary Gawryluk w otoczeniu nieco mniej popularnych postaci. Dzięki "Chichotnikowi" poznacie m.in. Świnkę, która chwaliła swojego synka, i Bobry, które mówią:...

dobrerecenzje | 2016-11-17
Przeczytana: 17 listopada 2016

Pani Basia Gawryluk proponuje dzieciom, jak również dorosłym, książeczkę do poczytania i do słuchania pt. „Chichotnik, czyli księga śmiechu i uśmiechu”.
Autorka w swej książeczce zebrała klasykę literatury dziecięcej, takich utworów jak: Tuwim, Brzechwa, Konopnicka.
W te wiersze wplotła współczesnych autorów dziecięcych takich jak: A. Frączek, czy M. Przewoźniaka, ale nie zapomniała też o Wandzie Chotomskiej, czy Aleksandrze Fredro.

Wierszowane rymowanki poetów są lubiane zarówno przez dzieci jak i dorosłych.
Kto z nas nie pamięta: „Okulary”- Juliana Tuwima, „Samochwały”- Jana Brzechwy, czy „Stefka Burczymuchy” - Marii Konopnickiej i wiele, wiele innych przecudownych rymowanek, które przypominają dzieciństwo.

Jest to świat pełen przygód, w których głównymi postaciami są zwierzęta.
Poza humorem utwory często uczą i wychowują, czasem ośmieszają naganne zachowanie a pochwalają dobre.

Te klasyczne wierszyki do poczytania i te mniej znane są również dobrą zabawą dla najmłodszych...

Ewa | 2016-11-17
Przeczytana: 15 listopada 2016

Zachęcam do zapoznania się z recenzją książki, okraszoną zdjęciami ilustracji, dostępną na moim blogu Świat według Lilii: http://swiatwedluglilii.pl/dla-dziecka/chichotnik-czyli-ksiega-smiechu-i-usmiechu-akcja-rodzice-czytaja-dzieci-sluchaja/

Czy jest sens po raz kolejny wydawać szlagiery dziecięcej literatury?

Kiedy forma, jaką nada się książce, potrafi w pozytywny sposób zaskoczyć czytelnika, sprawić, by na nowo odkrył zaklęte w wersach słowa i skonfrontował własne wyobrażenia z cudzą interpretacją, jest to jak najbardziej uzasadnione działanie.

Jeśli odczuwacie ewidentny brak pozytywnych doznań, szukacie sposobu na poprawę nastroju Chichotnik okaże się przepustką do świata rymowanych żartów.

Zaskakująca koncepcja. Niestandardowe rozwiązanie. Księga śmiechu i uśmiechu odkrywa przed czytelnikiem intrygujące możliwości grafiki.

Ilustracje przekraczają granice jednowymiarowych ozdobników. Stanowią dopełnienie treści, choć tak naprawdę przyćmiły znane utwory. Śmiem twierdzić,...

U nas w domu wiersze zawsze są mile widziane. Alicja odkąd pamiętam uwielbiała ich słuchać. A gdy już zaczęła sama czytać bardzo często wracała do naszych tomików wierszy, choć tak naprawdę zdecydowaną większość utworów w nich zawartych znała już na pamięć. Ale to jej zupełnie w niczym nie przeszkadzało. I tak regularnie sięgała po te same książki, A miała w czym wybierać, bo trochę ich już mamy. Teraz pałeczkę przejmuje Natalka. Teraz to jej stale czytamy wierszyki. Moja młodsza córka bardzo to lubi. Nic więc dziwnego, że postanowiłam znów lekko powiększyć tą naszą kolekcję.
Dziś pokażę Wam naprawdę bardzo wyjątkową lekturę. Wyjątkową pod kilkoma względami. Po pierwsze jest to zbiór wierszy dla dzieci różnych autorów Wśród nich spotkamy znanych nam doskonale klasyków jak Jan Brzechwa, Julian Tuwim czy Maria Konopnicka. oraz współczesnych poetów, czyli między innymi Agnieszkę Frączek i Marcina Przewoźniak. Dobór tych wierszy dokonała równie znana i lubiana pisarka dla dzieci -...

Iwona_C_ | 2017-01-31

Biorąc tę książkę do ręki, aż chciało by się rzec – gdy Ci smutno, gdy Ci źle, to Chichotnik rozweseli Cię. Dlaczego? Ta księga śmiechu i uśmiechu zawiera w sobie wiersze, które zna każdy z nas, a zostały dobrane w taki sposób, by od razu wywoływać uśmiech na twarzy. Uwaga, efekt wzmocniony cudownymi, nietypowymi ilustracjami

jota | 2017-10-16
Przeczytana: 16 października 2017