Zgłosuj na książki roku 2017

7 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
żołnierze wyklęci, Mława
historia
ryszpak

Ziemia Mławska jest mało zbadana i opisana, jeśli chodzi o problematykę "walk z bandami", który w tym regionie zamyka się datą 6 czerwca 1953 roku. Dodajmy, że opór społeczny przeciwko zniewoleniu przybrał potem inną postać, legalną, czasami podziemną, ale już nie zbrojną. Rok 1953 przyjmujemy jako zamknięcie periodu historycznego, z uwagi na likwidację ostatniego oddziału partyzanckiego (Wacława Grabowskiego "Puszczyka"), który walczył tu z narzuconym nam reżimem.

źródło opisu: Wstęp

źródło okładki: fot. własna

ryszpak | 2016-10-16
Przeczytana: 16 października 2016

Bardzo dobra książka dotycząca trudnego tematu, jednak raczej tylko dla pasjonatów historii. Autor bardzo szczegółowo opisuje sytuację lat powojennych na Ziemi Mławskiej, prześladowania żołnierzy ruchu oporu przez UB i NKWD. Każdy z oddziałów zbrojnych został dokładnie opisany, od zawiązania do zakończenia działalności.
Prawie połowę książki stanowią aneksy - od list żołnierzy podziemia a także MO i UB, po listy, sprawozdania, relacje.
Całość uzupełnia duża ilość fotografii.

Anka | 2018-01-25
Na półkach: Ulubione, Chcę przeczytać