Allegro - kampania grudzień kat. piękna

Duchy niebiańskiej Jerozolimy

Wydawnictwo: Muza
Prizrak Nebesnogo Ierusalima
kryminał, sensacja
BagatElka

Kryminał psychologiczny pełen niespodziewanych zwrotów akcji, zanurzony w atmosferze hałaśliwej metropolii. Zabójca wyciąga na światło dzienne zamierzchłe grzechy stolicy, jej potworne tajemnice i mistyczną symbolikę zakodowaną w chaotycznej plątaninie starych ulic, zaułków i placów… Martwi pływają w rzece Moskwie, siedzą pod starymi murami Kutafji, leżą poćwiartowani na ławeczce w...

Martwi pływają w rzece Moskwie, siedzą pod starymi murami Kutafji, leżą poćwiartowani na ławeczce w Kołomienskim… Nieszczęśnicy zginęli okrutną śmiercią, a za co – wie tylko zabójca. Maniak pozostawiający krwawe ślady w centrum stolicy, jakby układał makabryczne puzzle. Jego tropem podąża para śledczych z Pietrowki – stażystka, która trafiła do komendy po znajomości, absolwentka MGU, od dzieciństwa zwariowana na punkcie seryjnych zabójców, i doświadczony detektyw po szkole milicyjnej na prowincji. Nie znoszą się nawzajem, ale doskonale się dopełniają. Tylko oni są w stanie rozwikłać wymyśloną przez zabójcę układankę, która nawiązuje do pradawnej Moskwy, starych tekstów raskolników i symboliki Pisma Świętego.

źródło opisu: http://muza.com.pl/

źródło okładki: http://muza.com.pl/

BagatElka | 2017-03-27
Przeczytana: 27 marca 2017

"Powieść nowej gwiazdy kryminału rosyjskiego"

Tak widnieje na okładce.Zaprawionego w bojach literackich czytelnika nie powinno już nic zadziwić.Ciągle pojawia się nowa:mistrzyni,królowa a teraz i gwiazda.
Niestety,ta konkretna gwiazda to falsyfikat.Zamiast światła jest ciemność jak w czarnej dziurze.
Najciekawszy jest opis na okładce a w środku czeka wielkie nic.
Płasko,nudno i schematycznie.Opisy ograniczone do minimum,bohaterowie jak komiksowe postaci ale za to marka karmy dla psa to bardzo istotny fakt więc musiała zostać podana.Kto wie czy sponsorem autorki nie był producent tejże karmy.
Daria Desombre "skończyła MBA z zakresu mody i dóbr luksusowych".I świetnie,i radzę autorce nadal zajmować się modą,klejnotami itp. Pisaniem książek natomiast - niekoniecznie.

Od początku "nie czułam" treści, mimo iż po samym opisie nastawiłam się na coś dobrego. A może "Duchy.." są na miarę Browna i jemu podobnych, tylko ja nie doceniam rosyjskiej literatury, tak tej popularnej, jak i wielkiej. Zazwyczaj coś u naszych wschodnich pisarzy mi zgrzyta. Tutaj chyba najbardziej przyjęta konwencja w przedstawianiu kolejny raz podobnej historii. Autorka zamiast wysilić się i stworzyć nietuzinkową zagadkę opartą o wspomnianą historię miasta, tak by podążać własną ścieżką, powiela utarte mechanizmy dość dobrze spisujące się w tego typu powieściach, ale ile można i do tego w tak miernie wykorzystanym stopniu?
Dla mnie już sam przebieg pracy "badawczej" nad sprawami stażystki Maszy jest mało wciągający. Choć akcja wydarzeń toczy się sprawnie, brakuje mi soczystości opisu, wkradania się w odczucia postaci i aury tajemniczości podczas odkrywania kolejnych detali sprawy.
Mamy pokazaną Moskwę tę dzisiejszą i z czasów średniowiecza, są więc dawne teksty, na których...

gleism | 2018-08-07

Dobry kryminał. Szybka akcja i ciekawi bohaterowie. Trup ściele się gęsto, szczególnie wokół Maszy. Szybko domyśliłam się kto jest zabójcą, ale nie odebrało mi to przyjemności z czytania.
I zdecydowanie nabrałam ochoty na zwiedzenie Moskwy!

Menia71 | 2016-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2016

Daria Desombre – nowa, rosyjska autorka kryminałów, umiejętnie potrafiąca połączyć sztukę ze zbrodnią. Miejscem akcji książki "Duchy Niebiańskiej Jerozolimy" jest Moskwa.
Maria (Masza)| Karawaj – studentka prawa, aktualnie w trakcie pisania pracy magisterskiej u profesora Ursołowicza, której ojciec – znany adwokat – został zamordowany. Ona usilnie stara się znaleźć jego zabójcę. Zaczyna staż na komendzie policji na Pietrowce.
Andriej Jakowlew – facet mieszkający w wynajmowanej, podmoskiewskiej daczy bez bieżącej wody z psem przybłędą – zawodowo – śledczy, przełożony Maszy, znający miasto jak własną kieszeń. Typowy glina, który uwielbia gdy coś się dzieje a nienawidzi czasu wolnego. I od pierwszego wrażenia nie lubi młodej stażystki.
Innokientij – przyjaciel Maszy, historyk, znawca sztuki, antykwariusz. Zakochany w niej od kilkunastu lat. Elegancki i dobrze ubrany, posiadający swoje grzeszki i tajemnice.
Zainteresowania i obowiązki służbowe Maszy dotyczą seryjnych zabójców. W...

prot | 2018-09-15
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebooki