Ramon | 2014-08-18
Przeczytana: 07 sierpnia 2014

Najsłabsza z serii, z tych, które jak dotąd przeczytałem. Miejscami przypomina opowieści biblijne dla dzieci. Wszyscy chłopi usłyszeli głos z nieba "Mistrz osiągnął oświecenie!". Coś w tym stylu.

Albo wbił kij w ziemię i wypłynęło źródło. Cudownie! Albo uciekał przed mnichami innej szkoły buddyzmu, którzy chcieli go zamordować, bo zazdrościli mu mądrości. (To akurat pouczające, bo chrześcijanie i muzułmanie mieli krucjaty, a nam wydaje się, że buddyści to tacy pokojowi są).

Nauczanie autora, cóż, nie jest źle, choć czasem ton przypomina biskupa. Książka chyba dla najzagorzalszych fanów zen.

A komentarze do Diamentowej Sutry, miejscami - dajcie spokój. Przykład: SUTRA: Jeśli bodhisattwowie praktykują dobroczynność wolni od przywiązania do rzeczy, przypominają kogoś obdarzonego wzrokiem, gdy o poranku promienie słoneczne oświetlają wszystkie kształty i ujawniają wszystkie kolory rzeczy.
KOMENTARZ: Jeśli bodhisattwowie nieustannie praktykują wolną od przywiązań, bezforemną...

ZuB | 2014-08-25
Omega_Prime | 2016-10-26