Płomień i krzyż. Tom 1

Cykl: Cykl Inkwizytorski (tom 1)
Wydawnictwo: Fabryka Słów
1 368
Mordimer Madderdin, inkwizycja

Inne wydania

Płomień i Krzyż - pod względem chronologii wydarzeń - rozpoczyna "cykl inkwizytorski" Jacka Piekary. Odsłania tajemnice świata tym różniącego się od naszego, że w roku 33 Jezus Chrystus nie umarł i nie zmartwychwstał, lecz zstąpił z krzyża i ukarał śmiercią swych prześladowców. W 1. tomie poznasz losy Mordimera Madderdina widziane oczami Pięknej Katarzyny - matki inkwizytora oraz Arnolda...

W 1. tomie poznasz losy Mordimera Madderdina widziane oczami Pięknej Katarzyny - matki inkwizytora oraz Arnolda Lowefella, jego mentora i nauczyciela, członka Wewnętrznego Kręgu Inkwizytorium. A wszystko w krwawej scenerii chłopskiego buntu pustoszącego Cesarstwo, w bogatym domu pięknej kurtyzany parającej się mroczną sztuką, w mistycznej siedzibie perskiego czarnoksiężnika, w Akademii Inkwizytorium oraz siedzibie Świętego Officjum - tajemniczym klasztorze Amszilas.

źródło opisu: Wydawnictwo Fabryka Słów, 2008

źródło okładki: http://fabrykaslow.com.pl/ksiazki/plomien-i-krzyz-t-1/709

szaramysz | 2014-03-13

Do przeczytania książek Jacka Piekary byłam różnymi sposobami nakłaniana około trzech lat . Były prośby, groźby podstępy i nic…. Mimo, że wszystkie pozycje stoją równiutko na półkach, dla mnie była to ta „męska „ część biblioteczki, którą tylko uzupełniałam przy mniejszych i większych okazjach. W końcu uległam i nie żałuję. Spędziłam dwa pochmurne popołudnia w towarzystwie magii, pięknej Katarzyny i okrutnych Inkwizytorów. Z premedytacją wybrałam właśnie ten tom cyklu jako pierwszy, bowiem nie znając pozostałych chciałam dotrzeć tam, gdzie wszystko się zaczęło. Zauroczył mnie styl autora, bo książkę czyta się szybko, z dużą przyjemnością i zaciekawieniem co też stanie się dalej. Poznajemy losy pięknej Katarzyny, wędrujemy razem z Mistrzem Lowefellem przez objęte buntem tereny, trafiamy do szkoły Inkwizytorów i klasztoru Amszilas. Minusem właśnie tej pozycji była minimalna dawka Mordimera Madderdina, ale to tylko zaostrzyło mój apetyt na więcej i z przyjemnością dowiem się jakie...

Agata | 2016-01-25
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 05 grudnia 2015

Mroczny klimat, okrutna rzeczywistość, wciągająca i oryginalna fabuła oraz bardzo dobrze wykreowani bohaterowie. Dlaczego wcześniej nie sięgnęłam po tę książkę? Moim zdaniem jest ona rewelacyjna! Zapowiada się bardzo ciekawy cykl opowiadań o inkwizytorze Mordimerze. Polecam wszystkim fanom polskiej fantastyki.

DonSzabla | 2016-05-13
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2016
Przeczytana: 12 maja 2016

Jako wielki fan Cyklu Inkwizytorskiego ucieszyłem się z faktu, że Fabryka Słów przychyliła się do próśb fanów i ponownie wydała ten tytuł. „Płomień i krzyż. Tom 1” to niewątpliwie ważna część serii, gdyż wyjaśnia, dlaczego Mordimer Madderdin został inkwizytorem i jakie jest jego pochodzenie. Innymi słowy: pod względem chronologii wydarzeń „Płomień i krzyż. Tom 1” rozpoczyna Cykl Inkwizytorski.

Akcje poszczególnych opowiadań będziemy obserwować oczami Pięknej Katarzyny - matki inkwizytora oraz jego nauczyciela - Arnolda Lowefella - członka Wewnętrznego Kręgu Inkwizytorium. Przyznaję, że miałem obawy, czy brak Mordimera nie sprawi, że powieść straci klimat. Okazało się, że były one bezzasadne. Piękna Katarzyna, parająca się mroczną sztuką i wkraczający w samo serce buntu chłopów Lowefell, dali radę i z chęcią bym przeczytał o nich jeszcze w kolejnym tomie, który mam nadzieję się ukaże.

Fabuła opowiadań, jak przystało na powieści tego autora, jest nasączona brutalnością,...

luelle | 2016-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2016

Dotrwałam z trudem do około setnej strony i niewiele brakowało, abym znudzona i zniesmaczona odłożyła książkę. Później pojawiło się trochę barw i konkretów, sceny spółkowania przestały odgrywać pierwszoplanową rolę. Jednak nie czuję się zachęcona do lektury kolejnych tomów.

Robert | 2010-04-19

Chronologicznie jest to książka rozpoczynająca cykl inkwizytorski. Pod kątem kolejności napisania/wydania z kolei jest piąta. Osobiście wybrałem kolejność numer dwa, i w tej chwili stwierdzam, że dobrze zrobiłem.
Ta pozycja jakościowo przewyższa te cztery napisane wcześniej. Po części dlatego, że faktycznie więcej się dzieję i w szybszym tempie. Ale może być to z kolei spowodowane tym, że traktuje o czasach chronologicznie poprzedzających fabułę kolejnych pozycji.
Książka przenosi czytelnika we wczesne lata życia (jeszcze nie inkwizytora) Mordimera, a miano głównego bohatera jest tu powierzone Arnoldowi Löwefellowi - tajemniczemu inkwizytorowi Wewnętrznego Kręgu.
Pojawiają się nowe wątki, które czasami są ciekawsze i bardziej intrygujące niż te związane bezpośrednio z Mordimerem. Przede wszystkim jest to historia Arnolda, tak samo tajemnicza jak on, i inna bo i główny bohater obraca się w innych kręgach.
Gorąco polecam wszystkim miłośnikom J. Piekary i fanatykom świata inkwizytorów.

Thomas886 | 2016-05-30
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 30 maja 2016

Cykl inkwizytorski przypadł mi do gustu od samego początku.
Lektura niesamowicie wciągająca.
Historia, która daje wiele przyjemności z czytania, a także potrafi rozbawić czytelnika.

Krzysztof | 2014-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2014

Płomień i krzyż to niezwykle ważny tom dla wszystkich fanów Mordimera, którego nie ma w nim co prawda za wiele, ale książka wcale na tym nie traci. Podobnie ma się sprawa z narracją. Tutaj ciągłe umartwiania i przemyślenia Mordimera, zastępuje trzecio osobowy narrator, lecz konstrukcja poszczególnych historii nie ulega zmianie. Na szczęście wszystkie, tak wszystkie teksty są dopracowane, pełne smaczków i ważne dla poznania Mordimera. Już pierwsze opowiadanie o Pięknej Katarzynie pozwala nam lepiej poznać dzieciństwo naszego uniżonego sługi i jego rodzicielki, wyjątkowo interesującej niewiasty. Tytułowe opowiadanie to chyba najlepszy tekst w całym cyklu, a wspominana rebelia i smażony baron oddają w stu procentach obraz chłopskiego buntu. Wspomniałem, że Mordimer nie jest głównym bohaterem. To prawda, ale jego starsze zastępstwo nie ustępuje mu za nadto. Löwefell nie ma tak ciętej riposty, brakuje mu cynizmu, ale dawne losy nawróconego inkwizytora wydają się równie ciekawe co...

byrcyn11 | 2017-02-25
Przeczytana: 25 lutego 2017

Mam słabość do Piekary (po "Szubienicznik") za lekkość pióra i zdolność wymyślania pokrętnych i tajemniczych historii. I choć zdawałem sobie sprawę, że "Cykl Inkwizytorski" to nie jest mój ulubiony dział literatury (taki Harry Potter dla dorosłych), ale ... - nie zawiodłem się.
Mroczna, okrutna, sprośna/perwersyjna historia w czasach inkwizycji, podczas której ludzie w swym okrucieństwie, prześcignęli "dzikie zwierzęta". Szkoła inkwizytorów - czujecie to - brrr. Jackowi P. i to przyszło do głowy, a może i faktycznie tak było ? Zaczyna się dość przyziemnie i w miarę realistycznie, ale pod koniec nadprzyrodzone moce i czary biorą górę w tej historii - szkoda, ale liczyłem się z tym. Mimo wszystko książka wciąga i zaciekawia, a to przecież chodzi.

Aeona | 2015-04-28
Przeczytana: kwiecień 2015

Mówiąc szczerze pogubiłam się w kolejności tego cyklu i przeczytałam najpierw powyższe dzieło,które ponoć zostało napisane później i niejako tłumaczy pewne wątki,no ale jak byk pisze-tom pierwszy.
Książka,pomysł i zamysł ogólnie bardzo mi się podobał,plus magia na okrasę,ale czegoś mi zabrakło w tej opowieści.Zamierzam przeczytać kolejne tomy,bo mam je pod ręką i mam nadzieję,że historie w nich zawarte mnie nie rozczarują.
Pozdrawiam.

| 2014-01-18

Książka wspaniała, do czytania późną nocą gdy wokół panuje cisza i spokój. Zakończenie książki - niesamowite. Na mnie wywarło taki wpływ, że o 1.30 nad ranem szukałem w internecie informacji o tomie II.
Nie znalazłem :(