Świat Inkwizytorów. Płomień i krzyż t.1

Cykl: Świat Inkwizytorów (tom 1)
Wydawnictwo: Fabryka Słów
1 172
1 554

Płomień i Krzyż - pod względem chronologii wydarzeń - rozpoczyna "cykl inkwizytorski" Jacka Piekary. Odsłania tajemnice świata tym różniącego się od naszego, że w roku 33 Jezus Chrystus nie umarł i nie zmartwychwstał, lecz zstąpił z krzyża i ukarał śmiercią swych prześladowców. W 1. tomie poznasz losy Mordimera Madderdina widziane oczami Pięknej Katarzyny - matki inkwizytora oraz Arnolda...

W 1. tomie poznasz losy Mordimera Madderdina widziane oczami Pięknej Katarzyny - matki inkwizytora oraz Arnolda Lowefella, jego mentora i nauczyciela, członka Wewnętrznego Kręgu Inkwizytorium. A wszystko w krwawej scenerii chłopskiego buntu pustoszącego Cesarstwo, w bogatym domu pięknej kurtyzany parającej się mroczną sztuką, w mistycznej siedzibie perskiego czarnoksiężnika, w Akademii Inkwizytorium oraz siedzibie Świętego Officjum - tajemniczym klasztorze Amszilas.

źródło opisu: Wydawnictwo Fabryka Słów, 2008

źródło okładki: http://fabrykaslow.com.pl/ksiazki/plomien-i-krzyz-t-1/709

Beata | 2018-10-18
Przeczytana: 18 października 2018

Rewelacyjna powieść fantasy. Cieszę się na myśl, że jeszcze tak wiele tomów przede mną. W tym tomie poznałam dzieciństwo i rodzinę Mordimera Madderdina oraz Arnolda Lowefella, kogoś ważnego w przyszłości inkwizytora... początek ich wspólnych losów.

Łędina | 2017-08-06

Jak Mordimer Madderdin został inkwizytorem? Kim byli jego rodzice? Jaką tajemnicę chowa jego mentor Arnold Löwefell? Z każdą odpowiedzią, z każdą wskazówką zagadnienia i wątpliwości się mnożą…"Cykl Inkwizytorski: Płomień i krzyż. Tom I" to opowiadania, które rzucają nieco światła i trochę cieni na przeszłość Mordimera Madderdina.

Jacek Piekara - pisarz fantasy i dziennikarz urodzony w Krakowie. Dawniej zajmował się również redagowaniem czasopism poświęconym komputerom i grom komputerowym - współpracował m.in. z "Click!" i "Światem Gier Komputerowych". Redaktor naczelny magazynu "Fantasy". Absolwent prawa i psychologii na UW. Zadebiutował opowiadaniem "Wszystkie twarze szatana". Współpracował również z radiem WaWa. Obecnie mieszka w Warszawie.

Janusz Zadura - polski aktor filmów i dubbingu, często jednoczony z charakterystycznymi postaciami animowanych kreskówek. Ukończył Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Mężczyzna pracował w licznych stacjach radiowych i...

szaraczek | 2017-09-29
Przeczytana: 17 września 2017

W pierwszym momencie ciężko było mi się połapać, ponieważ przyznaję: nie zaczęłam czytać tego cyklu w odpowiedniej kolejności.
Oczywiście książka składa się tak jak dotychczas pochłonięte przeze mnie części, książka to zbiór powiązanych ze sobą ( w mniejszy lub większy sposób) opowiadań.
W przypadku pierwszego opowiadania „Piękna Katarzyna” nie będę kłamać, że doznałam wielkiego zawodu. Nie mogłam się doczekać, kiedy mój ukochany inkwizytor dojdzie do głosu… i się nie doczekałam.
Dopiero mniej więcej w połowie drugiego opowiadania olśniło mnie, o co chodzi. I się zachwyciłam pomysłem autora na przedstawienie wszystkiego przed tym co znamy z pozostałych odsłon cyklu. A dowiadujemy się wielu ciekawych rzeczy…

Myślę, że moje spojrzenie na głównego bohatera może się zmienić już na zawsze. Oczywiście nie mówię tym samym, iż będzie to spojrzenie przez pryzmat negatywu.

Podoba mi się również napięcie, jakie buduje autor na przestrzeni wszystkich opowiadań. Cały czas chciałam więcej,...

szaramysz | 2014-03-13

Do przeczytania książek Jacka Piekary byłam różnymi sposobami nakłaniana około trzech lat . Były prośby, groźby podstępy i nic…. Mimo, że wszystkie pozycje stoją równiutko na półkach, dla mnie była to ta „męska „ część biblioteczki, którą tylko uzupełniałam przy mniejszych i większych okazjach. W końcu uległam i nie żałuję. Spędziłam dwa pochmurne popołudnia w towarzystwie magii, pięknej Katarzyny i okrutnych Inkwizytorów. Z premedytacją wybrałam właśnie ten tom cyklu jako pierwszy, bowiem nie znając pozostałych chciałam dotrzeć tam, gdzie wszystko się zaczęło. Zauroczył mnie styl autora, bo książkę czyta się szybko, z dużą przyjemnością i zaciekawieniem co też stanie się dalej. Poznajemy losy pięknej Katarzyny, wędrujemy razem z Mistrzem Lowefellem przez objęte buntem tereny, trafiamy do szkoły Inkwizytorów i klasztoru Amszilas. Minusem właśnie tej pozycji była minimalna dawka Mordimera Madderdina, ale to tylko zaostrzyło mój apetyt na więcej i z przyjemnością dowiem się jakie...

Agata | 2016-01-25
Na półkach: Przeczytane, 2015, Re-Read, 2017
Przeczytana: 05 grudnia 2015

Mroczny klimat, okrutna rzeczywistość, wciągająca i oryginalna fabuła oraz bardzo dobrze wykreowani bohaterowie. Dlaczego wcześniej nie sięgnęłam po tę książkę? Moim zdaniem jest ona rewelacyjna! Zapowiada się bardzo ciekawy cykl opowiadań o inkwizytorze Mordimerze. Polecam wszystkim fanom polskiej fantastyki.

Re-Read #1: 15.11.2017

Paweł | 2018-10-19
Na półkach: 2018, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 18 października 2018

Z twórczością Jacka Piekary było mi już po drodze, gdy podążałem za wydarzeniami przedstawionymi w dwóch częściach ,,Szubienicznika". Wtedy, podobnie jak i teraz, nie byłem zawiedziony. Autor prezentuje sobą dobry gusty pisarki, a przy tym umiejętnie potrafi przykuć uwagę czytelnika, wprowadzając chociażby do swoich powieści autentyczne historie, które kiedyś wydarzyły się, które kiedyś były realiami, w których kiedyś żyli ludzie, których upamiętnienie znajdziemy w książkach Jacka Piekary.
Przyszedł na czas na to, by sięgnąć po rodzimą fantasy, po rodzimą historię raz jeszcze. Tym razem traf padł na ,,Cykl inkwizytorski", który został mi polecony przez znajomych. Niestety, ale do fantasy podchodziłem przeważnie sceptycznie, lecz nie mogłem odmówić sobie tego, że w tych książkach (Piekary) fantasy zostało połączone z historią, z realiami, z tajemnicami, z wyglądem przeszłych czasów. W tym momencie warto zdjąć czapki z głów za to, że Jacek Piekara umieścił różne ciekawostki na końcu...

DonSzabla | 2016-05-13
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, Posiadam, 2016
Przeczytana: 12 maja 2016

Jako wielki fan Cyklu Inkwizytorskiego ucieszyłem się z faktu, że Fabryka Słów przychyliła się do próśb fanów i ponownie wydała ten tytuł. „Płomień i krzyż. Tom 1” to niewątpliwie ważna część serii, gdyż wyjaśnia, dlaczego Mordimer Madderdin został inkwizytorem i jakie jest jego pochodzenie. Innymi słowy: pod względem chronologii wydarzeń „Płomień i krzyż. Tom 1” rozpoczyna Cykl Inkwizytorski.

Akcje poszczególnych opowiadań będziemy obserwować oczami Pięknej Katarzyny - matki inkwizytora oraz jego nauczyciela - Arnolda Lowefella - członka Wewnętrznego Kręgu Inkwizytorium. Przyznaję, że miałem obawy, czy brak Mordimera nie sprawi, że powieść straci klimat. Okazało się, że były one bezzasadne. Piękna Katarzyna, parająca się mroczną sztuką i wkraczający w samo serce buntu chłopów Lowefell, dali radę i z chęcią bym przeczytał o nich jeszcze w kolejnym tomie, który mam nadzieję się ukaże.

Fabuła opowiadań, jak przystało na powieści tego autora, jest nasączona brutalnością,...

luelle | 2016-06-01
Przeczytana: 01 czerwca 2016

Dotrwałam z trudem do około setnej strony i niewiele brakowało, abym znudzona i zniesmaczona odłożyła książkę. Później pojawiło się trochę barw i konkretów, sceny spółkowania przestały odgrywać pierwszoplanową rolę. Jednak nie czuję się zachęcona do lektury kolejnych tomów.

ultraviolence | 2018-09-05
Na półkach: Polskie, Przeczytane, Fantastyka
Przeczytana: 04 września 2018

Spotkałam się z wieloma pozytywnymi opiniami o tej serii. Postanowiłam spróbować. I nie żałuję. No i oczywiście mam zamiar kontynuować ten cykl. Moja ocena tego tomu to 7,5/10.

Czyta się to szybko i sprawnie. Nie można się oderwać, bo ciągle coś się dzieje. Bohaterowie, jakimi są inkwizytorzy, to fascynujące postacie, które chciałoby poznać się lepiej.
Jest brutalnie, momentami wulgarnie, jest tajemniczo i mrocznie. I to mi się podoba. Czytelnik spotyka się z torturami (często bardzo wymyślnymi), wkracza do świata demonów i czarownic. Polecam serdecznie ten tom, jest to dobra mroczna fantastyka.

Robert | 2010-04-19

Chronologicznie jest to książka rozpoczynająca cykl inkwizytorski. Pod kątem kolejności napisania/wydania z kolei jest piąta. Osobiście wybrałem kolejność numer dwa, i w tej chwili stwierdzam, że dobrze zrobiłem.
Ta pozycja jakościowo przewyższa te cztery napisane wcześniej. Po części dlatego, że faktycznie więcej się dzieję i w szybszym tempie. Ale może być to z kolei spowodowane tym, że traktuje o czasach chronologicznie poprzedzających fabułę kolejnych pozycji.
Książka przenosi czytelnika we wczesne lata życia (jeszcze nie inkwizytora) Mordimera, a miano głównego bohatera jest tu powierzone Arnoldowi Löwefellowi - tajemniczemu inkwizytorowi Wewnętrznego Kręgu.
Pojawiają się nowe wątki, które czasami są ciekawsze i bardziej intrygujące niż te związane bezpośrednio z Mordimerem. Przede wszystkim jest to historia Arnolda, tak samo tajemnicza jak on, i inna bo i główny bohater obraca się w innych kręgach.
Gorąco polecam wszystkim miłośnikom J. Piekary i fanatykom świata inkwizytorów.