Wędrowiec cmentarny

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
literatura piękna

Nowe wydanie. Niepublikowane opowiadanie Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, odnalezione w archiwum pisarza. Tekst miał być początkowo jak wynika z rozpoczynającego rękopis planu oraz pochodzących z 2000 roku zapisków autora w Dzienniku pisanym nocą jedną z trzech części literackiej serii. Tekst, opowiadający o krwawej masakrze w Srebrenicy w 1995 roku, wspominanej przez serbskiego porucznika, ukr

witold | 2019-03-11

Książka to przedrukowany maszynopis, który został wydrukowany po śmierci autora. Moim zdaniem, to szkic fabuły i to na prawdę ciekawy. Książka jest krótka i warto ją przeczytać, ale ja osobiście odniosłem wrażenie, że to bardziej niedokończony zarys, niż skończone dzieło.

Oskar Szafrański | 2015-12-11
Przeczytana: 10 grudnia 2015

Czy się jak draft dłuższej powieści. Bardzo krótkie opowiadanie, a szkoda bo ciekawy pomysł.

Micky | 2015-08-03
Przeczytana: 04 sierpnia 2015

Trudno sobie wyobrazić, że po straszliwych doświadczeniach II wojny światowej w Europie można dopuścić do takich wydarzeń, jakie rozegrały się w dniach od 12 lipca do 16 lipca 1995 r. w czasie wojny w Bośni, w okolicach miasta Srebrenica. W tym iście "srebrnym" mieście odbyła się wtedy masakra zamieszkujących jej muzułmanów - zginęło ponad 10 tys. ludzi, czyli poniekąd aż 1/4 ludności miasta - za którą były odpowiedzialne serbskie oddziały paramilitarne, dowodzone przez Mladicia i Karadzicia.

[Nasuwa się tutaj najciekawsze pytanie: Dlaczego w Srebrenicy, będącej pod strefą bezpieczeństwa pod nadzorem ONZ, stacjonujące tam wojska holenderskie nie powzięły żadnych działań obronnych?
W książce jest zabójczy fragment, w którym Mladić, jako kunktator, odwlókł swą decyzję o inwazji w 1993, obawiając się wojsk francuskich, ale kiedy zamiast nich już w 1995 pojawia się grupka holenderskich (choćby trzystu) "błękitnych hełmów" skwituje, że: "Ale Holendrzy?!"].

LUŹNO O...

Marta Kraszewska | 2014-10-26
Przeczytana: 14 lipca 2014

(tekst znajduje się na www.rudymspojrzeniemnaswiat.blogspot.com)

Wędrowiec cmentarny to opowiadanie wydane już po śmierci Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Jego rękopis znaleziony został w marcu 2002 roku przez Zbigniewa Kudelskiego i Lidię Croce-Herling. Prawdopodobnie miał być częścią rozpoczynającą zaplanowany przez autora cykl. Niestety, innych opowiadań nie odnaleziono. Możliwe, że Grudziński nie zdążył ich napisać.

Wędrowiec cmentarny to historia pewnego włóczęgi, który przyjeżdża w grudniu do Rzymu. Jest specyficznym człowiekiem, wygląda na byłego wojskowego. Jest dobrze zorganizowany i jak zwyczajny turysta posługuje się mapą. Korzysta z darmowych obiadów wydawanych przez zakonnice, a pierwszą noc spędza na dworcu. Na kolejną przeprowadza się do komórki na cmentarzu, tuż obok grobu serbskiego profesora Dukica. Jak się okazuje, w czasie swojej wędrówki po świecie, nocuje przeważnie na cmentarzach.

Bohater ewidentnie przed czymś ucieka, jest przestraszony, chociaż...