Stambuł. W oparach miejskiego absurdu

literatura podróżnicza
Agata&Agata
2016-01-01
2016-01-01
Stambuł Turcja podróże reportaż literatura podróżnicza

Dla mnie to jest rewelacyjna książka! Oddaje cały kalejdoskop emocji, który odczuwam kiedy myślę o Stambule. Dynamika tej książki, może nawet nieco chaotyczny styl, w którym jest ona napisana, to właśnie atmosfera miasta, jego codzienność. Jest to wspaniała lektura dla tych, którzy chcą poznać naturę miasta, poczuć jego energię nie wychodząc z domu.

Jedna z najlepszych książek jakie czytałam o Stambule. Agata opisując Stambuł potrafi jak nikt inny oddać klimat Miasta Miast. Czytając „Stambul. W oparach miejskiego absurdu” spacerujemy wraz z autorką po klimatycznych uliczkach Beyoğlu, wsłuchujemy się w głosy dobiegające z każdego zakamarka, słyszymy dzwięk klaksonów na zakorkowanych ulicach, odwiedzamy modne knajpy na Modzie po azjatyckiej stronie miasta, pijemy rakı w mayhane, łapiemy promienie słońca nad Bosforem. „Stambuł. W oparach miejskiego absurdu” to lektura obowiązkowa nie tylko dla miłośników Stambułu, ale dla wszystkich którzy kochają podróże, dobrą literaturę i prozę poetycką.

Ciekawie opisane oblicza Stambułu. Jest to miasto, które albo pokochasz, albo znienawidzisz.

spodziewałam się czegoś innego, książka bardzo cieniutka (zaledwie 104 strony),a cena wręcz nieadekwatna (34,99 zł, książkę kupuje się bezpośrednio u autorki)

bloga, jak i samej autorki nie znałam, sięgnęłam po tę książkę, bo dopiero zaczynam swoją przygodę z Turcją, Stambułem, kulturą i językiem tureckim

na początku szło mi troszkę opornie, taki lekki misz-masz, ale później było zdecydowanie lepiej, jedynym minusem tej pozycji jest to, że troszkę mało tej treści, niby ważniejsze zagadnienia ładnie opisane, ale czegoś mi brakowało, troszkę ta książka wydaje się być niekompletna... no ale to są moje odczucia, wygląda też trochę jakby "nie była dla początkujących" w tym temacie

zdecydowanie podobało mi się to "inne" spojrzenie na Stambuł, poprzez ludzi, zachowania, nawyki, absurdy niż klasycznie: zabytki, najpopularniejsze miejsca, itp.

przeogromny plus za cytowanie Pamuka oraz napomknięcie o Muzeum Niewinności, zdjęcia na końcu również "nieklasyczne", których nie znajdziemy w żadnych przewodnikach

za książkę można się zabrać, ale to nie jest taki "must read"

na początku szło mi troszkę opornie, taki lekki misz-masz, ale...

Autorka tej książki prowadzi jeden z moich ulubionych blogów o Turcji. Piękny język, magiczne zdjęcia, inteligencja i wrażliwość widoczne w każdym zdaniu... I przede wszystkim pisze o moim ukochanym Stambule. Czego chcieć więcej?

Książki można chcieć.

Do przeczytania, zapatrzenia się w zdjęcia, postawienia na półce i powracania do niej już po chwili, bo czy ta koza naprawdę była na İstiklal Caddesi? Zaraz, to była koza?
Do radzenia sobie z falami tęsknoty, jako smaczny dodatek do kawy po turecku, do wzdychania z zazdrością (lepiej, żeby autorka miała przy sobie Oko Proroka i to w widocznym miejscu ;) ),do wrzucenia do plecaka przed kolejną wizytą w Stambule, obok - a może i zamiast - przewodnika...

Polecam, nie tylko tym, którzy za Stambułem tęsknią, ale może przede wszystkim tym, którzy tego miasta nie znają. Agata Wielgołaska przedstawi go Wam pięknie :)

Książki można chcieć.

Stambuł przedstawiony z wielu perspektyw, z uwydatnionymi wadami - tłumami zwiedzających, korkami, inną mentalnością mieszkańców, do której trzeba się przyzwyczaić, a jednocześnie Miasto, które emanuje Orientem. Echem odbija się tu wspaniałość wielkiego Bizancjum, jak i Imperium Osmańskiego. Oto jak coś chaotycznego, dalekiego od perfekcji może podbić serca ludzi, którym trudno byłoby zamieszkać już teraz w innym mieście.

"Stambuł. W oparach miejskiego absurdu" - to dobra książka, dzięki której możemy się przenieść do Stambułu i oczami wyobraźni (lub przypominając sobie - jeżeli już tam byliśmy) możemy poczuć zgiełk tłumów, chaos, nutkę Orientu i miasto z czasów świetności Imperium Osmańskiego.

• Turcja
  • Reportaże