Klub Auschwitz i inne kluby. Rwane opowieści przeżywców.

Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
historia
warszafka

Klub Auschwitz i inne kluby. Rwane opowieści przeżywców jest zapisem spotkań z byłymi więźniami obozów koncentracyjnych. Autorka rozmawia z polskimi „ostatnimi świadkami”, próbując dociec, kim są dziś, ponad siedemdziesiąt lat po zakończeniu II wojny światowej? Jak toczyły się ich losy po odzyskaniu wolności? Jak funkcjonuje obecnie wspólnota byłych więźniów? Opowieści układają się w zróżnicowaną konstelację postaw i strategii przetrwania. Mowa zarówno o realiach przedwojennych, okupacji i aresztowaniach, codzienności obozowej, jak i o dalszym życiu, które już zawsze było życiem „odzyskanym”, życiem „po” obozie i „z” obozem. Jak się okazuje, dla wielu z tych ludzi wojna nadal trwa – w ich ciałach oraz umysłach – i ujawnia się we wspomnieniach, snach, gestach, w pamięci ciała, poprzez choroby, nawyki, zachowania czy sposoby konfrontowania się z innymi.

źródło opisu: terytoria.com.pl

źródło okładki: terytoria.com.pl

Czasem wydawać by się mogło, że gdy przeczyta się już dwie, trzy, może dziesięć książek z obozowymi wspomnieniami, to w zasadzie nic nowego nie da się już dowiedzieć - bo to przecież ta sama wojna, te same obozy, miejsca, sposoby na przetrwanie, ten sam głód, strach, zimno, ogrom śmierci, ktora była na każdym kroku. Ale nie jest tak. Im więcej tych wspomnień się czyta, tym wyraźniej udaje się dostrzec jak bardzo różne i inne są to od siebie opowieści, często ledwo do siebie przystające, czy wręcz wzgledęm niektórych faktów wykluczające się wzajemnie. Powodów jest wiele, w tym te oczywiste - zawodność ludzkiej pamięci, narodowość, płeć i wiek świadka, wstyd, ból, próba zapomnienia o pewnych rzeczach. Autorka tej książki z wszystkich tych rzeczy zrobiła atut, tworząc pozycję zupełnie wyjątkową. Rozmawiając z byłymi więźniami obozów po tak wielu latach (są oni w wieku od osiemdziesięciu do ponad stu lat; część osób, z którymi rozmawiała, zmarło przed publikacją tej książki) musiała...

nika | 2016-10-30
Przeczytana: 30 października 2016

Ta książka jest cudownie prawdziwa. Waga przeżyć bohaterów doskonale równoważona jest przez subtelność stylu prowadzenia rozmowy przez autorkę. Temat jest zawsze aktualny, trudny, bolesny, ale wspaniałe jest to, że opowiadany przez świadków historii. To nieocenione, bezcenne, ponadczasowe.

Justyna | 2017-05-24
Na półkach: 2017r.
Przeczytana: 28 kwietnia 2017

Od zawsze planowałam przeczytać książkę opowiadającą o prawdziwych historiach ludzi, którzy przeżyli wojnę. Opowieści osadzone w tamtym okresie znałam tylko z fikcji literackiej. Pomimo, że przeszłość naszego kraju jest tragiczna, to muszę przyznać, że mnie w pewien sposób do siebie przyciąga i interesuje. Jakiekolwiek filmy, informacje czy artykuły z którymi miałam okazję się zapoznać wywierały na mnie ogromne wrażenie i pozostawały w mojej głowie na długo. Nie potrafię odpowiedzieć na pytanie skąd te zainteresowanie się bierze. Podejrzewam tylko, iż może to wynikać z ogromu tragedii, która działa się milionom niewinnych ludzi. W tej książce znalazłam kawałek historii Polski.
"Klub Auschwitz i inne kluby..." to zapis rozmów z byłymi więźniami obozów koncentracyjnych. Autorką jest Agnieszka Dauksza, która spotkała się i w oryginalny sposób przeprowadziła rozmowy z następującymi osobami: Stefan Lipniak, Helena Dunicz-Niwińska, Alfreda Gorączko, Julian Wieciech,...

Krla | 2016-10-29
Przeczytana: 24 października 2016

Najmocniejsza rzecz, jaką czytałem w tym roku. Czyta się genialnie, bo dobrze napisane, porywające te opowieści, rozmówcy zachwycają skomplikowaniem postaw, ocen, charakterów. Fajnie, że publikacja zawiera grafiki i zdjecia. Niby o 2. wojnie i obozach, a tak naprawdę dużo bardziej złożone, cały ubiegły wiek się tu ukazuje w bardzo prywatnych rozmowach. Warto też przeczytać komentarze, wstęp i posłowie, bo widać, jak "od kuchni" funkcjonuje obecnie to środowisko byłych więźniów obozów.

Dawid | 2016-10-29
Na półkach: Posiadam
Przeczytana: 29 października 2016

Przed przeczytaniem książki wydawało mi się że temat obozów jest wyczerpany. Nie przypuszczałem że wspomnienia więźniów można przedstawić w tak inny sposób. Zachęcam!

Małgosia | 2017-09-24
Na półkach: 2017