Czas Abrahama

Wydawnictwo: Akapit Press

Inne wydania

W życiu każdego człowieka nadejdzie czas... wzniosłych idei, przekonań, którym będzie wierny, celów, które sobie obierze, wreszcie czas... miłości. Czy wielkiej, jedynej i niepowtarzalnej, czy też kolejnej, która poszerzy skalę ludzkich emocji i doznań? Tego nie wie nawet Jakub, który podobnie jak biblijny Abraham szuka w życiu miejsca dla siebie i który pokochał z wzajemnością Agnieszkę - dziewczynę nie tylko ładną, jak sam o niej powiedział... Czy jego czas w życiu Agnieszki, który ledwie nadszedł, skończy się wkrótce?

źródło opisu: Akapit Press, 2003

źródło okładki: zdjęcie autorskie

“Czas Abrahama” K.Siesicka

Książkę tę czytałam już w młodości.
Leżała sobie na półce, zupełnie zapomniana, postanowiłam ją sobie szybciutko przeczytać. I rzeczywiście, szybciutko mi poszło, książka ma kilkadziesiąt stron więc….

Szybka akcja, szybki język, bardzo prosty. Dla młodzieży raczej :)
Nic nie wniosła w moje życie, ale przeczytać nie zaszkodzi :)
MQ

alouette | 2012-06-28

Rozczarowująca opowieść o nastoletniej miłości. Dlaczego rozczarowująca? Czytając tę powieść miałam nieodparte wrażenie, że problemy opisywane w niej się delikatnie mówiąc zdeaktualizowały. Oczywiście, mówi się, że ludzie zawsze są tacy sami i że nastolatki są w każdej epoce takie same, ale jednak... nie.
Abstrahując już od wywołujących u mnie uśmiech pytań "A ty masz swojego chłopca?", zazdroszczenia magnetofonu czy unikania wymówienia słowa "seks" wg mnie po prostu ta książka się zestarzała pod względem mówienia o uczuciach między nastolatkami.
Myślę, że nastolatki teraz szybciej dorastają, a w tej książce 17nastolatki zachowywały się niedojrzale i dziecinnie jak nie przymierzając 10letnie dziewczynki. Pani Siesicka usilnie chciała pokazać, że podchodzi do sprawy nastoletniej miłości z należytą powagą i szacunkiem, jednak mam wrażenie, że nie uchwyciła sprawy tak jak powinna.
"Czas Abrahama" czyta się lekko i szybko, ale nie jest to książka po którą sięgnęłabym drugi raz.

Olusia | 2016-02-17
Przeczytana: lipiec 1998

Opowiada o miłości dwóch dziewczyn do jednego chłopaka.
Przedstawia świat lat 60-tych.
Pokazuje też, że mimo iż nie ma już ZMS-u ani Wieczorowej Szkoły Aktywu, od tamtych czasów niemal nic się nie zmieniło w zachowaniu nastolatków. Zmianie uległy jedynie symbole zamożności. Teraz jest to m. in. markowe ubranie, dobra mp3, fajny smartfon a nie np. magnetofon. Mimo to młodzież cały czas przyjaźni się, zakochuje i buntuje się.

ira | 2012-02-08
Przeczytana: 1995 rok

Podoba mi się, że Siesicka, choć traktuje młodzieńcze miłości z należnym im respektem, nie robi z nich napuszonych świętości. Opisuje je spokojnie, w wyważony sposób, pozwalając swoim bohaterom pokazać się z różnych stron, w różnych sytuacjach.
Nie inaczej jest w "Czasie Abrahama".

nikonades | 2015-07-09

W odróżnieniu od przedmówczyń skupię się nie na wątku miłosnym lecz na rzeczach z dalszego planu.

Pierwszą z nich jest działalność Kuby Lorentowicza, tytułowego Abrahama w ZMS. Jak wyznał swojemu wychowawcy robił to tylko w celu uzyskania tzw. punktów za pochodzenie do egzaminu na studia. Trudno jednak go bezwzględnie potępić za hipokryzję bowiem w odróżnieniu od innych karierowiczów działał z pasją i poświęceniem dając z siebie wszystko i unikając dróg na skróty. Rzecz właściwie niespotykana zarówno wtedy jak i dziś

Drugą rzeczą aktualną do dziś jest sprawa nienawiści i pogardy z jaką spotyka się Anka Serafin po aresztowaniu ojca. Wszystko jej wytknięto - pieniądze, ciuchy, magnetofon (tu dzisiejsze nastolatki mogłyby parsknąć śmiechem, ale wtedy było inaczej). Po prostu hejt w pełnej "krasie". Tyle, że bez internetu i FB.

Także chęć nie odstawania od reszty towarzystwa jest dalej aktualna. Dziś są to markowe ciuchy, komórka, kasa, bywanie w snobistycznych miejscach. Wtedy...

klaudiabla2 | 2011-01-28
Przeczytana: 23 stycznia 2011

Jak dotąd przeczytałam trzy książki tej autorki. Dwa razy się zawiodłam. Do ,,Czasu Abrahama” namawiała mnie moja koleżanka. Skusiłam się i… nie zawiodłam się. A nawet dobrze się bawiłam. Wprawdzie książka ma kilka wad, ale zacznijmy od początku. Klasyczna młodzieżówka- dziewczyna zakochuje się w chłopaku przyjaciółki. Pokazuje jednak emocje jakie targają wszystkimi bohaterami. Opowiada o wielu dojrzewania, zauroczeniu, które wydaję się być tą prawdziwą miłości. ,,Czas Abrahama” oznacza właśnie to zauroczenie, chwilową fascynację jakąś osobą, jego czas. Bohaterowie byli dobrze wykreowania, oczywiście jak na czytadło na jeden wieczór. Każdy miał wady i zalety. Polubiłam ich prawie wszystkich, oprócz Anki. Była bogatsza i chwaliła się tym. Dążyła po trupach do celu i, aby zatrzymać chłopaka przy sobie chciała zrobić wszystko, nawet oddać to co ma najcenniejsze. Wiem, że była najbardziej pokrzywdzona, ale po prostu nie da się jej lubić. Czytało mi się szybko, jak każdą młodzieżówkę....

delighted | 2013-01-29
Przeczytana: 29 stycznia 2013

Przede wszystkim książka wciągająca, a że krótka, zdecydowanie do przeczytania na raz. Problemy dorastania były tak uniwersalne, że nie wiedziałam do końca książki, w której dekadzie XX wieku działa się akcja. Teraz wiem już że są to czasy młodości mojej babci i jestem tej lekturze bardzo wdzięczna za przypomnienie mi o uniwersalności miłości. Co prawda, niektórych realiów PRL-u nie rozumiałam, ale jakoś nie odczuwam potrzeby ich zgłębiania. Raczej polecam, a szczególnie osobom starszym ;)

sensitive | 2013-07-04
Przeczytana: 03 lipca 2013

Książka bardzo mi się podobała. Przyjemna, można powiedzieć, że "miło" ja się czyta. Idealna na do przeczytania na raz. Polecam.

Wiedźminka | 2011-05-24
Przeczytana: 24 maja 2011

Bardzo dobra książka. Pani Siesicka bardzo mądrze oddaje uczucia nastolatków. Zazdrość, miłość, czasy PRL, komuny.

Karol | 2015-04-09
Przeczytana: 09 kwietnia 2015

Nędza. ZMS i miłosne rozterki, z tego nic dobrego wyjść nie mogło.