Fizika zvezd
astrofizyka, kosmochemia
Grzegorz

Dlaczego materia zawarta we wnętrzu gwiazd ma bardzo wysoką temperaturę? Jak obliczyć temperaturę w środku Słońca? Jakie procesy jądrowe stanowią źródło energii gwiazd? W jaki sposób fizyka tłumaczy istnienie gwiazd superciężkich o gęstości materii rzędu kilku ton na centymetr sześcienny? Na te pytania oraz na szereg równie interesujących zagadnień daje odpowiedź teoria wewnętrznej budowy...

Na te pytania oraz na szereg równie interesujących zagadnień daje odpowiedź teoria wewnętrznej budowy gwiazd, zajmująca jedno z czołowych miejsc we współczesnej astrofizyce. Z teorią wewnętrznej budowy gwiazd wiąże się ściśle ważniejsze nawet zagadnienie ewolucji gwiazd.

Prawa fizyczne decydujące o budowie gwiazd i ich rozwoju są stosunkowo proste i mogą być wyrażone, oczywiście z pewnym przybliżeniem, przy pomocy elementarnych wzorów matematycznych.

W książce tej przedstawiono w prosty sposób (w oparciu o elementarne wzory matematyczne) współczesną teorię wewnętrznej budowy i ewolucji gwiazd. Do przestudiowania tej książki wystarczą wiadomości z fizyki, matematyki i astronomii nie wykraczające poza program szkoły średniej.

źródło opisu: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1963

źródło okładki: Zdjęcie autorskie