Dwaj ludzie z szafą. Historia pewnej etiudy

Seria: Klasyka Kina
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe UAM
Dwaj ludzie z szafą. Historia pewnej etiudy
Małgo Zaremba

Jedyna w światowej literaturze przedmiotu monografia poświęcona etiudzie filmowej. „Dwaj ludzie z szafą” Romana Polańskiego są do dzisiaj zapewne najsłynniejszą studencką etiudą filmową świata. W stwierdzeniu takim nie ma żadnej przesady. Legenda tej krótkometrażówki dorównuje jej niezwykłej magii, a ta – mimo upływu dziesiątek lat – nie przestaje działać na kolejne roczniki studentów szkół filmowych i coraz to nowe pokolenia widzów. Autor książki odkrywa niecodzienną historię powstania utworu, szczegółowo analizuje właściwy mu styl i kompozycję, przedstawia oryginalną interpretację jego znaczeń. Prezentuje anegdotyczne realia i odsłania kulisy realizacji etiudy, która do dnia dzisiejszego pozostaje jednym z najbardziej znanych na całym świecie krótkich filmów (wcale nie tylko studenckich, również profesjonalnych) kiedykolwiek wyprodukowanych przez naszą kinematografię.

źródło opisu: http://www.akademicka.pl/index.php?detale=1&a=2&id=26553

źródło okładki: zdjęcie autorskie