Sinatra. Miłość, muzyka, mafia

Wydawnictwo: Twój Styl
Sinatra: The Life
978-83-7163-596-0
sinatra, mafia, muzyka

Książka Sinatra. Miłość, muzyka, mafia przedstawia pierwszą w pełni udokumentowaną, popartą badaniami źródeł, kompletną biografię Franka Sinatry. Jest to historia amerykańskiej ikony, która na przeszło pięćdziesiąt lat zawładnęła wyobraźnią milionów i wyraźniej niż ktokolwiek inny w dwudziestym stuleciu odcisnęła swe piętno na muzyce rozrywkowej. Sinatra powiedział o sobie, że już w dzieciństwie słyszał w głowie "symfonie z całego wszechświata", jednak nikt nie potrafiłby przewidzieć, dokąd miały go zaprowadzić owe dźwięki. Tę nieprawdopodobną drogę, od skromnych początków w Hoboken do schyłku życia w Malibu w glorii żywej legendy, utorował mu olbrzymi talent, niesamowita determinacja i ... powiązania ze światem przestępczym.
Istna skarbnica dokumentów i wywiadów pozwoliła autorom odkryć przed światem nowe, szokujące fakty dotyczące powiązań Sinatry z takimi ludźmi mafii jak Sam Giancana czy Lucky Luciano oraz, w jaki sposób te kontakty odbiły się na innych, jak choćby na prezydencie Johnie F. Kennedy'm.
Anthony Summers i Robbyn Swan pokazali nieznane strony charakteru Sinatry - jego skłonność zarówno do zjadliwego szyderstwa jak i serdeczności. Z niepublikowanych dotąd rozmów z Avą Gardner wyłoni się pełna bólu prawda o namiętności, którą do niej żywił. Dowiemy się również, czym jest przyjaźń z człowiekiem, który był ponad wszelką miarę hojny i lojalny, a jednak - jak przekonali się jego koledzy z grupy The Rat Pack - potrafił też ujawnić oblicze mściwego okrutnika.
Dramatyzm, nagromadzenie nieznanych faktów i obiektywizm autorów czynią z tej biografii niezrównaną, odkrywczą opowieść o genialnym artyście i nieskończenie skomplikowanym człowieku.

trycha | 2014-02-14
Przeczytana: lipiec 2007

Zdecydowanie jedna z lepiej napisanych i mocno rzetelnych muzycznych biografii, jakie przyszło mi czytać. Narracja zwarta, wywód czytelny, a podawane fakty nie są zabarwione nadto stosunkiem autorów do artysty. Brak też wyssanych z palca interpretacji "duszy" artysty, do której uprawnieni czują się niektórzy autorzy, co wychodzi zazwyczaj żałośnie, a w najlepszym wypadku banalnie.

Patula | 2010-07-28
Na półkach: Biblioteczka, PZ., Przeczytane
Przeczytana: 28 lipca 2010

Pana Sinatry chyba przedstawiać nie trzeba:)
Barwna postać = barwna powieść, o aktywnym życiu artysty, który intensywnie udzielał się politycznie i równie intensywnie walczył z rasizmem, ale też wiele lat współpracował z mafią i sypiał z prawie każdą kobietą, którą miał przyjemność poznać.
Książka nie tylko o Sinatrze, w dużej mierze również o światku artystycznym w czasach, kiedy lawirując miedzy posadzeniami o komunizm, mafijnymi wpływami i segregacją rasową, artyści nierzadko walczyli o swoja muzykę.
Wielowątkowa, ciekawie przedstawiająca specyfikę lat 30, 40 (...) i przemian kulturowych, obyczajowych,ekonomicznych mających miejsce w trakcie 83 lat życia Franka Sinatry.

| 2013-09-09

Ah Frank....:)