Kotan. Czy mnie kochasz?

Wydawnictwo: Trzecia Strona
Bobek

Zawsze budził skrajne emocje. Kiedy rozdawał prezerwatywy i kiedy ogłaszał, że jego idolem jest Jezus. Gdy zakładał pierwsze domy dla narkomanów i gdy wraz z nosicielami wirusa HIV był lżony i poniewierany przez tłum ogarnięty lękiem przed „karą bożą”. Oskarżany o kolaborację z komunistyczną władzą i kierowanie się chęcią rozgłosu, uparcie robił swoje. Pomagał tym, którzy zostali wyrzuceni poza nawias społeczeństwa: uzależnionym, chorym, bezdomnym. Choć od jego śmierci minęło już 14 lat, jego dzieło wciąż żyje – ośrodki leczenia i schroniska, które założył, prowadzą uratowani przez niego ludzie.

źródło opisu: www.trzeciastrona.pl

źródło okładki: www.trzeciastrona.pl

joaśka | 2017-06-02
Przeczytana: 02 czerwca 2017

Świetna robota, Panie Przemysławie Bogusz! Oryginalna biografia oryginalnego człowieka. Inteligentna, wnikliwa opowieść o Marku Kotańskim. Stroniąca od wielkiego " och!!!" i będącego po drugiej stronie continuum "ble!!!!" Tu naprawdę trzeba wysokiego kunsztu literackiego, aby stworzyć postać nietuzinkową, unikając przy tym łatwych kalek i stereotypów.
Panie Autorze, wielki pokłon ode mnie.

Andrzej | 2017-02-04
Na półkach: Przeczytane 2017
Przeczytana: 04 lutego 2017

Bardo dobra biografia. Autor okazał się inteligentnym i sprawnym dziennikarzem. Wierzącym w swojego bohatera. Na tyle mocno, że nie wystawił Kotańskiemu laurki.

Trzeba przyznać, że najlepiej czyta się fragmenty demitologizujące Kotana. Jego niepohamowany snobizm, egocentryzm i egoizm plus poczucie bezkarności odzierają go nimbu Samarytanina. Z drugiej strony uderza jego jakaś...niewinność. No i robią wrażenie osiągnięcia. Fascynujące jest u Kotańskiego jego miotanie się między egzaltacją a furią. Między byciem bucem a wrażliwym społecznikiem.

Niezależnie co się o nim sądzi – jedno jest pewne. Marek Kotański wychodzi zwycięsko z próby. A przecież próba jest ciężka. Autor go nie oszczędza. W tym momencie myślę sobie jak niedzwiedzią przysługę wyświadczają takiemu Pilchowi, Kapuścińskiemu czy Owsiakowi ich wyznawcy. Każdej wielkiej biografii można życzyć takiego autora jak Przemysław Bogusz. A czy bohater się wybroni to już inna sprawa...

Capricorn | 2017-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2017

Niezwykle drobiazgowa biografia Marka Kotańskiego, bezlitośnie obalająca mity, które wokół tej niepospolitej postaci urosły. Legendarny szef Monaru i Markotu, organizator Łańcucha Czystych Serc, koncertu zwanego polskim Wembley, autor wielu innych inicjatyw mających pomagać narkomanom, nosicielom wirusa HIV czy bezdomnym, przedstawiony jest w tej pozycji jako człowiek skrajności. Z jednej strony jego widowiskowe akcje wymuszają zainteresowanie tematem, z drugiej jednak są one mocno chaotyczne zarówno w samych działaniach jak i w ich dokumentacji, a osiągane rezultaty są czasem odwrotne do oczekiwanych. Sam Marek z kolei przedstawiony jest jako osoba, która, dla swoich celów, będzie negocjować z każdym (z jednej strony generał Jaruzelski, z drugiej - wysokie władze kościelne), choleryk, nie szczędzący obelg zarówno podopiecznym, jak i współpracownikom, wreszcie - człowiek z ogromną potrzebą ciągłego bycia w centrum uwagi, no i pazerny na dobra doczesne.
Dla mnie jest to lektura...

panna_uriana | 2017-09-04

Należę do osób, które wciąż pamiętają Marka Kotańskiego i jego działania na rzecz narkomanów, nosicieli wirusa HIV oraz bezdomnych. Ale pamiętam go jako herosa, człowieka z wielką charyzmą, dla którego nie ma rzeczy niemożliwych, któremu wszystko wychodzi. Przemysław Bogusz odmitologizuje postać Kotańskiego, czyniąc to z wielkim wyczuciem i bez poszukiwania taniej sensacji. Nie ma w tej książce sentymentalizmu i stronniczości, jest za to kawał porządnego i świetnie napisanego reportażu. To nie tylko biografia Kotańskiego. To też obraz Polski lat 80. i 90., jej problemów, ludzkiego strachu i nietolerancji. Nieprawdopodobne są fragmenty dotyczące oporu mieszkańców, którzy mieli sąsiadować z ośrodkiem dla nosicieli wirusa HIV. Kotańskiemu grożono, że nadzieją go na widły, a jeden z mieszkańców odmówił jedzenia jajek od swoich kur, bo bał się, że zarażą się one AIDS, chodząc po tej samej ziemi, co nosiciele. Rewelacyjna biografia.

leukone | 2017-01-10

Postać Marka Kotańskiego jest dla mnie autorytetem, książkę przeczytałam jednym tchem. Jest wiele rzeczy, które już wiedziałam jednak tutaj dobrze chronologicznie poukładane. Jeżeli Marek Kotański jest dla Was kimś cennym warto przeczytać te książkę ;)

"Wiara w pokłady dobra i wszelkich możliwości tkwiących w każdym człowieku, bez względu na to, kim jest w obecnej chwili, pozwala mi zawsze głęboko i szczerze wierzyć, że tym razem na pewno się uda." M. Kotański

iwona | 2017-02-18

Jest to biografia Marka Kotanskiego, która została przedstawiona w interesujący sposób- dostarcza wnikliwego wglądu w sposób życia i charakter człowieka, który jako pierwszy w Polsce zajął się problemem narkomanii na tak dużą skalę. Widzimy tu, w jak nietuzinkowy sposób działał, zakładając ośrodki dla osób uzależnionych i starając się pomagać tym z nizin społecznych. W terapii uzależnień wprowadzał metody, które już wcześniej sprawdziły się na Zachodzie, a u nas nie były jeszcze znane. Widzimy, jakim Marek Kotanski był człowiekiem i w jakim stopniu w działalności, w którą się zaangażował, pomagał mu jego charakter i temperament. Książka warta przeczytania i przemyślenia.

DrawMe | 2017-10-18
Przeczytana: 08 października 2017