Style
angielski
Marika

Kyle Blake likes plans. So far, they’re pretty simple: Finish her senior year of high school, head off to a good college, find a cute boyfriend, graduate, get a good job, get married, the whole heterosexual shebang. Nothing is going to stand in the way of that plan. Not even Stella Lewis. Stella Lewis also has a plan: Finish her senior year as cheer captain, go to college, finally let herself...

Stella Lewis also has a plan: Finish her senior year as cheer captain, go to college, finally let herself flirt with (and maybe even date) a girl for the first time and go from there.

Fate has other plans for Kyle and Stella when they’re paired up in their AP English class and something between them ignites. It’s confusing and overwhelming and neither of them know what to do about it. One thing they do know is that their connection can’t be ignored. The timing just isn’t right.

But is there ever a good time for falling in love?

Marika | 2016-10-10
Przeczytana: 10 października 2016

Kyle chce skończyć liceum, iść na studia i znaleźć uroczego chłopaka, słowem - wieść zwyczajne życie. Ale wtedy coś - a raczej ktoś - krzyżuje jej plany... Stella, dziewczyna z jej szkoły. Ciągle na siebie wpadają, jakby to los ich ku sobie pchał.
Choć jest między nimi niechęć, to chcąc nie chcąc są skazane na swoje towarzystwo przez wspólny projekt szkolny. I wkrótce Stella zacznie budzić w Kyle uczucia, o których istnieniu nie miała pojęcia...

Historia jest krótka, urocza i prosta, choć czasem trochę zbyt prosta. Język autorki nie jest zbytnio wyszukany, po prostu taki... zwyczajny. Sama książka też jest prosta, bez wielkich komplikacji.
I według mnie trochę za szybko to się później podziało, a Kyle właściwie z dnia na dzień "zmieniła się" w lesbijkę, bo tak to dla mnie wyglądało. Nagle zaczęła zwracać uwagę na Stellę, niby trochę to rozważała, ale jakoś tak szybko i praktycznie bez problemów przyjęła to, że jest homoseksualna. Trochę to było dla mnie zbyt łatwe.
Ale mimo...

BlackDynamite | 2017-07-24