Sigrid

Okładka książki Sigrid Johanne Hildebrandt
Okładka książki Sigrid
Johanne Hildebrandt Wydawnictwo: Jaguar Cykl: Saga o Valhalli (tom 4) fantasy, science fiction
Saga o Valhalli (tom 4)
Sigrid. Sagan om Valhalla
Jaguar
2017-01-25
2017-01-25
Bogumiła Ratajczak
fantastyka magia bogowie przepowiednia miłość walka przeznaczenie

Wciągająca powieść bazująca na historii oraz wierzeniach narodów skandynawskich. W wątek opowieści zostały wplecione bardzo zgrabnie postacie mitologiczne. Zabieg ten, przeprowadzony z wyczuciem smaku, ubarwił opowieść i umotywował w sposób wiarygodny motywy postępowania wielu postaci. Końcówka nieco rozczarowuje. Finał walki Swena jest zbyt przewidywalny, natomiast rozwiązanie "problemów małżeńskich" Sigrid nie jest zbyt wiarygodne. Nie mniej jednak należy pamiętać że jest to 1. cześć sagi,a co za tym idzie jej zakończenie będzie punktem wyjścia dla kolejnego tomu. Oby przetłumaczonego na język polski.

Przez pierwsze 100 stron było mi przebrnąć dość ciężko, potem z każdym rozdziałem było coraz lepiej. Od połowy przeczytałam jednym tchem, żałując ogromnie że nie ma jeszcze 2 tomu

(...)Mi osobiście książka się podobała. Nie na tyle, by jakoś specjalnie szaleć na jej punkcie, ale nie była też zła. Myślę, że zdystansował mnie do niej trochę fakt, że klimat wikingów nie został zachowany. To, co można w niej znaleźć wciąż jest jednak bardzo ciekawe. Na tyle ciekawe, że jestem gotowa sięgnąć po kolejne tomy, nawet jeśli nie zostały (i raczej już nie zostaną) wydane w Polsce. W końcu po coś się uczyłam angielskiego... ;)

Powieść Johanne Hildebrandt ujęła mnie całą sobą. Przymykam oczy na niektóre mankamenty i cieszę się z lektury, po prostu. Cieszę się, że miałam możliwość poznania losów Sigrid i innych wikingów, których los jest ściśle powiązany z wolą nordyckich bogów. Jak się domyślacie, książkę z całego serca polecam nie tylko fanom dobrej fantastyki. "Sigrid" to po prostu dobra lektura, która nada się zarówno na długie, zimowe wieczory (wtedy klimaty Skandynawii można odczuć podwójnie!),jak i wakacyjne poranki czy ciepłe letnie noce. Jeżeli macie tę historię w zasięgu ręki, po prostu czytajcie i dajcie się porwać!

[ksiazkowa-krolowa.blogspot.com/2017/07/w-swiecie-nordyckich-bogow-sigrid.html]

Książka stanowi całkiem niezły wstęp do cyklu.Fabuła silnie przesiąknięta, wręcz nierozerwalnie związana z mitologią skandynawską. Można z łatwością poczuć na sobie bryzgającą krew z odrąbywanej części ciała, czuć dym paleniska, słychać bitewne bębny... Jest klimatyczna,tego nie można jej odmówić. Zdecydowanie jednak to nie jest książka jako taka, a jedynie przedsmak jakiejś dłuższej historii, która-dzięki Sigrid- wzbudza zainteresowanie. Czekam na następną część!

" Akcja toczy się tu wartko, główni bohaterowie od pierwszych chwil zaciekawiają, a wydarzenia, w których biorą udział wciągają i pochłaniają czytelnika. Gdy do tego wszystkiego dodamy jeszcze siły nadprzyrodzone, boginie, bogów i szczyptę magii, otrzymamy mieszankę, której trudno się oprzeć. Choć na początku trudno mi było się odnaleźć w gąszczu imion, wierzeń i bogów, to tematyka porwała mnie i byłam bardzo ciekawa, jak książka się zakończy. I czy będę chciała sięgnąć po kolejny tom? Teraz już wiem, że tak. Nie mogę się doczekać drugiego tomu, by znów śledzić losy Sigrid i Swena – bardzo ich polubiłam. Może dlatego, że ich uczucie musi pokonać niejedną przeszkodę?"

Nudna powieść historyczna, w którą wplecione są wątki fantastyczne? Wolne żarty! Sigrid to zdecydowanie opowieść pełna magii, tajemnic i niesamowitych bóstw, pojawiających się na każdym kroku. To nie tylko książka opowiadająca o dziewczynie z rodu Skilfingów, która zmuszona jest do małżeństwa z obcym mężczyzną, by zapewnić pokój pomiędzy Szwedami a Gotami, ale także opowieść o ludziach gotowych poświęcić siebie, by wypełnić wolę bogów. Terminologia związana z mitologią nordycką może początkowo przytłoczyć, jednak już po kilkunastu pierwszych stronach dajemy się wciągnąć w wir wydarzeń i z zapartym tchem zaczynamy śledzić historię Sigrid.

Tytułowa bohaterka, podczas trwania wydarzeń powieści, przechodzi ogromną metamorfozę. Przez pierwsze kilkanaście stron przedstawiana jest jako młoda, nieco naiwna dziewczyna, oddana w całości bogini Frei. Przymusowe małżeństwo, okrucieństwa doznane ze strony bliskich jej osób oraz zaznanie namiętnej, prawdziwej miłości zmieniają ją. Sigrid otwierają się oczy. Młoda kobieta zaczyna pojmować, jak funkcjonuje ten świat, staje się odważniejsza i bezwzględna. Zaczyna myśleć nie tylko o sobie, ale i o osobach, na których jej zależy.
Nie mam nic do zarzucenia jej postaci. To mocny i wyrazisty charakter, do którego nie można sprecyzować swoich uczuć. Sigrid z jednej strony determinacją, zagubieniem i naiwnością wzbudza sympatię i współczucie, jednak jej bezwzględność oraz stworzone intrygi odrzucają i zmuszają do spojrzenia na bohaterkę z innej perspektywy.

Podobnie jest z innymi postaciami. Żaden z bohaterów, czy to drugoplanowych, czy epizodycznych, nie został stworzony po to, by czytelnik go polubił. Autorka nie słodziła, a pokazała mroczne oblicza każdej postaci. Bo tak naprawdę żaden człowiek nie jest bez wad i to właśnie starała się pokazać Johanne Hildebrandt.

Jeśli chodzi o fabułę to jest ona wyjątkowo intrygująca. Historia Sigrid to wielowątkowa opowieść pełna niespodziewanych zwrotów akcji. Wątek zakazanego uczucia przeplata się z wątkiem walki pomiędzy wyznawcami Thora i Odyna, a krzyżowiercami (chrześcijanami). Autorka w zręczny sposób splotła ze sobą losy wielu bohaterów oraz różnorakie wydarzenia i stworzyła opowieść, która na pewno zainteresuje osoby ciekawe kultury nordyckiej.

Wiara, nadziej i miłość - na tych trzech wartościach oparta jest cała książka. Sigrid porusza tematy trudnej, jednak to wcale nie zmienia faktu, że jest to pasjonująca książka, które tempo akcji nie zwalnia ani na minutę. Powieść Johanne Hildebrandt to lektura idealna dla osób zainteresowanych kulturą nordycką, ale i miłośników brutalnych, mrocznych i intrygujących opowieści.

Los plecie nić naszego przeznaczenia. Wszystko jest zaplanowane w najmniejszym calu. Każdy przejaw integracji jest surowo karany. Od dawien, dawna ludzie wierzyli w moc trzech kobiet, które mają moc nad ludzkim życiem i decydują o ty, jak potoczą się nasze losy. Każda kultura ma dla nich swoją nazwę. W mitologii nordyckiej trzy boginie przeznaczenia określane są jako Normy. Przerażająco silne, sprawiedliwe, ale również bezwzględne kobiety, których boją się nawet najpotężniejsi bogowie. Żaden człowiek nie może sprzeciwić się ich wyrokom. To właśnie one odpowiadają za przyszłość, przeszłość i teraźniejszość. Strażniczki korzenia Yggdrasila łączącego krainę żywych ze zmarłymi, mieszkające nieopodal mrocznej studni Urd, budziły grozę w każdej istocie. Urd odpowiadała za przeszłość, ukazywano ją jako dobrotliwą boginię, która błogosławi ludzkości. Werdandi - bogini teraźniejszości, która opiekuje się ludźmi. I na sam koniec Ona - najbardziej przerażająca i bezlitosna z Norm - Skuld, która odpowiada za przyszłość. Te trzy kobiety budziły grozę w największych wojownikach. Mitologia nordycka kryje wiele tajemnic, a książka, którą dziś recenzuję, sprawiła, że pragnę zagłębić się w jej najskrytsze zakamarki. Kochani, kiedy usłyszałam o najnowszej powieści Johanne Hildebrandt, która zajmuje się historią wikingów, bogów oraz mrocznych mocy, wiedziałam, że muszę się z nią zapoznać. ,,Sigrid" to pierwszy tom sagi o Walhalli, który okazał się ciekawą lekturą, ale nie zabrakło również w nim skazy, ale co takiego nią było, dowiecie się, czytając całą recenzję. Wiem, że w przyszłości z chęcią sięgnę po kolejne tomy, ponieważ historia głównych bohaterów ma w sobie to coś. Zachęcam Was do zapoznania się z całą recenzją!
,,Płomienie podniosły się z trzaskiem. Powinna podpalić kuchnię i przyglądać się, jak pożoga z rykiem pochłania klasztor, pomyślała. Megan zawyje z bólu, kiedy skóra zacznie jej pękać, i będzie skomleć, dopóki nie sczernieją jej usta. Mieli tu piekło na ziemi, więc dlaczego nie spłonąć już teraz?"

Człowiek żyje po to, by wypełnić swoje przeznaczenie.
Młodziutka Sigrid, piękna i dumna córka wodza Skilfingów, już wie, do czego z woli bogów została przeznaczona: urodzi syna, który zostanie królem królów. W proroczym śnie widzi radosnego chłopca, a także jasnowłosego, niebieskookiego mężczyznę, ojca swojego syna, i czuje, że obu kocha nad życie. Tymczasem świadoma powinności wobec własnego rodu, ulega ojcu, który małżeństwo córki z Erykiem, królem Swithjodu, uznaje za przypieczętowanie przymierza, tak potrzebnego w czasach nieustających rodowych waśni oraz wojen.
Podróż do Swithjodu okazuje się bardzo niebezpieczna nie tylko dlatego, że wrogowie czyhają na życie Sigrid. Oto nieoczekiwanie spotyka ona młodego mężczyznę ze swojego snu – przystojnego wikinga Swena. Oboje bronią się przed miłością, która nagle na nich spada, wiedząc, że w ich przypadku jest zakazana. Mimo to ulegają wzajemnemu uczuciu i podarowują sobie niezapomniane chwile, po czym rozstają się z myślą, że jednak to nie koniec ich miłości.
Sigrid zostaje poślubiona Erykowi, Swen podejmuje wyznaczone sobie zadanie. Zamierza zmusić króla Haralda Sinozębego, by uznał go za syna, a później sięgnąć po władzę. Jednak…
Ciężka kara czeka tych, którzy zrywają sieć bogiń losu – Urd, Verdandi, Skuld – i zakłócają porządek wszystkiego.

,,Serce waliło Sigrid jak młotem, z przerażeniem osunęła się na kolana. To za mało. Zaczerpnęła głęboko tchu i przyłożyła dłoń do piętna Frei, chłonąć jej moc. Nie wolno jej pogrążać się w strachu, kiedy trzeba być silną. Ufam ci, Pani. Tyś mą tarczą, Wanadis."

Ukarani zostaną Ci, którzy wejdą w drogę przeznaczeniu...
Sigrid wkracza w dorosłość. Jako córka najpotężniejszego ze Skifingów wie, że musi wypełniać swoją rolę bez żadnego zbędnego słowa. Musi wyjść za mąż za króla Swithjodu - odwiecznego wroga jej ludu. Eryk pragnie zyskać przewagę nad powoli budującą się armią, a ślub z córką wodza Skifingów mu w tym pomoże. Kiedy Sigrid dowiaduje się o jego planach, pragnie się z tego wywinąć, ale wie, że nie może. Błaga swoich bogów o wskazówkę, a Ci ukazują jej wizję: dziewczyna widzi w niej siebie, przystojnego mężczyznę oraz dziecko, które ma zostać prawdziwym królem. Przekonana, że to właśnie Eryk jest jej przeznaczony, wyrusza w podróż, by poznać swojego męża i sprawić, by przeznaczenie wypełniło się jak najszybciej....
W czasie podróży Sigrid zatrzymuje się w sąsiednim królestwie, a tam wśród najgroźniejszej armii wikingów odnajduje mężczyznę ze swojego snu. Wie, że to on będzie ojcem jej dziecka. Upojna noc kończy się rozstaniem, a Sigrid wyrusza w podróż do swojego nowego królestwa. Bogowie zsyłają dla niej opiekunkę - disę, która ma oddać życie za jej dziecko. Nowe miejsce pełne jest niebezpieczeństw. Dworskie intrygi oraz nienawiść wspólnoty sprawiają, że Sigrid coraz bardziej boi się o życie swoje i dziecka. W dodatku nie może zapomnieć o Swenie, który przysiągł, że ją odnajdzie. Młoda królowa będzie zmuszona podjąć wiele trudnych decyzji. Ktoś pragnie zerwać nić, którą dla niej przędzą Normy. Rodzina odwraca się od niej plecami, a w sercu nowego małżonka powoli gnieździ się mrok. Czy młoda kobieta da rade przetrwać w tak okrutnym świecie? Czy uratuje życie swojego dziecka? Czy wizja zesłana jej przez bogów się ziści?

,,Słowa nie mogły opisać tego, jak pięknie było zobaczyć rozżarzone ziarna piasku unoszące się w łonie Sigrid. Niczym spirala kręciły się wolno w czasie, podczas gdy to, co już było, powracało w niekończących się powtórzeniach powstawania świata i upadku. Dookoła spirali roiło się od iskierek, które błyskały, by potem zgasnąć. Życie ludzi stanowiły krótkie chwile niekończącego się odradzania."

,,Sigrid" to opowieść o nieuniknionej walce, o lepszą przyszłość, która rozgrywa się w czasach wikingów. Ukazana jest w niej niezwykła determinacja, by ratować, to co najważniejsze. Odkrywa odwieczne prawdy, okraszając to boskimi, normandzkimi siłami. Johanne Hildebrandt stworzyła książkę, którą naprawdę warto przeczytać. Choć nie jest idealna, to i tak wciąga bez granic. Dzięki niej zainteresowałam się normandzką mitologią i wiem, że nie wytrzymam, jeśli nie poznam jej tajemnic. ,,Sigrid" to opowieść o młodej dziewczynie, która zostaje wrzucona w wir dworskich intryg, niezwykłego okrucieństwa oraz mrocznych sił. Przetrwanie staje się jej chlebem powszednim, a dziecko, które zesłali na nią bogowie, sprowadza na nią coraz to większe kłopoty. Niezwykła, czasami brutalna i szokująca powieść o ty, jak przetrwać, kiedy wszyscy są przeciw tobie. Choć ,,Sigrid" mnie zafascynowała, to muszę wspomnieć o jednym minusie - nie podobało mi się to, że autorka, zamiast bardziej skupić się na odczuciach swoim bohaterów, to obrzuca czytelnika coraz to kolejnymi nazwami, których nie sposób zapamiętać. Przyznam, że na początku nie mogłam się połapać w tej historii. Zbyt wiele boskich postaci, rytuałów oraz krain - mam nadzieję, że w kolejnych tomach się to zmieni, bo saga o Walhalli ma wielki potencjał, który warto wykorzystać. Mogę powiedzieć z ręką na sercu, że kiedy zostanie wydany drugi tom, to z chęcią po niego sięgnę, bo po zakończeniu jestem bardzo ciekawa, jak potoczą się losy Sigrid i Swena. Ta książka kryje w sobie drugie dno, które pragnę odkryć.

,,Emma zesztywniała i cień przesłonił jej poobijaną twarz. Podniosła wzrok na Sigrid, lecz to już nie były oczy Emmy. W Sigrid wlepiały się czarne jak sadza ślepia ze srebrnymi drobinkami.-On już przybył. - oznajmiła zawodzącym, nieswoim głosem Emma. Zachybotała się i nieprzytomna padła na łóżko."

Sigrid żyje w czasach, gdzie to głównie mężczyźni mają najwięcej do powiedzenia, a kobiety, choć wyszkolone powinny zawsze spełniać wyznaczone przez nich zadania. Jako córka wodza ma wiele zobowiązań. Beztroska, a zarazem silna dziewczyna pragnie służyć bogom, a kiedy dowiaduje się, że wyda na świat dziecię, które stanie się największym z władców, wie, że zrobi wszystko, by przeżyło. Ślub z nieobliczalnym Erykiem i miłość do silnego wikinga - Swena prawie ją niszczą. Sigrid przechodzi dużą przemianę od początku powieści. Z naiwnej dziewczynki zmienia się w sprawiedliwą, chłodną młodą kobietę, która zrobi wszystko, by uratować tych, których kocha. Nie wiem dokładnie, jak ją określić, ponieważ ta postać zaskakuje na każdym kroku. Z wrażliwej, opiekuńczej osoby staje się zimną, można powiedzieć okrutną kobietą. Wie, gdzie ulokować swoją lojalność. Dzień w dzień ryzykuje życiem i walczy z wrogami czyhającymi na życie jej nienarodzonego syna. Historia Sigrid to opowieść o kobiecie, która musi poradzić sobie w nowym miejscu, gdzie każdy pragnie jej śmierci oraz niezwykle silnej władczyni, która poświęci wszystko, by uratować swoje dziecko. Swen to najsilniejszy z wikingów, który pragnie odzyskać należyty mu tron. Wiele lat bestialskiej nauki uczyniły go odważnym, sprawiedliwym młodym mężczyzno, który nie boi się wyzwań i walczy ze wszystkich sił, o to, co kocha. Pragnie zdobyć władzę, ale również kobietę, która została obiecana innemu. Nic nie może go powstrzymać przed zdobyciem tego, czego tak bardzo pożąda. Bohaterowie tej powieści zapadają w pamięć, a połączenie ich świat z boskim sprawia, że jeszcze bardziej chce się czytać, o tym, jak bogowie integrują w ludzkie życie, oraz jak ludzie radzą sobie z wyznaczonymi przez nich zadaniami.

,,Sigrid zamknęła oczy, czując na skroni dłoń matki, delikatną jak letnia bryza. Spragniona chłonęła jej czułość, pozwalając, by ukoiła tęsknotę, która trawiła ją, odkąd sięgała pamięcią."

,,Sigrid" to historia o niezwykle walecznej kobiecie, która mimo wszystkich zasad sprzeciwia się nowemu porządkowi i niczym lwica chroni tych, których kocha. Książka Johanne Hildebrandt pełna jest normandzkiej mitologii, która kusi czytelnika do jej dokładniejszego zagłębienia oraz kobiecej siły, która potrafi obejść wszelkie przeciwności. Niesamowita, tajemnicza, mroczna powieść, która przenosi czytelnika w świat pełnych męstwa wikingów, czasów, gdzie kobiety dzień w dzień musiały udowadniać swoją siłę oraz miejsc, gdzie starożytni bogowie nadal sprawowali władzę na ludzkością. Chciałabym jak najszybciej zapoznać się z drugim tomem i poznać dalsze losy Sigrid. Polecam!

Przyznam szczerze, że na początku czułam się zmęczona tą książką. Czytanie szło mi dość opornie. Język nie należy do łatwych, a wszystko to przez ogromne bogactwo trudnych imion, nazw wydarzeń czy miejsc i innych terminów, których nie spotykamy na co dzień. Jednak w kolejnej części książki, gdy już przyswoiłam słownictwo, nabrałam rozpędu i nawet nie spostrzegłam, że czytam ostatni rozdział. Dużą zaletą jest umieszczenie na końcu książki słowniczka z wyrazami, które wyszły z użycia.

Sama fabuła jest ekscytująca. Nie brakuje w niej dynamiki i zapierających dech w piersi wydarzeń. Autorka przedstawia nam magiczny świat bóstw i wierzeń skandynawskich. Świat pełen okrucieństwa, w którym nie ma miejsca na tkliwość i wrażliwość. Istotną rolę odgrywają bogowie. Opisy tradycji i zwyczajów nadają książce tajemniczości i powagi. Wątek romansu, który zaistniał przeciwko wszystkim, tworzy intrygującą, niesamowitą historię. Klimat powieść fascynuje i powoduje, że czytelnik się zatraca w nim.

Bardzo podobała mi się osobowość tytułowej bohaterki. Biła od niej siła, odwaga i mądrość. Nie da się nie zauważyć ogromnej wiary, która w książce jest podkreślana bardzo często. Postać tą bardzo polubiłam i zainteresowałam się nią na tyle, aby poznać kilka faktów dotyczących kobiet żyjących we wczesnośredniowiecznej Skandynawii, gdzie jak się okazało płeć żeńska odgrywała znaczącą rolę w wydawać by się mogło zdominowanym przez mężczyzn świecie.

Pomimo, że w powieści odnajdziemy kilka historycznych postaci oraz epizodów to jednak Sigrid ma więcej wspólnego z fantastyką. Nie zaliczyłabym jej również do literatury młodzieżowej. Zbyt wiele tu brutalnych opisów, mordów, grabieży, okrutnych walk, które autorka podaje nam z najdrobniejszymi szczegółami. Wszystko to oddziałuję na wyobraźnię i sprawia, że książka jest mroczna, zatrważająca i jednocześnie bardzo wciągająca.

Biorąc pod uwagę całość uważam, że książka jest warta polecenia. Ciekawość do kolejnej części została rozbudzona. Zdumiewające intrygi, poświęcenie i bezpośredniość zapewniają napięcie i przyspieszone bicie serca. Fascynujący świat nordyckich bogów zadziała na każdego czytelnika.

Sigrid jest córką wodza Skilfingów i wie, do czego została stworzona. Bogowie ukazali jej przyszłość, w której urodzi syna. Piękny chłopczyk przytula się do niebieskookiego mężczyzny, obu kocha i zrobi wszystko, by jej syn został królem królów. Czy uda jej się wypełnić przeznaczone jej zadanie w obliczu rychłego ślubu? Ojciec wybrał dla niej małżonka, króla Eryka, gdyż pragnie pojednać zwaśnione rody, a Sigrid kierowana powinnością względem swojego ludy, ulega namową ojca.

Książka całkowicie niebanalna. Spowija ją gęsty mrok, chwilami przytłaczający, ale jakże pochłaniający, bo w tej powieści całkowicie można się zatracić.

Dwie odrębne historie, które splatają się i zmieniają całkowicie bieg wydarzeń, lecz te spotkania nie trwają długo. Z jednej strony mamy Swena, wojownika i jego potyczki, a z drugiej Sigrid, która ma plan do zrealizowania. Oboje stanowią dla siebie zakazany owoc, lecz miłość nie wybiera i choć piękna, może doprowadzić do upadku. Książa pełna zaskakujących bohaterów i większości nie obdarzycie sympatią. Każdy ponosi straty i kieruję się własnymi potrzebami.

Powieść historyczna, bo z takim określeniem się spotkała, może być mylące, a nawet odstraszające. Nie wszyscy lubią takie książki i obawiają się suchych faktów. Owszem, książka jest inspirowana losami Sigrid, żyjącej w IX wieku n.e. Lecz podania o jej życiu są niejasne, ale jedno jest pewne, była to kobieta silna i potężna, a swoją inteligencją potrafiłaby zawstydzić niejednego panującego władcę. Wierzyła w bóstwa i moce, które są stałym i mocnym elementem tej książki. Sigrid jest młoda, lecz odpowiedzialna i dojrzała jak na swój wiek.

Świat przedstawiony jest mroczny i splamiony krwią. Nieustanne walki to nieodzowny element historii Sigrid, co może być przytłaczające. Wikingowie są okrutni. Z pewnością nie jest to piękna i wymuskaną lektura, tak naprawdę całkowicie odbiega od tego obrazu. Brutalne walki i opisy są obrazowe, a to, co się dzieję po zakończonych starciach, jest jeszcze mroczniejsze. Gwałty, grabieże i żądza władzy stanowiły chleb powszedni dla mieszkańców tamtych ziem. W takim otoczeniu trudno pozostać idealistą, więc bohaterowie nasiąkli tamtymi obyczajami. Gęsta atmosfera jest fascynująca, wręcz odurzająca.

Książkę czyta się dość szybko, jednak język nie jest najłatwiejszy. Trudne imiona, nazwy wiosek czy choćby inne, dawno wyparte z użytku słowa, mogą stanowić małą trudność. Dołączony słowniczek jest sporym ułatwieniem, a po kilkudziesięciu stronach nie stwarza to już takiego utrudnienia jak na początku. Książa z pewnością nie dla młodych czytelników. Polecam ją w szczególności starszej młodzieży i dorosłym, gdyż jest brutalna i dużo w niej chędożenia, które nie jest ani piękne, ani romantyczne.

„Sigrid” to kawał dobrej książki. Zachwyca złożonością, okrucieństwem i miłością, która nie miała prawa zaistnieć, a jednak wybuchła spektakularnie i zmieniła ówczesny obraz świata. Sigrid jest tak absorbującą i zaskakującą postacią, że nie przyćmi jej najbarwniejszy bohater. Jej wytrwałość oraz poświęcenie zdumiewa i to jej postać sprawia, że ta lektura jest tak wyjątkowa. Jeśli lubujecie się w powieściach mrocznych, czasami nawet szokujących swoją bezpośredniością, gdzie intrygi i polityka odgrywa istotną rolę, a do tego okraszonych odpowiednią dawką zapomnianych mocy, to lektura „Sigrid” może okazać się doskonałym wyborem. Poleca 5/6 !

• 2017
  • Historyczne