Ósma czara. Genesis

Wydawnictwo: Kultura Gniewu
komiksy

Stało się. Wypełniły się proroctwa, zapisane w Piśmie Świętym przepowiednie i nastał Armageddon. Bóg i aniołowie zstąpili na Ziemię, by podczas ostatniej bitwy zgładzić zło a wybranych ocalić i zabrać do obiecanego raju. Ale co to za Bóg, który dopuszcza się fuszerki zostawiając przy życiu garstkę niegodnych? I co to za raj, z którego wybrańcy chcą za wszelką cenę uciec? „Ósma czara”...

„Ósma czara” Krzysztofa „Prosiaka” Owedyka to romantyczno-bluźniercza historia o tym, co zdarzyło się po końcu świata. Pełna pasji opowieść o miłości, wierze, wolnej woli i pragnieniu szczęścia. Album Prosiaka uważa się za jedno z największych osiągnięć polskiego komiksu niezależnego. W latach 1990. doczekał się dwóch wydań i oddanego grona fanów.
Edycja kultury gniewu ma za zadanie przybliżyć tę klasyczną już pozycję nowemu pokoleniu fanów komiksu, a tym starszym zaprezentować ją w odświeżonej formie. Cały materiał został od nowa przygotowany z oryginalnych plansz udostępnionych przez autora, który zdecydował się też dodać do „Ósmej czary” prolog - komiks „Genesis” pierwotnie opublikowany w zinie „Prosiacek 5”, dziś już prawie niedostępnym.

źródło opisu: Kultura gniewu, 2007

źródło okładki: http://www.kultura.com.pl/index.php?s=k_077&d=k

vexlubo | 2013-12-27
Przeczytana: 27 grudnia 2013

dużo dobrego komiksu w dobry komiksie. masło maślane . jest sentyment i chcieć więcej.

Norbert | 2013-01-10
Na półkach: Przeczytane, Komiks

Matko moja... Czytałem ten niesamowity komiks w latach bodajże 90-tych. Ale była trochę inna okładka, taka czarno-biała. W ręce mi wpadł z jakiegoś undergroundowego wydawnictwa (kto żył w tych czasach to pewnie pamięta fanziny, Pasażera, Mać Pariadke itp). Dużo w tym komiksie poruszonych problemów z wiarą w Boga i miłością a wszystko okraszone super rysunkami. Polecam, bo to jeden z lepszych polskich komiksów - teraz to już raczej legendarny.

Przemek Skoczyński | 2015-10-20
Przeczytana: 20 października 2015

Intensywna fabuła i antyreligijny wydźwięk całości. Podobno klasyk polskiego komiksu. Jak na średnio interesujący mnie temat zagłady ludzkości, jest ciekawie.

Łukasz | 2014-03-17
Na półkach: Przeczytane, Komiksy
Przeczytana: 17 marca 2014

W sumie fajne, jestem chyba już zepsuty przez mainstream komiksowy, bo wyobrażałem sobie w czasie czytania dzielenie tego na części.

Apostoł | 2011-06-30

Hmmm, ale to jest komiks, prawda? Nie książka. No ale to nie zmienia faktu, że jest on świetny...

Marziale | 2016-08-07
sfizohremja | 2015-03-16
Na półkach: Komiks 2015, Przeczytane
Przeczytana: 07 czerwca 2015
Klasyka komiksu: Ósma czara

W 1994 roku Krzysztof Owedyk, znany bardziej jako Prosiak, wydaje „Ósmą czarę”, którą dziś śmiało możemy określić pierwszą polską powieścią graficzną (tzw. graphic novel), choć wówczas mało kto w Polsce w ogóle znał ten termin.