rozwiń zwiń

Czarne dziury

Okładka książki Czarne dziury
Stephen Hawking Wydawnictwo: Zysk i S-ka astronomia, astrofizyka
80 str. 1 godz. 20 min.
Kategoria:
astronomia, astrofizyka
Tytuł oryginału:
Black Holes
Wydawnictwo:
Zysk i S-ka
Data wydania:
2016-11-21
Data 1. wyd. pol.:
2016-11-21
Liczba stron:
80
Czas czytania
1 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788365521941
Tłumacz:
Jacek Bieroń
Tagi:
czarne dziury astronomia
Średnia ocen

                7,1 7,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Wielki Projekt Stephen Hawking, Leonard Mlodinow
Ocena 7,3
Wielki Projekt Stephen Hawking, Le...
Okładka książki George i błękitny księżyc Lucy Hawking, Stephen Hawking
Ocena 8,2
George i błęki... Lucy Hawking, Steph...
Okładka książki Przewodnik po Wszechświecie Lucy Hawking, Stephen Hawking
Ocena 7,8
Przewodnik po ... Lucy Hawking, Steph...
Okładka książki Jak zrobić statek kosmiczny. O bandzie awanturników, zaciętym wyścigu oraz o narodzinach prywatnej astronautyki Julian Guthrie, Stephen Hawking
Ocena 7,3
Jak zrobić sta... Julian Guthrie, Ste...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
536 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1859
115

Na półkach: , ,

Stephen Hawking to postać znana – nie tylko w środowiskach naukowych. W chwili obecnej dzięki między innymi roli w serialu „Teoria Wielkiego Podrywu” (oczywiście jako on sam) czy paru filmom poświęconych w całości jemu powoli staje się ikoną popkultury i synonimem wytrwałości w osiąganiu zamierzonych celów. Diagnoza postawiona ponad 50 lat temu zmieniła życie słynnego fizyka, ale nie pozbawiła go możliwości kontynuowania kariery. Dzisiaj Hawking jest już żywą legendą. Jako fizyk teoretyczny, kosmolog i astrofizyk bada zjawisko osobliwości i czarnych dziur, opracował też teorię dotyczącą promieniowania emitowanego przez te struktury – nazwanego promieniowaniem Hawkinga. „Czarne dziury” to jedna z sześciu jak dotąd pozycji popularnonaukowych napisanych przez tego wybitnego człowieka. W Polsce ukazała się ona nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka.

Pozycja ta stanowi część z cyklu wykładów im. Reitha, udzielanych przez Hawkinga dla stacji BBC. Składa się ona z czterech części, w tym wstępu, pisanego przez redaktora stacji, Davida Shukmana. Będzie się on udzielał w całości książki, dopisując komentarze do wypowiedzi Hawkinga – wielokrotnie jego objaśnienia bieżącego tematu pozwolą uniknąć poszukiwania informacji, jako że język stosowany w książce często niebezpiecznie zbacza w stronę czysto naukowego żargonu, a tematyka nie należy do najlżejszych. Reszta to już same wykłady, z czego ostatni stanowi jedynie krótkie streszczenie całości. Pierwszy z nich, zatytułowany „Czy czarne dziury nie mają włosów” tłumaczy od podstaw fenomen czarnej dziury, genezę jej nazwy i towarzyszących jej zjawisk. Dowiemy się tu między innymi co to jest horyzont zdarzeń, jak wyglądałby człowiek, który wpadłby do czarnej dziury i co stałoby się z nim później. Autor podejmuje tu też polemikę z twierdzeniami Einsteina, odnosząc je do praw rządzących opisywanymi ciałami niebieskimi.

„Czarne dziury nie są aż tak czarne, jak się je przedstawia” porusza kwestię promieniowania Hawkinga. Część tego rozdziału poświęcona jest właśnie na rozważanie zadanego problemu. Wykład ten został wyemitowany 2 lutego, tymczasem w kwietniu pojawiła się informacja, iż twierdzenie naukowca zostało potwierdzone przez izraelskiego badacza, Jeffa Steinhauera. Zawarta więc w tekście informacja, że istnienie promieniowania Hawkinga nie jest rzeczą pewną jest już nieaktualna. Jak to jest możliwe, że czarna dziura, z niewiarygodną siłą przyciągająca wszystko, co znajdzie się w jej pobliżu, łącznie ze światłem, sama emituje jakieś cząstki? Przekonajmy się, czytając wyjaśnienia samego pomysłodawcy. Ciekawostkę stanowi tu nawiązanie do filmu „Interstellar” i nakreślenie prawdopodobieństwa zaistnienia wizji w nim zawartej.

Ostatni, najkrótszy rozdział zapowiada dalszy ciąg wykładów. Na zakończenie dodano notki biograficzne obu panów. Całość jest bardzo zwięzła, zawiera się w 80 stronach tekstu urozmaiconego ilustracjami, przekazuje jednak ogromny ładunek informacyjny. Czytanie „Czarnych dziur”, pomimo wydatnej pomocy pana Shukmana, tłumaczącego, co się da i uzupełniającego brakujące w treści wykładu informacje bardzo pomagają, nie zmienia to jednak faktu, że dość szybko można zorientować się, że tematyka wykładów wykracza daleko poza wiedzę znaną nam ze szkolnych podręczników i popularnonaukowych opracowań. Hawking bawi się pojęciami z zakresu fizyki kwantowej, nie stroniąc od teorii na temat światów równoległych, mieszając je ze sobą dowolnie i swobodnie, konstruując z tego rodzaj swoistej matematycznej wizji wszechświata, którą trudno ogarnąć umysłem nieprzyzwyczajonym do myślenia w tak szerokim spektrum.

„Czarne dziury” to tomik mały, ale wyjątkowo pięknie wydany. W środku znajdziemy ryciny będące próbami zilustrowania aktualnie omawianego tematu. Są one jednak bardzo schematyczne i przedstawiają rzecz w sposób będący raczej skrótem myślowym niż poważną ilustracją. Cechuje je też specyficzne poczucie humoru. Jedna z nich, chociaż już poza tematem, przedstawiająca Hawkinga na krawędzi przepaści, podpisana została „Chwila napięcia” – tak, na ten rodzaj dowcipu, który można z grubsza określić jako pełen dystansu do własnej osoby i „dobroduszny”, można liczyć w tej książce.

Polecam tę pozycję osobom zainteresowanym tematyką badań kosmosu jako rozszerzenie posiadanej wiedzy i zachętę do poszukiwania dalszych informacji, a także tym, którzy zafascynowani są możliwością istnienia światów równoległych – łatwo dać się porwać koncepcji Hawkinga i przy okazji naukowej dysputy popuścić wodze wyobraźni. :)

Stephen Hawking to postać znana – nie tylko w środowiskach naukowych. W chwili obecnej dzięki między innymi roli w serialu „Teoria Wielkiego Podrywu” (oczywiście jako on sam) czy paru filmom poświęconych w całości jemu powoli staje się ikoną popkultury i synonimem wytrwałości w osiąganiu zamierzonych celów. Diagnoza postawiona ponad 50 lat temu zmieniła życie słynnego...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    705
  • Chcę przeczytać
    685
  • Posiadam
    215
  • Popularnonaukowe
    15
  • 2019
    13
  • Teraz czytam
    12
  • Ulubione
    11
  • Chcę w prezencie
    8
  • Nauka
    7
  • 2018
    7

Cytaty

Więcej
Stephen Hawking Czarne dziury Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także