Brylantowy legat

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Fleeced
837337339X
klub, brylanty, śmierć, śledztwo

Klub Osadników w Gramercy Park istnieje od stu lat, ale jego dalsze funkcjonowanie jest zagrożone z powodu braku funduszy. Dwaj długoletni członkowie, Nat i Ben, postanawiają pomóc tej nobliwej instytucji i sprzedać należące do nich cenne brylanty, a pieniądze przekazać klubowi. Niestety, tuż przed rocznicową galą obaj nagle umierają, a drogocenne kamienie giną w niewyjaśnionych okolicznościach - w koszu na śmieci zostaje znalezione puste puzderko. Zrozpaczony prezes prosi o pomoc Regan Reilly, która przyjechała do Nowego Jorku na konferencję kryminologiczną. W miarę rozwoju śledztwa Regan jest coraz bardziej przekonana, że śmierć obu dobroczyńców nie nastąpiła z przyczyn naturalnych.
Książka z zakładką.

Przemek | 2015-09-28
Przeczytana: 28 września 2015

Niewiarygodnie prosta i banalna. Przede wszystkim autor nie potrafi zbudować nawet minimalnego napięcia. Trudno mieć jakiekolwiek podejrzenia co to tożsamości mordercy, ponieważ autor nie podrzuca żadnych tropów. A brak podejrzanych jest olbrzymim minusem powieści kryminalnych, a taką w zamyśle Clarka miał być "Brylantowy legat". Natomiast zakończenie wygląda tak, jakby autor wymyślił je na godzinę przed oddaniem książki do wydawcy. Czytając je czułem się dziwnie, bo według mnie nie ma żadnego związku z tym, czego dowiadujemy się przez cały czas trwania akcji. W dodatku takie a nie inne rozwiązanie zagadki wyjaśnione jest trzema raptem zdaniami mordercy. Wygląda to niezwykle naiwnie. Miał być kryminał, wyszła groteska. Nie polecam.

książek: 1920
Vinga | 2016-11-24