Templariusze. W sercu wypraw krzyżowych

Tłumaczenie: Iwona Kasperska
Wydawnictwo: Vesper
popularnonaukowa

Praca historyka, który w oparciu o średniowieczne źródła wolne od legend otaczających templariuszy odsłania nowy obraz rycerzy chrystusowych. W czasach konfliktu kultur między światem chrześcijańskim a islamem, należy zdać sobie sprawę z rozmiarów pierwszej wielkiej konfrontacji historycznej między dwoma religiami oraz z rozdźwięku, który do dziś ciąży nad ich wzajemnymi stosunkami.

PureLogos | 2018-07-02
Przeczytana: czerwiec 2018

Templariusze to bez wątpienia najbardziej znany średniowieczny zakon rycerski, choć z naszej polskiej perspektywy historycznej z pewnością ustępuje w świadomości zbiorowej miejsca Zakonowi Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego, popularnie nazywanego Krzyżakami. Jednak dla dziejów zachodnioeuropejskich, oraz ogólnie okresu wypraw krzyżowych, Zakon Świątyni stanowił organizację o ogromnym znaczeniu, a jego nagła kasacja stała się powodem do powstania rozmaitych mitów i nieporozumień. Któż bowiem z osób zainteresowanych chociażby pobieżnie historią średniowiecza nie słyszał o „klątwie Templariuszy” rzuconej ze stosu przez ostatniego mistrza zakonu, Jakuba de Molay? A co z świętym Graalem, który rzekomo mieli posiadać „ubodzy rycerze Świątyni”? I gdzie podziały się bajeczne wręcz bogactwa zakonu? Te, i wiele innych kwestii, stara się poruszyć Annaud de la Croix w swojej książce "Templariusze. W sercu wypraw krzyżowych".

Do rąk czytelnika trafia całkiem przyjemna pozycja...