Ziemia, morze, powietrze. Przegląd nauk geofizycznych

Tłumaczenie: Maria Mackiewicz
Wydawnictwo: Państwowe Wydawnictwo Naukowe
Earth, Sea, and Air
geologia, geofizyka
Grzegorz

Treść książki wypełniają zagadnienia fizyki Ziemi, jako jednej z planet układu słonecznego, a więc zagadnienia związane z fizyką oblewających tę bryłę wód i otaczającej ją atmosfery. Znajdujemy tu wyczerpujący przegląd najważniejszych problemów tej obszernej dziedziny wiedzy: kształt i ruchy Ziemi, siła ciężkości, zjawiska trzęsień Ziemi, opis jej pola magnetycznego, niedostępny świat głębin...

Znajdujemy tu wyczerpujący przegląd najważniejszych problemów tej obszernej dziedziny wiedzy: kształt i ruchy Ziemi, siła ciężkości, zjawiska trzęsień Ziemi, opis jej pola magnetycznego, niedostępny świat głębin oceanicznych, bliskie i odległe warstwy atmosfery. Poprzez istotne etapy historycznego rozwoju poszczególnych gałęzi geofizyki autor prowadzi czytelnika do syntezy współczesnego ujęcia problemów.

Podkreślony został ścisły związek pomiędzy odrębnymi i pozornie niewiele mającymi wspólnego działami geofizyki. Związek utrwalony fizycznym punktem widzenia zjawisk i fizycznymi metodami badań.

Dołączone do tekstu ćwiczenia umożliwiają czytelnikowi kontakt z praktycznymi zadaniami geofizyki i kierują jego uwagę na procesy fizyczne, jakie bezustannie zachodzą w otaczającym nas laboratorium przyrody.

źródło opisu: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1967

źródło okładki: Zdjęcie autorskie