Zaćmienie

Cykl: Mroczna wyspa lodu (tom 3)
Wydawnictwo: Amber
Myrknætti
Ag2S

Siglufjörður, rybackie miasteczko na najdalszym północnym krańcu Islandii, odcięte od świata, zasypane śniegiem, pogrążone w ciemności arktycznej nocy albo w nieznośnym świetle arktycznego lata. Ari Thór znalazł tu pierwszą pracę po szkole policyjnej. Kiedyś studiował filozofię i teologię, ale nie został księdzem. Miał zbyt dużo wątpliwości, za sobą zbyt bolesną przeszłość. Lecz Siglufjörður...

Lecz Siglufjörður to nie jest dobre miejsce dla kogoś, kto nie pogodził się ze swoim życiem. Zimowy mrok odbiera siły, samotność przytłacza jak zaspy śniegu. Tu wszyscy wiedzą o sobie wszystko i wszyscy milczą. Nikt nie ufa nikomu, zwłaszcza obcym, takim jak Ari Thór - targany rozterkami młody policjant, który równie często musi walczyć ze zbrodnią, jak z samym sobą.
Na brzegach spokojnego fiordu w północnej Islandii, w jasną letnią noc brutalnie pobito na śmierć człowieka. Kiedy chmura popiołów z ostatniej erupcji wulkanicznej zamienia całodobowy arktyczny letni dzień w ciemność, młoda reporterka wyjeżdża z Reykjaviku, żeby na własną rękę przeprowadzić śledztwo. Nie wie, że stawką jest życie niewinnej osoby.
Ari Thór i jego koledzy z komisariatu w Siglufjörður zmagają się z coraz bardziej kłopotliwą sprawą, a osobiste dramaty doprowadzają ich do ostateczności. Jakie tajemnice miał zabity i co ukrywa młoda reporterka? Gdy milczące, niewypowiedziane koszmary z przeszłości zagrożą im wszystkim, a ciemność się pogłębi, zacznie się wyścig z czasem, żeby znaleźć zabójcę, zanim znowu ktoś zginie...

źródło opisu: http://www.wydawnictwoamber.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoamber.pl/

Psotka | 2017-04-20
Przeczytana: 07 kwietnia 2017

To już trzeci tom z cyklu Mroczna wyspa lodu, w której głównym bohaterem jest młody policjant Ari Thór. Dwie pierwsze części nie tylko mnie zaciekawiły, ale i bardzo mi się podobały. Stąd też zainteresowanie dalszym ciągiem serii. "Zaćmienie" osadzone jest czasowo między pierwszym, a drugim tomem. Osobiście nie przepadam za czymś takim, bo mam tendencje do gubienia wątku, szczególnie jak mija trochę czasu od czytania każdego kolejnego tomu.

Ari Thór ma już trochę przygód za sobą. Jako niezdecydowany młodzieniec chciał być filozofem, studiował też teologię, ale ani myślicielem ani księdzem nie został. Tyle, że przezwisko Wielebny dość dobrze się do niego przykleiło. Ukończył za to szkołę policyjną. Pierwszą pracę dostał w Siglufjordur - małym rybackim miasteczku na północy Islandii. Miejsce jest pułapką i tak też często jest nazywane. Jak to na północnych terenach większą część roku panują tu mrok i ziąb. Choć minęło już trochę czasu odkąd Ari Thór tu pracuje w dalszym ciągu...

Ata77 | 2017-04-23
Przeczytana: 23 kwietnia 2017

Najsłabsza ze wszystkich części jak dotychczas. Mało mroczna, mało przyciągająca, a mnogość bohaterów i ich historii wprost przytłaczała. Poza tym nie mogę się oprzeć wrażeniu, że to powinna być druga część, nie trzecia, pewne fakty z drugiej części były urwane w trzeciej. Mało też w niej było głównego bohatera. Przeciętność.

Joanna | 2016-12-09
Przeczytana: 09 grudnia 2016

Czekałam na trzeci tom serii. Kiedy w końcu pojawił się na polskim rynku niezwykle się ucieszyłam. Lubię powieści Ragnara, jednak trzeci tom osadzony w rzeczywistości między dwoma pierwszymi tomami nie zachwycił mnie tak, jak poprzednie książki.
Mimo to jestem zadowolona, że poświęciłam czas na przeczytanie tej pozycji. Wątki ciekawe, fajnie ze sobą powiązane. Wyjaśniają się nieco aspekty pominięte w drugiej części.
Pióro lekkie i przyjemne, idealne do poduszki na jeden, góra dwa wieczory :)

Marta | 2017-01-17
Przeczytana: 17 stycznia 2017

Bardzo przyjemna z zaskakującym zakończeniem

Lucyjuicy | 2017-01-28
Przeczytana: 25 stycznia 2017

Słaba - totalny brak suspensu.

Galahad | 2017-08-21
Eliszeba | 2017-08-16